Çaya Limon,Sağlığınıza Sağlık Katın

Sağlıklı Yaşam

Çayda bol miktarda Kateşin adlı bir antioksidan vardır. Kateşin kalp hastalıkları, Kanser ve diğer bazı önemli hastalıkların riskini düşürmektedir. Ancak Kateşin bileşeninin ciddi bir bölümü midedeki enzimler vasıtasıyla parçalanmaktadır.

Ayrıca bağırsaklarda da iyi şekilde emilemez. Bağırsaklardaki emilim sonrasında Kateşin’in yaklaşık %20’si kalır. Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlarda C vitamini, Kateşin bileşeninin midede parçalanmasını önlediği ve çok daha fazla oranda emilmesini sağladığı belirlenmiştir.


Limon C vitamini açısından oldukça zengindir ve çaya eklediğinizde demir emiliminin negatif etkilenmesini önleyebilirsiniz. Bunun nedeni C vitamininin demir emilimini arttırmasıdır. Çayda bulunan tanin gibi bileşenler, demir minerallerine bağlanmakta ve bunları etkisizleştirmektedir. C vitamini demir emilimi için gereken ortamı hazırlamakta ve emilimi daha hızlı hale getirerek artmasını sağlamaktadır. Yemeklerden hemen sonra çay içme alışkanlığınız varsa, çayınıza bir miktar Limon ekleyerek içmelisiniz.
Limonlu çay içerek Kateşin’in vücudunuzda %90’a varan oranlarda kalmasını sağlayabilir, önemli birçok hastalıkla karşılaşma riskinizi en aza indirebilirsiniz.