Sıcak Suyun Faydaları

Sağlıklı Yaşam

SICAK SU İÇMENİN YARARLARI NELERDİR?

SICAK SU NEYE İYİ GELİR?

 

Su içmenin insan sağlığı için oldukça faydalı olduğunu artık biliyoruz. Peki sıcak su içmenin faydaları nelerdir biliyor musunuz? Peki sıcak çay ve kahve gibi içecekler sıcak suyun yerini tutar mı? Yani sıcak su yerine çay içsek aynı faydayı görürmüyüz? Malesef ki Hayır!! Çay veya su bazlı içeceklere benzemeyen şekilde, bol su mide yüzeyinde kan akımına direkt olarak emilen birkaç maddeden biridir. Beden suyu diğer bileşenlerden ayırmak zorunda kalmaz. Sıcak su içmenin sağlığımıza hiçbir zararı yoktur. Öyleyse sıcak su içmenin sağlığımıza faydaları nelerdir açıklayalım.

* Sıcak su, bedenin doğal serinletme sistemini çalıştırır. Bu kan dolaşımında artışa neden olur.
* İç organları ve kaburga kafesinin etrafındaki kasları gevşetir, daha derin nefes almanızı sağlar.
* Mide asidi etkilerini rahatlatır ve asit reflü semptomlarını rahatlatır.
* Sulanmayı ve besinlerin emilimini artırarak sindirime yardımcı olur.
* Kabızlığı giderir.
* Sıcak su zayıflatır. Yemeklerden yarım saat önce içilen sıcak su iştahı azaltır ve kilo vermeyi hızlandırır. Nefes tekniği ile birleştirilirse, yağ yakmak için hiper – oksijenlenme sağlar.
* Soğuk algınlığı, grip in süresini kısaltır, zatürreyi önler.

Sıcak Su Nasıl ve Ne Kadar İçilmelidir?

Sağlığımıza faydalı olabilmesi için sıcak suyu ne zaman ve ne kadar içmeliyiz açıklayalım. Günde 3 kez 1 fincan sıcak su için. Sıcak suyunuz kahve sıcaklığında olmalıdır. Eğer sıcak suyu zayıflamak için yada kabızlık için içecekseniz yemeklerden yarım saat önce aç karna içmeniz daha iyi olacaktı