MOZAİK PASTA TARİFİ

hamur işler tatlı tarifleri Yemek Tarifleri

MOZAİK PASTA TARİFİ

 

12 kişilik

Ölçüler: Tarifte kullanılan su bardağı, çorba kaşığı ve çay kaşığı birimleri Amerikan cup, tablespoon ve teaspoon birimlerine denktir.

Malzemeler

Minik bisküviler için:

 • 1 su bardağı (140 gram) un
 • 1+1/4 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozu
 • 90 gram tereyağı, yumuşamış
 • 1/3 su bardağı (70 gram) şeker
 • 2 adet büyük boy yumurta sarısı
 • 1/2 çay kaşığı vanilya özütü
 • Bir çimdik tuz

Nutella’lı ganaj için:

 • 1 su bardağı (240 gram) krema
 • 200 gram bittersweet (%70 kakao oranı) çikolata, ince doğranmış
 • 2/3 su bardağı (200 gram) Nutella
 • 1/4 çay kaşığı tuz
 • 150 gram tereyağı, ufak küplere kesilmiş ve yumuşamış

Lake çikolata sos için (Rose Levy Beranbaum’un “Rose’s Heavenly Cakes” adlı kitabından uyarlanmıştır):

 • 1/4 su bardağı (60 gram) soğuk su
 • 2 çay kaşığı (8 gram) toz jelatin
 • 2/3 su bardağı (133 gram) şeker
 • 1/3 su bardağı (80 gram) su
 • 3/4 su bardağı + 2 çorba kaşığı (ölçmeden önce elenmiş; toplam 66 gram) kakao
 • 1/3 su bardağı (80 gram) krema

Yapılışı

 1. Minik bisküvileri hazırlamak için, un ve kabartma tozunu bir kaba eleyip bir kenarda bekletin. Tereyağı ve şekeri bir karıştırma kabında mikser yardımıyla 2-3 dakika boyunca çırpın. Yumurta sarılarını, vanilya özütünü ve tuzu ekleyip 3 dakika daha yüksek orta hızda çırpın. Elenmiş un ve kabartma tozunu ekleyip mikserin en düşük hızında sadece un parçaları kaybolana kadar, 1-2 dakika boyunca karıştırın.
 2. Yağlı pişirme kağıdından dört bir yanı kapalı, 16*26 cm ebatlarında dikdörtgen bir cep hazırlayın. Hamuru cebin ortasına koyup elinizle biraz düzleyin, cebi kapatıp ortadan kenarlara doğru açarak her tarafı eşit kalınlıkta bir hamur elde edin. Bir kesme tahtasına aktarıp, parmağınızla bastırdığınızda göçmeyecek kadar sertleşene dek, yaklaşık 15 dakika boyunca buzlukta bekletin.
 3. Fırınınızı önceden 180 derecede ısıtmaya başlayın.
 4. Buzluktan çıkardığınız hamurun üzerindeki yağlı kağıdı kaldırıp hamurun kısa tarafını 13, uzun tarafını 21 eşit şeride keserek yaklaşık 1.25 cm’lik 273 tane minik bisküvi elde edin. Eğer bu esnad hamur ısınıp yumuşadıysa tekrar buzlukta 5-10 dakika bekletin.
 5. Yağlı pişirme kağıdı serili iki adet fırın tepsisine aralarında yarımşar santim boşluklar bırakarak dizin ve fırına verin. Pişme süresinin tam ortasında tepsilerin yerlerini değiştirmek suretiyle, kenarlarından kahverengileşmeye başlayıp tepeleri altın rengini alana kadar, 12-14 dakika boyunca pişirin. Tepsileri fırından alıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
 6. Nutella’lı ganajı hazırlamak için kremayı orta boy bir tencereye aktarıp yüksek ateşte kaynama noktasına getirin ve ateşten alın. İçine ince doğranmış çikolatayı aktarıp tel bir çırpıcı yardımıyla dairesel hareketlerle çikolata parçaları tamamen eriyene kadar hafifçe karıştırın. Hemen ardından Nutella’yı ekleyin ve eriyene kadar tekrar karıştırın.
 7. Tuzu ve ufak küplere kestiğiniz tereyağını ilave edip tel çırpıcıyla tereyağı parçaları tamamen eriyene kadar karıştırın.
 8. Yaklaşık 1 litre (4 su bardağı) hacme sahip bir kalıbı çok az miktarda sıvı yağla yağlayıp içini kenardan uçları dışarı sarkacak şekilde streç filmle kaplayın. Nutella’lı ganajın yaklaşık 1 su bardaklık kısmını kalıbın içine döküp kalıbı etrafında döndürerek iç kısmını ganajla kaplayın.
 9. Tencerede geriye kalan ganajın 1/4 su bardağı kadar kısmını ayırıp geri kalan kısmına oda sıcaklığındaki bisküvileri ekleyin ve bir spatula yardımıyla karıştırıp kalıbın içine dökün. Kalıbı tezgaha birkaç kez vurarak bisküvilerin arasında hava kalmadığına emin olduktan sonra ayırdığıınız ganajı tepesine dökün, arada hava kalmamasına özen göstererek bir kat streç filmi yüzeyine bastırarak kalıbı paketleyin ve tamamen sertleşene dek, yaklaşık yarım saat boyunca buzlukta bekletin.
 10. Lake çikolata sosu hazırlamak için, ufak boy bir kaseye soğuk suyu koyup jelatini serpin, hafif karıştırıp üzerini streç filmle kapatın ve bekletin.
 11. Ufak boy bir tencereye su ve şekeri ekleyip şeker tamamen eriyene kadar orta ateşte karıştırarak ısıtın. Ateşten alıp kakaoyu ekleyin, pürüzsüz bir kıvam ve parlak bir görüntü elde edene kadar karıştırmaya devam edin. Kremayı ekleyip malzemeler bir araya gelene kadar tekrar karıştırın.
 12. Tencereyi tekrar ocağa alıp orta ateşte kaynama noktasına getirin ve ateşten alın. Tel süzgeçten geçirerek temiz bir karıştırma kabına dökün ve soğumak üzere bir kenara ayırın. Karışımın 50-60 dereceye kadar düşmesi gerek. Yaklaşık 15 dakikada bu dereceye inmiş olacaktır. Ardından jelatini ekleyip karışıma tamamen yedirene kadar spatula yardımıyla karıştırın. Sosu tekrar tel süzgeçten geçirerek ucu dökmeye elverişli bir kaba aktarın. Karışımın mozaik pastayı en iyi şekilde kaplaması için 26 dereceye kadar inmesi gerek. Yaklaşık 1 saatte bu sıcaklığa inecektir.
 13. Temiz bir fırın tepsisine tel bir ızgara yerleştirin, üzerine kalıptan çıkardığınız sertleşmiş mozaik pastayı yerleştirin ve tepesine lake çikolata sostan gezdirerek her yerini kaplayın. Eğer sosun tamamını kullanmanıza rağmen pastanın her yeri sosla kaplanmadıysa fırın tepsisinde biriken sosu kaba geri aktarıp aynı işlemi pastanın tamamı kaplanana kadar tekrarlayın.
 14. Sosun bir miktar katılaşması için servis yapmadan önce en az 1 saat buzdolabında bekletin. Hava almayacak şekilde (tercihen sosun yapışmaması için streç film germek yerine tepesine alüminyum folyodan dokunmayacak şekilde tente hazırlayarak) muhafaza edilirse buzdolabında en az bir hafta boyunca tazeliğini koruyacaktır.

Resimlerle Anlatım:

alıntı