Laz Böreği Tarifi

hamur işler tatlı tarifleri Yemek Tarifleri

Laz Böreği Tarifi 

Yufka Malzemeleri :
1 yumurta
2 çay bardağı süt
1 çay bardağı sıvıyağ
1/2 paket kabartma tozu
Un

Krema Malzemeleri:
Beş kilogram süt
6 yumurta
2 su bardağı şeker
1 su bardağı un

Şerbet Malzemeleri:
2 yemek kaşığı toz şeker
2-3 kaşık su
1 yemek tereyağ

Laz böreği tarifi nasıl yapılır ? 

Öncelikle yukarıdaki yufka malzemelerini karıştırıyoruz. Çok katı olmamak kaydı ile karışımı hamur haline getiriyoruz. Yağurduğumuz hamuru sekiz parçaya bölüyoruz ve her bir parçayı balava hamuru kadar ince ince açıyoruz.

Kremamız için, malzemeleri bir tencereye atıyoruz ve orta ateşte pişiriyoruz. Kaynamaya başladığı anda hemen altını kapatıyor ve ocaktan alıyoruz.

Önceden hazırlamış olduğumuz yufkaların 4 tanesinin arasına tereyağı sürerek tepsimize yerleştiriyoruz. Burada şunu unutmamamız gerekir. Tepsinin etrafına taşan yufkaları içine toplamıyoruz. Yufkalarımızı yerleştirdikten sonra, ılıyan kremamızı üzerine güzelce yayıyoruz. Muhallebinin üzerinde yaklaşık bir kaşık toz şeker ve 2 kaşık yoğurdu karıştırıyor ve gezdiriyoruz. Kalan dört yufkalarımızı aralarına tereyağı sürerek teker teker tepsimize koyuyoruz. En son olarak ise kalan tereyağını tepsimizin üzerinde gezdiriyoruz.

Fırınımızı önceden ısıtmıştık. Bu fırına tepsimizi yerleştiriyor ve yaklaşık 40-45 dakika boyunca böreğimizi pişiriyoruz. Pişirme işlemi tamamlandığında, fırını kapatıyor ve 5 dakika tepsiyi çıkarmıyoruz.

En son olarak şerbetimizi karıştırıyor ve pişiriyoruz. Şerbetimizin de pişmesiyle, böreğimizin üzerine yeterli miktarda döküyoruz. Artık böreğimiz hazır. Afiyet olsun.

alıntı