Lavanta İle Gelen Güzellik ve Sağlık Sırları

Cilt Bakımı Sağlık

Lavanta İle Gelen Güzellik ve Sağlık Sırları

Lavanta yağını hem psikolojinizde, hem de cilt bakımında eşsiz mucizeleri olduğu bir kez daha kanıtlandı. Kraliçelerin dahi hayatlarında büyük öneme sahip olan lavanta ve lavanta yağını, sizlerde güzellik bakım sırlarınız listesinde mutlaka yer vermelisiniz. İşte lavanta yağının mucizevi faydaları ve lavanta yağının cilt bakımında etkisi

Lavanta ile gelen güzelliğin sırları ve sağlığa inanılmaz faydaları;

  • Uykusuzluk için denenebilir. Yatmadan önce yastığınıza süreceğiniz 1-2 damla lavanta yağı huzurlu bir uykuya geçmek açısından yardımcı oluyor. El ve ayak bileklerinize sürmeniz de etkili sonuç veriyor.
  • Mevsimsel alerjilere iyi geliyor. Limon, lavanta ve nane bazı mevsimsel alerjilerin yavaşlamasını sağlıyor. Burun kemiğinin üzerine ya da ayak bileklerinize sürebilirsiniz.
  • Doğal bir oda kokusu. Sıcak suyun içine ekleyeceğiniz 1-2 damla lavanta yağı evdeki tüm kötü kokuları gideriyor.
  • Baş ağrısını azaltıyor. Şakaklarınıza sürün ve başınıza masaj yapın. Eğer nane yağı ile karıştırarak masaj yaparsanız daha etkili olabiliyor.
  • Stres ve anksiyeteye karşı etkili. Lavantanın içindeki uçucu yağlar sakinleştiriyor ve rahatlatıyor, bu özelliğiyle strese karşı birebir. İçi su dolu spreyli bir şişeye birkaç damla lavanta yağı damlatın. Yatağınıza, yastığınıza ya da havlularınıza sıkın.Regl kramplarını yatıştırıyor. Ağrı çektiğiniz bölgeye birkaç damla lavanta yağı sürün. 15 dakika içinde etkisini gösterecektir.
  • Cilt kuruluğunu azaltıyor. Lavanta yağı kuru, hassas ve irrite olmuş cilde hemen etki ediyor.

Akneleri kurutuyor. Lavanta yağı akne tedavisinin en etkin yardımcılarından, çünkü enfeksiyonlara neden olan bakterilerle savaşıyor. Sivilceye neden olan sebumun çözülmesine ve sivilce oluşumunun azalmasına yardımcı oluyor.