Saç Maskeleri Nasıl Doğru Kullanılır?

Güzellik ve Makyaj Saç Bakımı Sağlıklı Yaşam

Saç Maskeleri Nasıl Doğru Kullanılır?

Saç bakım rutininde genellikle geri plana attığın saç bakım maskeleri, doğru uygulandığında saçlarında mucizeler yaratabiliyor. Nasıl mı? Gel beraber keşfedelim!

Saç bakım rutininde saç bakım maskelerinin varlığı, saçlarının canlı ve sağlıklı görünümü yolunda önemli bir adım. Ancak ne yazık ki saç maskesi  önemi çoğu zaman göz ardı ediliyor. Saç maskesinin önemine değinen ve anlatan bir yazıya Saç Sırları’nda rastladım.  Yukarıdaki linkle tıklayarak detayları öğrenebilirsin. Haftalık olarak en az bir kere saç bakım maskesi uygulayarak, saçlarındaki farkı hissedebilirsin. Eğer henüz saç bakım rutinine saç bakım maskelerini eklemediysen, daha önce kimseden duymadığın beş saç maskesi uygulama ipuçlarını açıklıyorum.

Saç Maskeleri Nasıl Doğru Kullanılır?
Saç Maskeleri Nasıl Doğru Kullanılır?

1. Saç maskesini haftada bir uygulamalısın: Saçlarının sağlıklı olduğunu düşünüyor olsan bile, mevsim değişiklikleri saç uçlarını zorluyor olabilir. Bu nedenle haftalık olarak saç bakım maskesi uygulama alışkanlığı edinip, saçlarına ihtiyacı olan nem desteğini sağlamalısın.

2. Bütün saç maskeleri aynı değildir: Bu gün güzellik departmanlarında çok fazla saç bakım maskesi olduğundan, almadan önce mutlaka ambalajı iyi incelemelisin. Bazı saç bakım maskeleri günlük kullanım için olabilir, diğerleri ise haftalık kullanıma uygun, daha yoğun içerikli olabilir. Bazı saç maskelerini saçta 1-2 dakika bekletmek gerekirken, bazılarını 15 dakikaya kadar bekletmek gerekebilir.  Gerçekçi olup, saç bakım rutinine adapte edebileceğin bir ürün tercih etmelisin.

3. Kuru saçlarına da saç maskesi uygulayabilirsin. Eğer zamanın varsa, maskeni kuru saçlarına uygula ve 20 dakika kadar saçlarının maskeyi emmesini bekle, ardından saçlarını durula.

4. Saç maskenle uyuyabilirsin. Eğer saçlarının çok kuru olduğunu düşünüyorsan, saç maskenle uyumayı dene. Saçlarının uçlarına maskeni uygula, duş boneni tak ve uyu. Sabah uyanıp, saçlarını duruladığında yumuşacık saçların olacak.

5. Saç maskesi uygulamak tüm gününü almayacak: Saç maskesi uygulamak saatler sürmez, yalnızca iki dakika saçlarında bekletmen ve durulaman bakımlı saçlara sahip olmak için yeterlidir.

Saç bakım maskelerini bir an önce saç bakım rutinine ekleyip göz alıcı parlaklıkta, sağlıklı saçlara kavuşmanı tavsiye ediyorum. E haydi, ne duruyorsun!