LOHUSA ŞERBETİ

tatlı tarifleri Yemek Tarifleri

LOHUSA ŞERBETİ

Lohusa şerbeti yapmak çok eski bir adettir. Doğum için hazırlık yaparken lohusa şerbetini de unutmamak gerekir.Annenin sütü için de yararlı olduğundan çok iyi bir besin kaynağıdır.

Tebriğe gelen akrabalara, yakınlara ve arkadaşlara sıcak ya da soğuk olarak ikram edilir. Sıcak lohusa şerbetine toz fındık veya toz şanfıstığı, soğuk şerbete de özellikle file badem çok yakışır. Genellikle bebeğin anneannesi ya da babannesi şerbet için alışveriş yapar ve doğuma şerbeti hazır eder.

Ölçüyü ayarlamak konusunda tereddütünüz olursa, Aktarlarda satılan hazır lohusa şerbeti paketlerinden de alabilirsiniz. Hastanede ve evde ikram etmek için ayaklı mika bardaklar temin edebilir ve bardakları bebeğin cinsiyetine göre pembe ya da mavi kurdelayla süsleyebilirsiniz. Ufak bir dokunuşla bu bardaklar çok şık sunum yapabileceğiniz kadehlere dönüşebilir.

Annenin sütü için de yararlı olduğundan çok iyi bir besin kaynağıdır.

 

Lohusa Şerbeti Tarifi:

Malzemeler:

1 kg lohusa şekeri

1 paket karanfil

3 litre su

2 çorba kaşığı toz şeker

Süslemek için çekilmiş fındık

Yapılışı:

Bütün malzemeyi büyükçe bir tencereye koyun. Kapaksız kaynatın. O kadar çok kaynatın ki suyun 1 litresi buharlaşsın. İsteyene soğuk, isteyene sıcak fındık süslemesiyle servis edin.

Bebeğinizi güzel günlerde büyütmek dileğimle herşey gönlünüzce olsun..