Siyah Pirinç Pilavı

Yemek Tarifleri

Siyah Pirinç Pilavı

Siyah Pirinç, Besin değeri yüksek, magnezyum ve demir açısından zengin bir lif ve mineral deposu.Besin değerinin yüksekliği nedeniyle eskiden sadece Çin hükümdarları için üretilen dünyada “yasak pirinç” olarak da biliniyor. Bir hikayeye göre eski dönemlerde besin içeriğinin güçlü olması ve az yetiştirilmesi nedeniyle Çin’de hükümdarlar ve üst düzeyden kişilerden başkasının yemesi yasaklanmış ve bu ismi almış.

Beyaz pirince oranla daha fazla magnezyum içermesi nedeniyle özellikle kemik, sinir dokusu, kasların çalışması ve kalp sağlığı için önemli bir kaynak oluşturuyor ve vücudun enerji düzeyini artırıyor, bağışıklık ve sinir sistemini kuvvetlendiriyor.Dünyanın en pahalı pirinç’lerinden olan siyah pirinç kısıtlı miktarda üretilebilen değişik damak tatlarına hitap eden doğal aromaya sahip bu özellikleriyle diğer pirinçlerden farklı ve kalitesiyle değişik damak tatları arayanlar için yeni bir seçenek oluşturuyor.

Şimdi bu faydalı Pirinç‘ten Yaptığı Tarifi bize gönderen sevgili BETÜL ablama çok teşekkür ediyorum Ve Tarifi Sizlerle paylaşıyorum

Malzemeler:

  • 2 su bardağı siyah pirinç
  • 6 su bardağı sıcak su
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • Pirinç’leri ıslatmak için ayrıca kaynar su

Yapılışı:

  1. Pirinçleri derin bir kapa alıp üzerine kaynattığınız suyu ve 1 çimdik tuz ilave edin. Pirinçleri 1 saat kadar suda bekletin.
  2. Dinlendirdiğiniz pirinçleri süzün. 1 su yıkayın ve süzülmeye bırakın.
  3. 3 yemek kaşığı tereyağını tencereye alıp eritin. Pirinçleri üzerine ekleyip 2-3 dk  dakika kadar orta ateşte kavurup suyunu ilave edin
  4. Tencerenin kapağını kapatıp orta ateşte pişirin. (suyunu arada kontrol edin, çekerse eklemenize gerek yok)
  5. Suyunu çekip göz göz olan pilavı ocaktan alın. Kapağını açıp kağıt havlu serin ve kapatarak dinlenmeye bırakın.

Afiyet Olsun