Uçuk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sağlıklı Yaşam

Uçuk, ciddi olmamakla birlikte rahatsızlık veren HSV tarafından oluşan enfeksiyondur. Uçuk, ağzın çevresinde ve burnun içinde ortaya çıkan ve vezikül olarak adlandırılan, içi sıvı dolu kabarcıklar biçimindeki deri belirtisiyle seyreden bir enfeksiyondur.
Görünüşü kötü ve rahatsız edici,ağrılı bir rahatsızlık olmasına karşılık tehlikeli değildir. Uçuk etkeni herpes simpleks virüsüdür. Aşağı yukarı herkes bu virüsle 5 yaş dolayında tanışır ve çoğu kişi hiçbir zaman uçuk oluşturmayacak biçimde doğal bir bağışıklık kazanır. Ancak bazıları bu virüse karşı yeterince direnç kazanamaz ve zaman zaman rahatsızlanır.Herkes simpleks virüsüne yakın bir başka virüs de, jenital bölgede, benzeri bir rahatsızlık yaratır. Ancak bu virüs, cinsel ilşki yoluyla bulaşır. Uçuğa bağışık olan bir kişinin jenital herpese karşı da bağışık olması söz konusu değildir.

Nedenleri

Bir kez uçuk oluştuğunda virüs sessiz bir biçimde deride kalır ve bir süre sonra belirtiler yeniden ortaya çıkar. Beden virüsü çoğu zaman denetim altında tutacak, kısmi bir bağışıklık kazanır. Ancak beden direncinin düştüğü baı durumlarda virüs etkinleşir ve uçuk oluşur. Sözgelimi grip, nezle ve göğüs ya da boğaz enfeksiyonu uçuğun yinelemsinde rol oynayan etkenlerdendir. Güneş ışını ya da rüzgar da başlatıcı etken olabilir. Bazı kadınlarda ise uçuk, adet dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Belirtiler

Zaman zaman uçuk çıkaran kişiler, bir yenisinin başlamakta olduğunu hemen farkeder. Genellikle uçuk çıkmadan bir iki gün önce bölgede iğne batması ya da karıncalanma gibi bir his oluşur. Bu belirtilerin ardından tıpta vezikül olarak adlandırılan küçük kabarcıklar ortaya çıkar, bunlar sarı beyaz bir sıvıyla dolar; ağrı, kaşıntı ve sıcaklık duyulur. Bazen kabarcıklar iki ile dört gün sonra patlar; ama çoğu vakada kuruma yoluyla iyileşir.

Tehlikeler

Az da olsa nedbe yüzünden iz oluşması tehlikesi vardır. Bu yüzden uçuğa dokunmaktan kaçınmak gerekir. Su toplamış olan kabarcıklar, bütünüyle kuruyup iyileşmeden kabukların kaldırılmaması gerekir. yoksa yeniden enfeksiyon oluşması ve iyileşmesi gecikir.

Tedavi

Virüs bir kes deride enfeksiyon oluşturduktan sonra herhangi bir yolla tedavisi olanaklı değildir. Bazı doktorlar ağır seyreden uçuklarda çiçek aşısının etkili olduğu görüşündeyseler de bu yöntemin geçerliliği biraz kuşkuludur. Sık yineleyen uçuklarda antibiyotikli merhem kullanılması önerilmektedir.Uçuk çıkmadan önceki uyarıcı belirtilerin görüldüğü sırada bölgeye virüs öldürücü bir çözelti sürülmesi belirtilerin ilerleyip uçuğa dönüşmesini engelleyebilir. Kimileri de başlangıç aşamasında bölgeye buz sürmenin yararlı olduğuna inanmaktadır.