Takım Elbise Seçiminin Püf Noktaları

Erkek Giyim

Takım Elbise Seçiminin Püf  Noktaları…

 

Takım elbise hem şıklığın simgesidir hem de giyildiği ortamların ne kadar özel olduğunuz simgesi sayılır. İş görüşmesi ,ofis hayatı, düğün ve davetlerin vazgeçilmez şık giyimidir takım elbise. Bu nedenle takım elbise giyerken sıradan bir günün aksine çok daha fazla ihtimam göstermek gerektiğini bilmek gerekir. Ancak takım elbise giymek zannedildiği kadar kolay değildir. Dikkat edilmesi gereken ince detaylar göz önünde bulundurulmazsa şık olmaktan ziyade belki de rüküşlüğün sembolü olabilirsiniz.

İşte, takım elbisenizi giymeden önce bilmeniz gereken detaylar;

Öncelikle ana çizgiyi çizmekte fayda var. İş hayatında koyu renk takım elbise tercih edilmelidir. Yaz ayları için de bir adet açık takım elbise(açık mavi tonları) bulundurmalısınız. Takım Elbiseyi pek kullanmayan biriyseniz o zaman alacağınız takım mevsimlik denilen, ince ama yün kumaştan yapılmış bir takım olmalı ki dört mevsim giyebilesiniz.

Takım elbisenizin hangi kumaştan yapıldığı gideceğiniz etkinliğe, katılacağınız yere göre değişiklik gösterir. Bazı kumaşlar daha yumuşak ve lüks kullanımlar için idealken, diğer sade ve mat kumaşlar günlük kullanımlar için daha uygun. Parlak ve ince kumaşlardan dikilen takım elbiseler, gece davetleri ve şık toplantılara giderken tercih edilir. Pamuklu, yünlü ve mat kumaşlardan yapılan takımlar da günlük kullanımlara yönelik tercih edilmelidir.

BEDEN ÖLÇÜLERİNİZ NASIL GİYİNMENİZ GEREKTİĞİNİ SÖYLER

Uzun boylu erkekler, boyuna çizgili takım elbiseden ziyade düz ,tek renk takım elbiseleri hatta kruvaze (ceket iliklerinin üst üste geldiği model-bu sıralar çok moda) ceket kullanımını öncelikli tercih edebilir. Kısa boylu erkekler, düz renk veya boyuna ince çizgili takımları, 2 düğmeli ceketleri giyebilirler. Düz ve koyu renkli takımlar düzgün, bedeninize tam uyan kesimleri olduğu takdirde her zaman şıklığın birinci adımını atmış olacaksınız.

Takım elbise ceketi bele oturmalı, omuzlarda kare nizam almalıdır. Uzun ceketler sizi olduğunuzdan kısa göstereceğinden tercih edilmemelidir. Ceketin üzerinize olup olmadığını anlamak ve rahat hareket edebilmeniz için ceket ve göğsünüz arasında yumruğunuzun sığacağı kadar geniş bir boşluk olmalı. Ceketiniz çok bol veya dar olmamalı. İdeal ceket uzunluğunu da başparmağınızın eklemiyle ölçebilirsiniz. Ceketi giydiğinizde ceketinizin etek kısmı başparmağınızın eklem yerine denk gelmeli ve gömleğinizin manşeti bir parça görünmelidir.

Pantolon seçiminde ise aldığınız pantolon kalçalarınıza değil belinize tam oturmalı ve paça uzunluğu için, pantolon paça boyu ayakkabınızın tam üzerinde, dökümleri pantolonda kırışmalara neden olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Aşağıya doğru hafifçe daralan paçalara sahip pantolon sizi daha uzun gösterir, pantolon paçası düz veya balık ağzı olmalı ancak takım elbise tarzına göre değişmekle beraber duble kullanmamaya özen gösterilmelidir.Takım elbise gömleği seçerken düz renk ve ince çizgili gömlekler şıklığın ikinci adımı olacaktır. Gömlekleriniz de  sivri ve uzun yaka kullanımı zor olduğundan bu yakalardan ziyade normal yaka yada uyumlu yakaları tercih etmelisiniz.
Ayakkabı seçiminde sivri burunlu ayakkabı giymekten ziyade ayağa tam oturan ve paça ile ölçülü ayakkabılar tercih edilmelidir.Takım elbisenizin kumaş seçimine göre ayakkabı tercihlerinizi yapmalısınız. parlak Kumaştan hazırlanmış takım elbiseleri tercih ettiğiniz takdirde yine parlak rugan ayakkabılar tercih edilmeli . mat kumaş takım elbiselerde mat renk ayakkabı tercih edilmelidir.

KRAVAT VE MENDİL

Takım elbiselerinizde şıklığın imzasını kravat ve mendil uyumunuz ile atabilirsiniz. Boyunda kibar duran orta incelikte kravatlar ile mendil uyumunuz sizi görenlerin ilk dikkatini çekeceğini aksesuarlar olacaktır. Çok ince slim kravatlar slim fit takımlarla tercih edilmelidir. Eğer beden ölçüleriniz slim değilse bu kravatlar üzerinizde çizgi gibi duracak ve şıklığınızı baltalayacaktır. Unutulmamalıdır ki aynı takım elbise gömlek , kravat ve mendil kombinleri ile bir birinden çok farklı görünümlere sahip olabilir.Eğer takım elbisenizle kravat takmayacaksanız o halde, gömlek seçiminde daha dikkatli olmalısınız. Geniş yakalı gömlekler kravatsız giyildiğinde özensiz ve rüküş görünmenize neden olur. Kravat takmak istemiyorsanız küçük ve kendini salmayan, sert yakalı gömlekler tercih edin.

KOL DÜĞMELERİ

Kol düğmeleri takım elbiselerin en şık aksesuarı. Eğer bu şık düğmeleri kullanmak istiyorsanız manşet kısmı düğmesiz gömleklerden edinmelisiniz. Şık kol düğmeleri takım elbisenizin şıklığını ikiye katlar.Kol düğmeleri aynı zamanda tarzını belli eden bir mücevher gibi takılabilir ya da tüm elbisenizle uyum içindeki bir parça gibi kullanılabilir.

Pierre Cardin