Göğüs Sarkmasına Neden Olan Hareketler..!

Sağlıklı Yaşam

Göğüs Sarkmasına Neden Olan Hareketler..!

Sarkık göğüs çoğu bayanın kabusu.Zaman şartları, yanlış hareketler,doğum,emzirme derken bir çok faktör göğüs sarkmasına neden oluyor..

Göğüs Sarkmasına Neden  Olan Hareketler

Sizlere göğüslerinizin artık sarkmayacağını, sonsuza kadar dik ve diri olacağınız söylemek isterdik ama ne yazık ki bu doğru değil. Bebek sahibi olmak, emzirmek ve yaşlanma gibi nedenler deri altındaki bağ dokusunda bulunan kolajen dolgusunun elastik özelliğini kaybetmesine ve göğüslerin sarkmasına neden oluyor.

Göğüslerde görülen sarkma genetik bir özellik de olabilir. Eğer annenizin göğüsleri sarktıysa maalesef siz de tehlikedesiniz!

Üstelik California Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, göğüs dokusunun vücudun diğer bölgelere göre 2 – 3 yıl daha hızlı yaşlandığı ortaya çıktı.

Fakat bazı davranışlar göğüs sarkasıyla alakalı görünmese de bu konuda oldukça etkili. Farkında olmadan göğüslerinizin biçimini bozan bu davranışlardan uzak durarak, göğüslerinizin sarkmasını engelleyebilir ya da bu süreyi ileri tarihlere erteleyebilirsiniz.

İşte göğüslerinizin sarkmaması için kaçınmanız gereken 5 gündelik davranış!

Göğüs Sarkmasına Neden Olan 5 Günlük Hareket!

❥ Sürekli diyet yaparak, 5 kilo alıp 3 kilo veriyorsanız göğüslerinizde pek bir değişiklik olmayacaktır . Fakat hızlıca alıp verdiğiniz 13 kilo ve fazlası göğüslerinizde sarkmaya sebep olur. Kilo alıp verdiğiniz her seferde göğüs dokusu tıpkı eski bir kilotlu çorap gibi gevşer. Göğüslerinizin bu nedenden ötürü sarkmasını engellemek için düzgün bir beslenme ve egzersiz programı uygulayabilirsiniz.

 ❥ Sigara içmek her şeye olduğu gibi, göğüslerinizin dik durması için de oldukça zararlı. Az ya da çok farketmeksizin, sigara içmek cilt yüzeyine kan pompalanmasını engeller ve yaşlanmaya sebep olur.

❥ Güneş koruyucu krem yüzünüz için olduğu kadar göğüsleriniz için de önemli. Güneşin UV ışınları cildinizde kırışıklık ve lekelenmelere neden oluyor ve aynı etki koruma faktörlü krem uygulamadığınız göğüslerinizde de görülüyor.

Desteksiz sütyen giymek göğüslerinizin sarkmasına neden olabilir. Göğüsleriniz ne kadar hareket ederse, göğüs derisi ve kolajen dokusu o derece yıpranır. İç çamaşırı seçimlerinizi destekli sütyenlerden yana kullanarak ve doğru sütyeni giydiğinizden emin olarak göğüs sarkmasını engelleyebilirsiniz.

 Uzmanlar koşmak gibi öne arkaya yapılan kuvvetli hareketlerin göğüslerin kolajen dokusuna zarar verdiğini söylüyor.

❥ Spor yaparken destekli spor sütyenleri kullanarak sporun bu kötü etkisinden kurtulabilirsiniz.

Sarkık Göğüslere Çözümler

❥  Zorlansanız bile şınav çekmeyi asla bırakmayın. Şınav göğüsleri çalıştıran önemli egzersizler arasında ilk sıradadır. Göğüs kaslarını harekete geçirdiğinizde sarkmanın ortadan kalktığına şahit olacaksınız. Eğer alışkın değilseniz şınav egzersizine başladığınızda ilk başlarda çok zorlanabilirsiniz. Ancak dizlerinizden kuvvet alarak başlarsanız zorlanmanız ortadan kalkacaktır. Kendinizi biraz alıştırdıktan sonra klasik şınav çekme moduna geçebilirsiniz.

 Göğüslerinizin masaja ihtiyacı olduğunu unutmayın. Uygun yağ ve kremler ile her gün göğüs masajı yapın. Avuç içleriniz ile göğüslerinizi kavrayın, parmaklarınız ile yukarı doğru çekin ve bırakın. Bu masajı günlük olarak oturduğunuz yerden veya televizyon izlerken bile yapabilirsiniz. Tabi ki istekli olmanız ve göğüslerinizin sarkıklığından kurtulmak istediğinizden emin olmalısınız. İstekli ve arzulu şekilde uygulayacağınız her yöntem size faydalı olacaktır. Her gün bıkmadan masaj hareketleri uygulayın. Ne kadar faydalı olduğunu birkaç uygulama sonrasında göreceksiniz.

   Göğüsleriniz sağlığı için çörek otu yağı veya gerçek zeytin yağı alın. Yağı elinizin ortası dökün ve göğüslerinizi yağlayın. Dairesel hareketler ile yoğurur gibi göğüslerinize masaj uygulayın. Yağın besleyici özelliği ile deriniz iyileşme gösterirken bir yandan da sarkıklığın önüne geçmiş olursunuz.

 Sarkıklığınız çok ileri düzeyde ise meme dikleştirme operasyonlarını düşünebilirsiniz. Meme dikleştirme operasyonu ile göğüsleriniz fazla derisi alınırken bir yandan da istediğiniz o dik göğüslere kavuşabilirsiniz. Tabi önceliğiniz masaj ve egzersizlerden yana olmalıdır. operasyon ikinci sırada beklemelidir. Eğer doğal yollar ile iyileşme göremediyseniz operasyona karar vermelisiniz.

  Duşa girdiğinizde kendinize şok uygulaması yapın. Tabi öncelikle göğüslerinizi sıcak suyla yıkayın iyice yumuşatın. Ardından göğüslerinizin üzerine soğuk su dalgası verin. Bir, sıcak su, bir soğuk su dökün. Yaklaşık bu uygulamayı 5-6 kere yapın ve son olarak soğuk suyu döküp duşunuzu bitirin. Fazlada sürdürürseniz hasta olursunuz. bu yöntem göğüslerde bulunan kan dolaşımı uyandırmak ve hızlandırmak için önemlidir. Hem göğüsleriniz canlanıp dikleşecektir hem de sarkıklık ortadan kalkacaktır.

 Duruşunuzu değiştirin. Düşük omuzlar da göğüslerin sarkmasına neden olabilmektedir. Her zaman otururken, yürürken dik durmaya özen gösterin. omuzlarınızı geriye doğru itin ve başınızın üzerinde bir kitap varmış gibi başınızı dik tutmaya çalışın. Göğüslerinizin sarkık görüntüsünden kurtulmanız için ideal bir yöntem olabilir.