Yaşlı Gösteren Giyim Hataları

Bayan Giyim

Yaşlı Gösteren Giyim Hataları

Gardırobunuzda daha yaşlı gözükmenize neden olan hatalı parçalar olabilir.

Çok dar jean pantolonlar, koyu renkli gözlük çerçeveleri, jarse kumaşlar! İşte olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize sebep olan giyim hataları..

Siyah giymek

Siyah, her ortama uygun bir renk; kabul ediyoruz. Ama ne yazık ki kadınlar yaşlandıkça ciltleri soluklaşmaya başlıyor; siyah da cilt renginizle bir zıtlık yaratarak çene ve göz çevresindeki gölgelere dikkat çekiyor ve böylece kırışıklıkları vurguluyor.

Açık renklerde bir fular ya da büyük bir kolyeyle dikkati başka yöne çekerek bu etkileri azaltabilirsiniz. Ayrıca alışveriş yaparken siyah yerine kahverengi, zeytin yeşili, taba gibi renkleri tercih etmenizi öneririz. Çünkü bu renkler yukarıda bahsettiğimiz etkileri bastıracak ve cilt renginizle olumsuz bir zıtlık yaratmayacaktır.

Uzun etek giymek

Yaşınızın artıyor olması, eteğinizin boyunun da uzaması anlamına gelmiyor. Ayak bileklerine yakın boyda bir etek sarkık dizlerinizi saklamanızı sağlar; ama sizi demode bir havaya sokar.

En uygun boydaki eteği bulmak isterseniz aynaya bakmanız yeterli. Diz hizanızda en ince gözüken yeri belirleyin. İşte etek boyunuz o nokta olmalı!

Dar jean pantolonlar

Birkaç yerde ufak fazlalıklarınız varsa, streç jean pantolonların çirkin bir görüntü yaratma ihtimali olabilir. Ancak dar bir jean pantolon alırken esneyebilenlerini tercih etmek bu hatayı engelleyecektir. Etikete baktığınızda likra kelimesini görüyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Yanlış gözlük çerçevesi

Koyu ve kalın renkli gözlük çerçeveleri kırışıklıklara ve gözlerin altındaki gölgelere vurgu yapar. Hafif ışıltılı ve taşlarla süslenmiş plastik çerçeveler ise ışığı yansıtacağından daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Çoğu kadın gözaltı torbalarını büyük çerçevelerle örtmeye çalışır; ama aslında küçük çerçeveler kamuflaj için daha uygundur.

Jarse kumaş

Jarse kumaş ne yazık ki her vücutta güzel durmuyor. Rahat oldukları için sıkça tercih edildiklerini biliyoruz; ama ortada bir gerçek var ki tüm fazlalıkları belli ediyorlar.

Jarse bir parça satın alacaksanız özellikle drapeli ve dökümlü olan modelleri tercih etmenizi öneririz. Böylelikle vücudunuzdaki fazlalıkları saklayabilirsiniz.

Boynu örten şeyler giymek

Balıkçı yakalarla yaşlanma belirtilerini açığa veren boynu gizlemek oldukça kolay; ama en ideali göğüs ayrımını göstermeyen V ya da bisiklet yakalı giysiler… Böylece “yaşlıyım, boynum sarktı ve boğazımı gizlemek zorundayım” mesajından uzaklaşabilirsiniz.

Belli bölgelerinizi saklamak

Kalçalarınızı, kollarınızı ve karnınızı kesimi uygun olmayan geniş bir blazer ceketle örtmeye çalışıyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Beli pensli, boyu kısa ve kesimi vücudunuza daha uygun bir ceket, hatlarınızı vurgulayacak ve daha düzgün bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır.

Korse giymemek

Korseler kurtarıcıdır; çıkıntılarınızı toparlayarak yaşınızdan epey bir çalar. Bu yüzden korse giymekten çekinmeyin. Ama unutmayın, sağlık sorunlarına yol açmaması için korsenin çok dar olmaması gerekir. Olması gerekenden daha küçük korseler sizi daha zayıf göstermeyecek, aksine rahatsız edecektir. Rahat nefes alabildiğiniz ve hareketinizi kısıtlamayan korseler en uygunudur.

Sütyen kopçasını yanlış yere takmak

Bedeninize uygun olmayan bir sütyen sizi daha kısa ve yaşlı gösterir.
Yeni bir sütyen aldığınızda, ilk olarak kopçayı sütyen gevşek duracak şekilde geçirmek gerekir. Çünkü sütyen kullanıldıkça esner ve sıkmak için daha gerideki kancalara ihtiyaç duyarsınız. Aksini yaptığınızda ise gevşeyen sütyeni daha sıkı hale getirmek için kanca seçeneğiniz kalmaz. Üzerinize büyük gelen, gevşeyen bir sütyenle, göğüsleriniz sarkık, siz de daha yaşlı görünürsünüz.