Doğuma Giderken Hastane Çantasında Olması Gerekenler

Anne ve Çocuk Sağlığı Hamilelik Sağlıklı Yaşam

Doğuma Giderken Hastane Çantasında Olması Gerekenler

Sevgili anne adayları doğuma en az 2 ay öncesinden  hastane çantanızı hazırlayınız ve doğuma kadar olan eksikleri gideriniz.Olası aksilik durumda her an için hazırlıklı olun. Peki çanta içinde neler olmalı.Öncelik olarak liste hazırlayın ve ona göre hazırlık yapın.Eğer neler gerekiyor bilemiyor iseniz Sosyetikcadde olarak size liste hazırladım. Baklım Doğum çantasında neler olmalı…

Doğuma Giderken Hastane Çantasında Olması Gerekenler

Kendiniz İçin:

Anne adayı, bebeği için hazırlayacağı bavula kendi kişisel bazı eşyalarını da ilave etmeli veya ayrı bir valiz yapmalıdır.

Mutlaka Gerekenler

Bunlar 2-3 takım gecelik veya pijama (bebeğinizi emzireceğinizden önden düğmeli olanları tercih edilmelidir), sabahlık, çorap, terlik, bol miktarda iç çamaşırı, kişisel temizlik ürünleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, havlu, tarak, deodorant, kolonya, vs.), küçük el aynası, bol miktarda hijyenik ped, en az bir adet emzirme sütyeni, meme uçlarını korumak için hazır satılan kompresler, meme ucunuza sürmek için krem, meme ucunuzu temizlemek için kullanacağınız mendiller, kirli çamaşır torbası.

İnce Detaylar

Ses kayıt eden cihazınız varsa, yanınızda götürerek bebeğinizin ilk ağlamalarını kaydedebilirsiniz. Varsa video kamera veya fotoğraf makinenizi de yanınızda götürmeniz, ilk günün o güzelliği ve mutluluğunu ileride tekrar yaşama imkanı sunacaktır… Eğer bebeğiniz için günlük tutmayı planlıyorsanız, yanınızda bir defter ve kalem götürmeyi de ihmal etmeyin. İlk günün heyecanı ve mutluluğunu anında aktarma imkanınız olmuş olur.

Güzel Görünmek Sizin de Hakkınız

Doğumdan sonra solan cildinizi biraz olsun canlandırmak, eşinize ve gelen ziyaretçilere daha güzel ve bakımlı görünebilmek için, en önemlisi kendiniz için birkaç makyaj malzemenizi de yanınızda götürebilirsiniz.

Ayrıca bir paket peçete veya rulo havlu da çok işinize yarayabilir.

Hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafeti doğumdan önce hazırlayıp, yerini eşinize göstermenizde çok büyük fayda var. Tabiki önceden hazırladığınız valizinize de koyabilirsiniz. Yanlız hazırlayacağınız kıyafetin bedeninin, doğum öncesi kıyafetlerinizden en az bir beden daha geniş olmasına dikkat edin veya bol elbiseleri tercih edin. Ya da hamileyken giydiğiniz hamile kıyafetlerinizden bir takım koyabilirsiniz.

Bebeğiniz İçin:

Bebeğiniz için götürmeniz gereken birçok eşya var…

– En küçük boy çocuk bezi (1 paket)
– Islak mendil (allerjik testi yapılmış olan markalar tercih edilmelidir)
– Zıbın (3 adet)
– Uzun kollu, bacaklı body (tulum) veya pijama (3 adet)
– Başlık (2 adet)
– Patik (2 çift)
– Çorap (3 çift)
– Eldiven (2 çift)
– Mevsime uygun yelek veya hırka (1-2 adet)
– Bebek battaniyesi (1-2 adet)
– Yumuşak küçük havlu (4-5 adet)
– Bebek mendili (Bol miktarda)
– Kirli çamaşır torbası (1 adet)
– bebe şampuanı
– süt sağma cihazı (hertürlü ihtimal için tercih sizin)
– Hastaneden çıkarken bebeğinizi taşıyabileceğiniz bir portbebe ve bebek bakım çantası da listeye dahil edilmelidir. – Hastaneden çıkarken bebeğinize giydirmek istediğiniz özel bir giysi varsa onu da unutmayın…

Her İhtimale Karşı:

– Emzik ve koruyucu kutusu
– Biberon (meme ucu yenidoğan boyu olmalı)
– Pişik kremi
Kız kardeşimin doğumunda  bebeğin yatağına konmak üzere çarşaf istendi. Bunu önceden öğrenmenizde fayda var. Eğer böyle bir talep olursa yanınınızda bir de bebeğiniz için çarşaf takımı götürmeniz gerekir.

Eğer meme ucu probleminiz olur ve bebeğinizi emzirme sorunu ortaya çıkarsa annenin meme ucuna takılan silikon meme uçlarından (meme kalkanı da deniyor) bir veya iki tane yanınızda götürmenizde fayda var. En azından böyle bir durumla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden bebeğinizi emzirebilirsiniz. Meme kalkanı aynı zamanda meme ucu çevresinde yaralar oluşan annelerin, bebeklerini emzirirken memeye temasını önlemesi açısından da faydalı oluyor.

Not: Bebeğinizin giysilerini doğum yapacağınız mevsime uygun seçmelisiniz. Miktarları belirlerken tahmin ederek yazdım. Daha fazla veya daha az da olabilir. Tercihe göre değişir. Tabiki miktar tayininde hastahanede kaç gün kalacağınız da önemli bir etkendir.