Panik Atak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sağlıklı Yaşam

Panik atak nedir ve bilinmesi gerekenler

Beklenmedik bir anda meydana gelen korku, sıkıntı, telaş, mide bulantısı, aşırı kaygı gibi durumların baş göstermesi, kişinin sanki az sonra kendisini ölecekmişçesine kötü hissetmesi panik atak belirtileri arasında yer alıyor. İşte size 9 madde de panik atak…

Sürekli gergin ve sıkıntılı bir ruh halinde olmak, uykusuzluk, sebepsiz korku hissi, kalp çarpıntıları, nefes tıkanıklığı, ölümcül hastalığa yakalanacak korkusu, baş dönmesi, panik atak nöbetlerinin başlıca belirtilerinden.

Panik atak nöbetlerine her yaş döneminde, her zaman ve herhangi bir sebep aramadan rastlanılması mümkün. Genellikle 20-30 yaşları arasında sıkça rastlanılan panik atak nöbetleri, boşanma, ağır travmalar ve sıkıntılar geçirmiş, depresyon dönemine olan kişilerde daha sık ortaya çıkıyor.

Panik atak kadınlarda daha çok görülüyor

Özellikle kadınlarda görülme olasılığı ise erkeğe oranla iki, üç kat daha fazladır. Bu kişilerde alkol ve madde bağımlılığı riski oldukça yüksektir.

Panik atağa karşı profesyonel destek

Bu tip sorunlar yaşayan kişiler hastalığıyla ilgili profesyonel bir destek alarak, hangi aşamada ve nasıl ilerlediği konusunda detaylı bir bilgi edinmelidir.

Beslenme ve uyku düzenine dikkat ederek, düzenli bir yaşantı sürdürmelidir.

Hobi edinmek işe yarıyor

Gereksiz kaygı ve sıkıntılardan kurtulmak için kendilerini oyalayacak hobiler edinmelidir.

İnsanlarla iletişimlerini kuvvetlendirmeli, sorunlarını içine atmamalı ve gerekirse meditasyon desteği almalıdır.

Kalp sıkışması, nefes tıkanması gibi problemleri en aza indirgemek için düzenli nefes egzersizleri uygulamalıdır.

Mümkün olduğunca sık sık doğa yürüyüşleri yapılmalıdır.