Kulak Kirinin Renk ve Yapısı Sağlığınız Hakkında Bilgiler Veriyor

Sağlıklı Yaşam

 Kulak Kirinin Renk ve Yapısı Sağlığınız Hakkında Bilgiler Veriyor

Şu bilimelidir ki; kulak kiri o kadar da kötü bir şey değildir. Kulak yolunu nemli tutar ve enfeksiyondan korur. Bu nedenle kulak salgısını tamamen yok etmeye çalışmamalıdır. Sadece kulağın tıkanmasını önlemelidir.

Kulak kirinin en büyük faydası böceklerin ve bakterilerin iç kulağa ulaşmasını engellediği gibi, kulak mantarını da önlüyor. Kulak çubuğu ile her temizlemeye kalktığınızda kulağınızı daha da tıkadığınız konusunda sizleri uyaralım.

Kulak kirleri insandan insana farklı renklerde ve yapılarda olurlar. Tüm çeşitlerin de sağlığınızla ilgili ayrı anlamı var.

Kulak Kirinin Renk ve Yapısı Sağlığınız Hakkında Bilgiler Veriyor
Kulak Kirinin Renk ve Yapısı Sağlığınız Hakkında Bilgiler Veriyor

Yumuşak, Soluk Sarı Kulak Kiri

 Yumuşak, Soluk Sarı www.sosyetikcadde.com

Bu tip kulak kirleri genelde çocuklarda görülür ve son derece normaldir. Ancak yaş ilerledikçe rengi de, yapısı da değişmeye başlar. Birer yetişkin olarak kulak kiriniz hala soluk sarı ve yumuşak yapılıysa kulak yolunuz yeterince iyi korunmuyor demektir

Islak, Yapışkan, Sarı Kulak Kiri

 Islak, Yapışkan, Sarı www.sosyetikcadde.com

 

En sık karşılaşılan iki kulak kiri tipinden ilki budur. Islak ve yapışkan yapı kulak içinin iyi yağlandığını; bu sayede mantardan, bakteriden ve bu tür belalaların sonucu kuruluk ve kaşıntıdan korunduğunuzu gösterir.

Beyaz, Kuru, Lapa Lapa Kulak Kiri

Beyaz, Kuru, Lapa Lapa www.sosyetikcadde.com

En çok karşılaşılan diğer kulak kiri çeşidimiz de bu Eğer kulağınızdan pamuğa bu tip kirler yapışıyorsa normalden daha az terliyorsunuz demektir. Çekinik genlerle ilgili olan bu durum illaki sağlıksız olduğunuz anlamına gelmez, tabii unutmayın; terlemek vücudun toksinleri dışarı atma yöntemlerinden biridir ve aslında siz bu yöntemden mahrum kalıyorsunuz!

Koyu, Yapışkan Kulak Kiri

Koyu, Yapışkan www.sosyetikcadde.com

Kulak kiriniz ne kadar koyuysa, vücudunuz o kadar ter ve koku üretiyor demektir. Meraklanmayın, sizin için tamamen sağlıkı. Deodorant kullanmayı ihmal etmediğiniz sürece çevreniz için de sorun yok 😉

 

Yoğun, Kalın, Koyu Renkli Kulak Kiri

Yoğun, Kalın, Koyu Renkli Kulak Kiri www.sosyetikcadde.com

Hemen soralım; neden bu aralar çok streslisiniz?

Vücudumuz stres altında daha fazla kulak kiri üretir; aynı daha fazla terlemesi gibi! Stresli zamanlarda kulak kirinin ortaya çıkma hızı, doğal yollarla kulaktan atılma hızını aşar; bu yüzden kirler kulak yolunda birikmeye, sıkışmaya, katılaşmaya, koyulaşmaya başlar. Bu durumun uzun sürmesi halinde geçici işitme kayıpları yaşayabilirsiniz!

Koyu Kahverengi, Siyaha Çalan Kulak Kiri

Koyu Kahverengi, Siyaha Çalan Kulak Kiri www.sosyetikcadde.com

Aynı koyu renkli kulak kirlerinde olduğu gibi, burada da stres faktörü bir numaralı sebep... Ancak bu kadar koyu renkli olduğuna, neredeyse siyah renge vardığına bakmayın; yukarıdaki maddeden daha fazla korkutucu bir şey yok.

Kulak kirinin bu renge ulaşması, o kirin sadece uzun süredir kulağınızın içinde sıkışıp kalmış olduğunu gösterir. Çünkü kulak kiri oksijenle tepkimeye girerek renk değiştirir; ne kadar koyu renkliyse o kadar uzun süredir kulağınızın içindeki oksijenle haşır neşir olmuştur.

Kanlı Kulak Kiri

Kanlı Kulak Kiri www.sosyetikcadde.com

Koyu renkli kulak kirinin yer yer kan izlerine benzer renkler taşıması normaldir... ANCAK; normal renklerde kulak kirinizin üzerinde kan lekeleri görüyorsanız acilen bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız, kulak zarınızın yırtılmış ya da delinmiş olması güçlü ihtimal!

Islak, Akıcı Kulak Kiri

Islak, Akıcı Kulak Kiri www.sosyetikcadde.com

Ara sıra kulak kirinizin dışarıya akması, sabah uyandığınızda yastığınızda izler bulmanız gayet normal. Bu, vücudumuzun kulak kirinden doğal kurtulma yöntemi. Gel gelelim bu akıntı gün içinde sık sık gerçekleşiyorsa, üstüne üstlük kan ve iltihap izleri taşıyorsa kulak zarınızla ilgili ciddi bir rahatsızlığınız var demektir. Acilen doktora!

Gri Renkli Kulak Kiri

Gri Renkli Kulak Kiri www.sosyetikcadde.com

Eğer kulak kiriniz yapışkan ve ıslaksa, genelde sarı, koyu sarı renkte olmasına rağmen son zamanlarda gri renkte çıkıyorsa hiç korkmayın! Kulağınız, son zamanlarda girip çıktığınız tozlu ortamlardan, o tozların yaratabileceği kulak hastalıklarından sizi harika koruyor demek. (Gördüğünüz gibi kulak kirinizden son zamanlarda nasıl ortamlarda bulunduğunuz bile anlaşılıyor 😉 )

Ama gri rengin yanı sıra bir de kuruysa, üstelik bu kiri çıkardıktan sonra kulağınızın içi kaşınmaya başlıyorsa Ekzematid hastalığından muzdarip olabilirsiniz. Meraklanmayın, tedavisi doktorunuzda.

kadin.mynet.