Tatlı Krizini Önlemenin Yolları

Diyet Sağlıklı Yaşam

Tatlı Krizini Önlemenin Yolları

Zayıflamak zor ve sabır isteyen bir süreçtir. Midenizin ve beyninizin alışkanlıklarını değiştirmek için uzun zaman harcamanız gerekir. Ancak doğal destek her zaman yanınızdadır. Diyetisyen Ceylan Akiş, tatlı ve açlık krizlerini engellemenin yollarını anlatıyor

Bilimsel geçerliliği kanıtlanmamış para tuzaklarını peşinde koşarken doğadan ve doğallıktan uzaklaşıyoruz. Bunun da gelişen ve değişen teknolojiyle bağlantılı olduğuna kendimizi inandırıyoruz.

Biz beslenme uzmanlarının görevi sizlere bu doğal besinlerin gücü ve etkileri konusunda kılavuzluk yapmak ve onları doğru şekilde kullanmayı öğretmektir. Bir türlü doymuyor ve sürekli karbonhidratlı bir şeyler yemek ihtiyacı hissediyorsanız, kilo vermenizin önünde önemli bir engel olduğunu bilirsiniz.

Ama tüm bilimsel araştırmaların bizi doğru ve sağlıklı beslenme adına götürdüğü tek nokta var; doğal beslenme. Önereceğim besinler hem metabolizmanızı daha hızlı çalıştıracak, hem karbonhidrat eğiliminizi azaltacak ve açlıkla mücadelenizde sizi destekleyecek; hem de sağlığınız üzerindeki olumlu etkileriyle zayıflamanıza da yardımcı olacaktır.

Yapılan araştırmalar, özellikle yemek sonrası insülin dalgalanmalarını ve kan şekerini büyük ölçüde düzenlediğini gösterir. Hatta Tip2 diyabetli hastalarda kolesterol ve trigliserit değerlerini düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

 Kuruyemiş şişmanlatmaz mı dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ancak burada şifre porsiyondur. Özellikle badem, ceviz ve fındıktaki yağ çeşitleri vücudumuzda sağlığımızı ve zayıflamamızı destekleyicidir.
 Günde 15 gram sağlıklı kuruyemiş tüketerek açlık krizlerinden ve tuzak kalorilerden uzak durmuş olursunuz.
 Yeşil çayda bulunan kateşin adı verilen bir antioksidan, zayıflamaya destek olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır, kanser ve yüksek kolesterol için uygundur.
 Protein içeriği sayesinde kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize ve geç acıkmanıza yardımcı olur. Haftada 3 kere yumurta tüketmeniz, sizin gün boyu dolu hissetmenizi sağlar ve pastane vitrinlerinden uzak kalırsınız.
 Greyfurt içindeki bazı fitokimyasallar, vücutta insülin düzeylerini düşürerek yağların enerjiye dönüşmesi için sinyaller oluşturmaktadır. Ayrıca posadan zengin greyfurt, kesinlikle sağlıklı bir ara öğündür.

Hiç kolesistokinin diye bir şeyden bahsedildiğini duydunuz mu? Kolesistokinin zayıflamada kullandığımız en önemli ajanlardan biridir. Kolesistokinin doğal bir iştah baskılayıcı hormondur.

Kuru baklagillerin kan şekerini de yavaş yükselterek daha geç acıkmamızı sağladığına dair güçlü kanıtlar vardır. Yüksek posa aynı zamanda kolesterol değerlerini düşürerek kalp ve damar sağlığımızı korumaktadır.

Orta yaş kilolarınızla zeytinyağı ile mücadele edin. Zeytinyağı makul ölçülerde kullanıldığında metabolizmanızı hareketlendirici özelliği olan bir çoklu doymamış yağ asididir. Salatalarınızda sızma zeytinyağı kullanın ama 1 yemek kaşığını geçmemek kaydıyla.

İçeriğindeki mucizevi kapsaisin bileşiği metabolizmanızı ateşlemekle kalmaz; iştahı da baskılayarak tatlı krizlerini önlemeye yardımcı olur.

Bazı araştırmalar sirkenin tok tutucu etkisinden söz etmekte, bu etkiye yapısındaki asetik asitin besinlerin mideden ince bağırsağa geçişini yavaşlatarak midede daha uzun süre kalmasını sağlayarak yol açtığı düşünülmektedir.

Sirke ayrıca beyaz ekmek, kek ve hamur işi gibi işlenmiş karbonhidratların tüketimi sonrası meydana gelen ani kan şekeri yükselişini de yavaşlatmaktadır. Salatalarınızı sirkeli tüketmek için artık daha fazla nedeniniz var.

Öğünlerinizde koca bir tabak sossuz salata yiyerek hem daha tok hisseder hem de takip eden saatlerde açlık krizlerinizden kurtulmuş olursunuz. Günde 1 kase çiğ yeşil salata tüketimi sadece tok hissetmenize değil, birçok hastalıkla mücadelede önemli olan C,E vitaminler, folik asit, laykopen, ve karotenoidleri vücudunuza almanıza neden olmaktadır.

Et, balık ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunan lösin isimli amino asit, diyet sırasında siz yağ kaybederken; kalori yakan kas dokunuzun gelişmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar fazla protein tüketiminin diyette daha fazla yağ ve kilo, daha az kas kaybına neden olurken açlık krizlerini de önlediğini ortaya çıkarmıştır.

Ancak uzun süreli çok fazla protein tüketiminin özellikle böbrekler üzerindeki olumsuz etkileri bilindiğinden beslenme programlarındaki protein ayarlamaları mutlaka bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Armut senelerdir sağlıklı beslenme kaynakları tarafından ihmal edilen bir meyve olmakla birlikte son yıllarda zengin posa ve düşük kalori içeriği nedeniyle dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Orta boy bir armut ortalama 4 gram posa içeriği ile en zengin posalı meyve iken; elma 3 gram ile 2. Sırada yer almaktadır. Bu durum tabi armudun doygun ve dolu hissetmemize yardımcı ve kan şekerini az yükselterek çabuk acıkmamızı önleyici özelliklerini ortaya çıkarmaktadır.