Karpuzun Faydaları

Sağlık Sağlıklı Yaşam

Karpuzun Faydaları-Karpuzun Yararları

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinin başında gelen karpuz, özellikle sıcakların arttığı şu günlerde sağlığımız için de birbirinden önemli yararları var.

Yaz mevsimi demek karpuz demek! Karpuz demekse, yaz mevsimi… Çoğu yerde yetişebilen bu yaz meyvesi hem görüntüsü hem tadı hem de susuzluğu giderici özelliğiyle gönüllerde ayrı bir yere sahip! Peki, acaba sağlığımız için faydalarını 10 kalemde toplasak, neler saymamız gerekir? İşte karpuzun faydaları…

İyi bir antioksidan, vitamince zengin

– Güçlü bir antioksidan olan karpuz, kansere karşı önleyici bir etkiye de sahip.

– Özellikle A vitamini ve C vitamini bakımından oldukça zengin. Önemli seviyede Beta karoten de içermekte.

Prostat kanserine iyi geliyor, afrodizyak etkisi var

– Parlak kırmızı bir karotenoid pigmenti olan likopen açısından zengindir. Likopen, en güçlü karotenoid antioksidanlarından biri. Kalp hastalıklarına, prostat kanserine, diyabet, osteoporoz ve erkeklerde kısırlığa karşı iyi geliyor.

– ABD’de geçtiğimiz aylarda yapılan yeni bir araştırma, karpuzda bulunan citrulline maddesinin iktidarsızlığa iyi geldiğini söylüyor. Cinsel gücü artırdığı, afrodizyak etkiye sahip olduğu söylenen karpuzların üzerine şu sıralar İtalya’daki sebze ve meyve yetiştiricileri ‘cinsel gücü artırır’ etiketi yapıştırmaya başlamış bile…

Mineral kayıplarını gideriyor, B vitamini eksiği çekenlere öneriliyor

– Yaz aylarında aşırı terleme sonucu vücudumuzdan uzaklaşan sodyum ve potasyumun geri kazanılması için oldukça elverişli bir meyve. Sodyum ve potasyum vücudumuz için işte bu yüzden oldukça mühim!

 

– Vücudumuzda enerji üretimi açısından oldukça önemli bir görev üstlenen B vitamini açısından (B1 ve B6) zengin olan karpuz, aynı zamanda sinir uyarılarının kaslara iletilmesinde, bağışıklık sisteminde, adrenalin salgılanmasında, kemik üretimi, kanın pıhtılaşmasının önlenmesinde ve hücrelere oksijen transferinde görev alan magnezyum için de iyi bir kaynak.

Serinletici bir etkiye sahip, nefes darlığı ve astıma karşı da etkili!

– Vücut tarafından üretilen ikincil bir aminoasit olan arginin, amonyak gibi zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor. Arginin üretimi ise karpuzdaki citrulline amino asitine bağlı. Serinleyip ferahlamanıza da yardımcı olan karpuz da citrulline bakımından zengin!

– Karpuzdaki antioksidanlar astım şiddetini azaltıyor. Ayrıca kolon kanseri, damar hastalıkları ve romatoid artrite karşı da oldukça etkili!

Gözler için de faydalı

– Gözdeki görme merkezinin tahribata uğramasını ( makula dejenerasyonu ) engelleyici özelliğe sahip.

– Yağ içermiyor, enerji üretimine önemli katkıları var. İyi bir lif kaynağı olduğu için bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde de görev alıyor.