Niçin Bebekler Yediklerini Geri Çıkarır

Anne ve Çocuk Sağlığı

Niçin Bebekler Yediklerini Geri Çıkarırlar

Bebekler geri çıkarırlar çünkü onlar sadece bir bebek. Onlar sütü ve havayı aceleyle yutarlar ve midede hava sütün altında kalır. Bebeğin idesi daraldıkça hava silahı gibi mide sütün birazını yemek borusundan geri gönderir ve omzunuza ekşi ve kesik bir süt gelir.

Bebekler çok aç olduklarında çok fazla sütü çok hızlı yutarlar, aşırı derecede yüklenilen mide fazlalığı geri gönderir. Yelmekten sonra bebeği fazla hareket ettirme kusmasına sebep olabilir.
Geri çıkarmayı önleme: Yediğini geri çıkaran bebeğiniz için faydalı olabilecek bazı tavsiyeler:

• Yavaş besleyin:

Küçük bebeğinizin küçük bir midesi , vardır. Eğer bebeğinizi mama ile besliyorsanız, az miktarda mama verin ve sık sık besleyin.

• Bebeğinizin gazını besleme esnasında ve yemekten sonra çıkarın. Biberonla beslenen bebeklerin her üç ons’ ta (doksan mililitre) bir gazı çıkarılmalıdır ve emzirilen bebekler, göğüs değiştirildiği zaman veya bebek başka bir şeyle ilgilenmeye başlayıp ara verildiği zamanlarda gazı çıkarılmalıdır.

• Bebeğinizi beslerken dik tutun ve besledikten sonraki yirmi otuz dakika içinde de bebeğinizi dik tutun. Eğer oturacak vaktiniz oksa, bebeğinizi kucağınıza alın ve bebeğinizi dik tutacak. bir pozisyonda bebek askısına oturtun, siz de işinizle meşgul olun. Fazla hareket ettirilmemek, yediğini çıkaran bebekler için iyidir.

• Bebeğinizi yemek yedikten sonraki yarım saat içinde hareket ettirmeyin ve zıplatmayın.

• Eğer biberonla besleniyorsa, biberonun memesinin ne çok büyük ne de çok küçük olmamasına dikkat edin.