Oktay Usta’dan Kıvrık Rulo Poğaça Tarifi

hamur işler Yemek Tarifleri

Oktay Usta’dan Kıvrık Rulo Poğaça Tarifi

Oktay Usta'dan Kıvrık Rulo Poğaça Tarifi 3

Malzemeler:

3,5 su bardağı un
yarım paket yaş maya
1 çay bardağı süt
1 yumurta
2 çorba kaşığı tereyağı
yarım çay bardağı zeytinyağı
tuz
su

Arası İçin :

Sürülebilir beyaz peynir

Üzeri İçin:

Yumurta sarısı

Hazırlanışı:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Ortadaki sıvı malzemelerle yaş mayayı eritiyoruz. Ortadaki tüm malzemeleri yoğurduktan sonra kenardan un alarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru 3 eşit parçaya bölüyoruz ve her birini yuvarlıyoruz.

Tezgaha ve hamurun üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle, servis tabağı büyüklüğünde 3 tane hamur açıyoruz. 2 tane hamurun üzerine sürülebilir peynir sürüyoruz ve üstüste koyuyoruz. Son hamuru da üstüne seriyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle 3 katlı hamuru biraz daha açıp hem yapıştırıyoruz, hem büyütüyoruz. Hamuru ruletle ya da bıçakla 12 üçgen elde edecek şekilde kesiyoruz. Üçgen hamurların uç kısmına yakın yerden bir kesik atıyoruz, ama ucunu ayırmıyoruz.

Hamurun uç kısmına kesik attığımız yerden geçirip, çeviriyoruz. Geniş kenardan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Tüm üçgen hamurlara bu işlemi uyguluyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Oktay Usta’dan Kıvrık Rulo Poğaça Tarifi Resimli Anlatım

Oktay Usta'dan Kıvrık Rulo Poğaça Tarifi 1

 

Oktay Usta'dan Kıvrık Rulo Poğaça Tarifi 2

 

Oktay Usta'dan Kıvrık Rulo Poğaça Tarifi 3

Kaynak:Oktay Usta