Hindistan Cevizi Yağı Yapımı- Faydaları ve Kullanım Alanları

Cilt Bakımı Güzellik ve Makyaj Sağlıklı Yaşam

Hindistan Cevizi Yağı Yapımı- Faydaları ve Kullanım Alanları 

Hindistan cevizi sütüyle, rendesiyle, kendisiyle hayatımızın birçok alanına bu kadar girmişken güzellik ve bakımda geri planda kaldı.. Hindistan cevizi  yağının faydalarını bilseniz evinizden eksik etmezsiniz.

Bir meyvenin herşeye mi faydalı olur? Söz konusu Hindistan cevizi olduğunda cevap kocaman bir ”Evet”. Özellikle ele almamız gereken bir başka meziyeti ise; Hindistan cevizinin yağı.

Hindistan cevizi yağı? Laurik asit yönünden kuvvetli bir yağ kendisi. Peki nedir ”Laurik asit ?”  Hindistan cevizi yağının içinde bol miktarda bulunan Laurik asit, vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin bir parçası gibi davranmaya başlıyor. HIV gibi virüslerle savaşıyor. Ürettiği enzimler, mantar oluşumu engelliyor..

Hindistan Cevizi Yağı 3 farklı yöntemle elde edilir. Islak Öğütme, Soğutma ve kaynatma Yöntemi.

hindistan-cevizi-yagi-yapimi-faydalari-ve-kullanim-alanlari-www-sosyetikcadde-com-2

Islak Öğütme İle Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?

Olgun, kahverengi bir Hindistan cevizi bir bıçak yardımıyla bölünür. Kabuğundan ayrılır.  Beyaz kısımları mutfak robotunda iyice ezilir.İyice ezildikten sonra elle 10 dakika kadar iyice ezilir ve tekrar mikser ile iyice çırpılır bu işlem yağın iyice çıkması için sonrasında bir tülbentten geçirilip süzülür. Altta kalan sıvı kısım bir kavanozun içerisine aktarılıyor. 24 saat bekletiliyor ve sıvısı ile yağı birbirinden ayrılıyor. Katı kısım Hindistan cevizi yağı olarak kullanıma hazır hale geliyor.

Kaynatma Yöntemi İle Hindistan Cevizi Yağı Yapımı

Hindistan cevizini rendeleyin. Bir blendera aktarın. Üzerine 2 bardak sıcak su ekleyin. İyice karıştırın. Karışımı tülbentin üzerine dökün. Posa ve sıvısını birbirinden ayırın. Bu sıvıyı rengi hafif kahvenrengi olana kadar kaynatın. Ardından bir kaba aktarın ve 1 saat bekletin. Sonuç; kullanıma hazır, bir kavanoz Hindistan cevizi yağı.

 Kurutma Yöntemi İle Hindistan Cevizi Yağı Yapımı

Minik minik bölünmüş, kabuğundan ayrılmış Hindistan cevizleri, 24 saat boyunca güneşte, ya da fırının en düşük ayarında yaklaşık 8 saat kurutun. İki kez katı meyve sıkacağından geçirin. Bir kavanoza aktarın ve 24 saat bekletin. Misler gibi yağımız hazır.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

 • Laurik asit içerdiği için yüksek tansiyon ve yüksek kolestrole sahip insanların tüketmesi önerilir. Tansiyon ve koleströlün dengelenmesine yardımcı olur.
 •  Kan akışını düzenler.
 •  Tiroid bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 •  Hormonları düzenleyerek menopozu daha hafif atlatmanıza yardımcı olur.
 •  Kronik yorgunluk belirtilerinin azalmasına destek olur.
 •  Kalp ve damar üzerindeki baskıyı azaltır, kalp ve damar sağlığının korumasında büyük rol oynar.
 •  Bağırsaklarda parazit oluşmasını engeller.
 •  Bağırsak sistemini düzenler. Huzursuz bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkların şikayetlerini azaltır.
 •  İyi kolestrolü yükseltir.
 •  Vücuda canlılık verir.
 •  Karaciğeri güçlendirir.
 •  Alkol tüketiminden sonraki sabahlarda yaşadığınız baş ağrısı problemlerine çözüm olur.
 •  Kontrollü miktarlarda tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur.
 •  Kas ve eklem iltihaplarını azaltır. Dokuların onarılmasına destek olur.
 •  Cilt yaralarının hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Cildimize faydaları tek başına ele alınması bir konu. Çünkü Hindistan cevizi yağının tenimizden tutun, saçlarımıza kadar faydası var.

Makyaj temizleyici

Hindistan cevizi yağı bilinen en iyi makyaj temizleyicilerinden biri. İnatla çıkmayan rimeller, farlar bu yağ ile bir çırpıda çıkıveriyor. Üstelik hiçbir kalıntı bırakmıyor ve bu sırada cildi besliyor.

 

Göz Altı Şişlikleri İçin

Yorgunluktan bir hal olmak, gözlerinize ve göz altlarınıza yansıyor hemencecik değil mi? Yapmanız gerekenler çok basit. Katı haldeki Hindistan cevizi yağını hafifçe eritip, göz altlarınıza sürerek dinlendirmek. Böylelikle göz altındaki şişlikler inecek, yorgunluğun izleri silinecek.

Müthiş Bir Kütikül Gidericidir

Saç köklerinin nemlenmesine yardımcı olur. Şampuanlarınızın içine ekleyeceğiniz ya da hafif ıslak saçlarınıza uygulayacağınız Hindistan cevizi yağı, saçlarınızın nemlenmesine de yardımcı olur. Misler gibi kokar. Saçları yumuşatır, parlatır. Sonra gelsin herkesin hayran kaldığı saçlar.

Peeling

Esmer şekerle karıştırın ve yüzünüze peeling yapın mesela. Yüzünüzden kiri, makyaj kalıntılarını en doğal yolla silin. Cildinizin yağ ve nem dengesini yine Hindistan cevizi yağı sayesinde dengeleyebilirsiniz. Varisli damarların oluşmasını da önler. Rahatlatıcı masajlar için harikadır.

Hindistan cevizi yağı, cildinizi güzelleştirir, sıkılaştırır, canlılık verir.