Pekmez  Limon  Karışımının Faydaları

Sağlıklı Yaşam

Kansızlık tedavisinde uygulanabilecek doğal yöntemlerin başında gelen karışımlardan biri pekmez-limon karışımıdır. Pekmez antioksidan deposudur.  Pekmez kış günlerinde vücut ısısını dengede tutarak üşümeyi engeller.Pekmez Limon ile karıştırılarak içildiğinde Grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda  bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalığın çabucak atlatılması sağlıyor. Adet dönemi ve öncesinde kadınların yaşadığı tatlı krizlerinin atlatılmasında ve adet döneminin daha rahat geçmesinin sağlanmasında yine kan yapıcı ve bağışıklık güçlendirici olarak kullanılabilir.Sabah yataktan kalkmak da zorlanan ve gün içinde çok yorgun hissedenler ise, sabah bir kaşık pekmez ile bir kaşık limonu karıştırarak direk tükettiklerinde ise gün boyunca daha enerjik hissedeceklerdir.

  • Grip ve Nezle  

Yarım çay bardağı pekmez, yarım çay bardağı limon karıştırılır. Üzerine 1 şişe maden suyu yavaş yavaş ilave edilerek karıştırılır. Yemeklerden yaklaşık 1 saat sonra günde 2 defa içilebilir.

  •  Kansızlık Tedavisinde

Sabah aç karna 1 çay bardağı ılık su içine 2 tatlı kaşığı pekmez ve yarım limon suyu katılarak içilmelidir. 

  • Öksürük Tedavisinde 

1 kahve fincanı pekmez, 1 adet limon ile karıştırılır. Demlenmiş ılık bir bardak ıhlamura eklenerek içilebilir. Ihlamur yerine elma kabuğu tarçın çayı da kullanılabilir. Özellikle Hurma ve andız pekmezlerinin kuru öksürüğü giderdiği bilinmektedir. Ayrıca iki tatlı kaşığına çay kaşığının ucuyla karabiber ve bir tatlı kaşığı limon katılarak içildiğinde öksürüğü keserek boğazı rahatlatır. 

  • Boğaz İltihabında 

Pekmez- limon karışımı ile gargara yapmak boğazı rahatlatır. 

  • Adet Dönemi 

Tatlı krizi sırasında 2 kaşık pekmeze bir kaşık limon karıştırarak direk tüketebilir.