Prof. Dr. Vedat Milor

Genel magazin Ünlü Modası

Prof. Dr. Vedat Milor

Vedat Milor Kimdir?

Doğum Tarihi: 10 Ekim 1955

Doğum Yeri: İstanbul

Mesleği: Türk öğretim üyesi, yemek ve şarap eleştirmeni.

 

NTV’de prime time’da haftada üç kez yayınlanan Vedat Milor‘la Tadı Damağımda adlı programın sunucusudur.

2005 yılından beri perşembe ve pazar günleri Milliyet’te yazıyor.

 

Vedat Milor Hayatı

Galatasaray Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü yüksek şeref derecesi ile bitirdi. Bir dönem London School of Economics’te eğitim gördü. Amerika’ya Kaliforniya Üniversitesi-Berkeley’ne gitti, sosyoloji doktorası yaptı. 1986 yılında doktora tezi için bir yıl Fransa’da kaldı. Doktora tezi “Planning and Economic Development in Turkey and France: Bringing the State Back in”, 1990 senesinde Amerika’da, American Sociological Association tarafindan senenin en iyi doktora tezi seçildi. Doktorası bitip askerliğini de yapınca Dünya Bankası’nda işe başladı.

İki yıl süren görevinde bir süre de Kemal Derviş’le çalıştı. Sonra Brown Üniversitesi’ne, sosyoloji bölümüne asistan profesör olarak girdi. Princeton Üniversitesi’nde Institute For Advanced Study’ye davet edildi, bir yıl misafir öğretmenlik yaptı. Stanford Üniversitesi’nde hukuk okudu. İlk yüzde 10′a girerek bitirdi. Aynı okulda doçent olarak çalıştıktan sonra bir ara bir şirketin hukuksal işlerine baktı. Daha sonra Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde, öğretim üyeliğine başladı. Milor orada politik ekonomi, İstanbul Koç Üniversitesi’nde ise uluslararası ilişkiler dersleri verdi.

 

Aslen Konyalı olan Vedat Milor, Linda S. Milor ile evlidir. Çiftin 2002 doğumlu Ceylan Handan adında bir kızı vardır.

Liseden sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü yüksek şeref derecesi ile bitiren Milor, bir dönem London School of Economics’te eğitim görmüş. Amerika’ya Berkeley Üniversitesi’ne gelerek sosyoloji doktorası yapmış. Daha doktora öğrencisiyken yurtta radyo alacak parası yokmuş ama en azından haftada bir kere iyi yemek yemeye gayret etmiş.

Amerika’da başlayan şarap merakı Fransa’da gelişmiş. Jean George Besse diye bir şarap tüccarı varmış. Paris’in en iyi şaraplarını getiren dükkanın sahibiymiş o zamanlar. Milor’u, tanen nedir, şarap nasıl yıllanır, önce nelere bakılır gibi detaylar konusunda eğitmiş. Dokuz ay boyunca Besse’ye kendisini ispatlayarak üst düzey şarapları içmeye başlamış. “Daha 30 yaşında bile değildim ama dünyanın en iyi lokantalarına gidiyordum” diye anlatıyor o günleri.

Doktorası bitip askerliğini de yapınca Dünya Bankası’nda işe başlamış. Dünya Bankası’nda çalışırken gelirinin yüzde 70′ini şarap alım satımından karşılayacak kadar şarap uzmanı olmuş artık… İki yıl süren görevinden sonra Brown Üniversitesi’ne, sosyoloji bölümüne asistan profesör olarak girmiş. Princeton’da Institute For Advanced Study’ye davet edilip, bir yıl misafir öğretmenlik yapmış. Stanford’da hukuk okumuş.

İlk yüzde 10′a girerek bitirmiş. Aynı okulda yardımcı profesör olarak çalıştıktan sonra bir ara bir şirketin hukuksal işlerine bakmış. Daha sonra Georgia Tech Üniversitesi’nde, öğretim üyeliğine başlamış. Milor, orada politik ekonomi, İstanbul’da Koç Üniversitesi’nde de uluslararası ilişkiler dersleri vermiş. O sıralarda internette çeşitli forumlarda yemek ve şarap konusunda tartışmalara da katılmaya başlamış.

Dört yıldır, Milliyet’te her hafta salı (cafe) ve pazar (haftasonu) bölümünde yazdığı ‘de gusto’ adlı köşesi var. Son bir yıldır NTV’de de konusu dünya mutfağı olan ‘Tadı Damağımda’ adında bir programı olan Milor, program için İstanbul’daki restoranları dolaşıp “Ne zaman, nerede, ne yenmeli”, “Bu yemek daha mükemmel hale gelebilir mi?” gibi sorulara cevap arıyor.