Sonbahar Depresyonu İçin Altın Öneriler

Sağlıklı Yaşam

Havaların soğumaya başlaması ve günlerin kısalmasıyla birlikte sonbahar depresyonu da gündeme geldi.  Depresyon kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkiliyor ve yaşam kalitesini düşürüyor. Peki sonbahar depresyonundan korunmak için neler yapılmalı?

  1. Özellikle bu dönemde düzenli uyku uyumaya dikkat edin. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen göstermelisiniz. Uykusuzluk sizi daha depresif ve yorgun yapacaktır.
  2. Gün ışığından daha fazla yararlanmak için erken uyumaya ve erkek kalkmaya özen göstermelisiniz. Erken kalkarak sağlıklı bir kahvaltı yapmak güne zinde başlamanızı sağlayacaktır.
  3. Sağlıklı beslenme bu dönemde daha fazla önem taşıyor. Depresif halinizden dolayı abur cuburlara çok fazla yönelmek isteyebilirsiniz. Bunun yerine sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmelisiniz.
  4. Bir spora yazılın ya da günün belli bir saatini aktiviteye ayırın. Sadece yürüyüş yapmak bile hem ruhen hem de fiziksel olarak size çok iyi gelecektir. Düzenli bir şekilde yapınca farkı göreceksiniz.
  5. Güneşli havalar içerdiği D vitamininden dolayı faydalıdır. Vücudunuza ve beyninize iyi gelen sinyaller verir. Güneş bu aralar az etkili olsa da tam zamanıdır ve çıkıp güneş almalısınız.
  6. Havalar soğuyunca tüketilen sıvı miktarı azalabiliyor. Bunu önlemek için su içmenin yanı sıra bitki çaylarının şifasından da faydalanabilirsiniz. Ruhsal olarak da rahatlama sağlayacaktır.
  7. Stres yaratan ortamlardan ve kişilerden uzak durmalısınız. Bu durum tabii ki sizin psikolojinizi de olumsuz etkileyecektir. Sosyalleşecek ve eğlenecek aktiviteler bulmalısınız.
  8. Beslenmenizde dengeli ve sağlıklı seçimler yapmalısınız. Omega 3 yağ asitleri mutluluk hormonu salgılatır. Kuruyemişler, meyveler, probiyotikler de tüketmeniz gerekir.