Bozuk Süt Nasıl ve Nerelerde Değerlendirilir?

Genel Yemek Tarifleri

Bozuk Süt Nasıl ve Nerelerde Değerlendirilir?

Süt ekşidiği veya bozulduğu zaman hemen atarız.Peki bozuk sütü mutfakta kullanmaya devam edebilirsiniz desek. Nasıl olur dediğinizi duyar gibiyiz. Süt ekşidiği zaman peynir yapıldığını biliriz ama salatada,cilt bakımında,çorbalarda krema niyetine kullanabilirsiniz. Gelelim bozuk süt  nerelerde değerlendirilir?

bozuk-sut-nasil-ve-nerelerde-degerlendirilir-www-sosyetikcadde-com

Hamur İşlerinde Kullanabilirsiniz

Ekşimiş sütü özellikle hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Diğer malzemeler ve pişirme süreci kötü tadını bastıracaktır.
Çorbalarınızın Kıvamını Arttırabilirsiniz
Hamur işlerinde olduğu gibi, sulu yemeklerinizde de bozuk süt kullanabilirsiniz. Bozuk süt çorbalarınızın kremamsı bir kıvam katacak. Ancak miktarını doğru ayarlamanız gerekiyor.
Eti Marine Etmek İçin Kullanabilirsiniz
Sütte bulunan laktik asit eti yumuşatmak için mükemmel. Etinizi pişirmeden önce ekşimiş sütte bekletebilirsiniz.
Peynir Yapabilirsiniz
Evinizde kendi peynirinizi yapmak ister misiniz? Öyleyse bozuk sütünüzü ziyan etmeyin.
Cilt Bakımında Kullabilirsiniz
Laktik asit cildinizin pürüzsüz ve sıkı olmasına da yardımcı olur. Bir miktar bozuk sütle suyu karıştırıp yüzünüzü bu karışımla yıkayın. Parmaklarınızı kullanarak sütün cildinize nüfuz etmesini sağlayın. Günün geri kalanında süt kokmamak için yüzünüzü musluk suyuyla güzelce yıkayın.
Süt Banyosu Yapabilirsiniz
Sütün cilde faydalarından sadece yüzünüz yararlanmak zorunda değil. Küvete doldurduğunuz suyun içine birkaç bardak süt ekleyin. Kokudan rahatsız oluyorsanız birkaç damla da güzel kokan doğal yaplardan ekleyebilirsiniz.
Bitkilerinize Gübre Niyetine Kullanabilirsiniz
Saksıdaki ve bahçedeki bitkilerinizin kalsiyum almasını sağlamak için bozuk süt ve bir miktar suyu karıştırıp birkilerin dibine dökün. Kalsiyum sizin olduğu gibi bitkilerinizin de daha güçlü büyümesini sağlar. Bu yöntem özellikle domates yetiştirirken oldukça işe yarıyor.
Salataya Sos Olarak Kullanabilirsiniz
Bozuk sütte oluşan yoğun kaymağımsı parçalar ve bozuk sütü salata soslarında kullanabilirsiniz.
Evcil Hayvanınızın Yemeğine Katın
Mama, tadını bastırdığı sürece evcil hayvanınız ekşimsi tadı umursamayacaktır. Süt, evcil hayvanınızın mamasına ekstra kalsiyum ve protein ekleyecektir.
Sütün Bozulmamasını İstiyorsanız Dondurun
Çok fazla süt aldınız ve bozulmadan saklamak istiyorsanız buzluğa atarak dondurun. Buzluktan çıkardığınızda yeni almış gibi kullanabilirsiniz.
Bu yöntemleri sadece çiğ ve pastörize edilmemiş süt ile uygulamalısınız! Pastörize sütün çok daha hızlı tüketilmesi gerekir.
NOT:  Herhangi bir alerjik reaksiyona ve hassasiyete karşı bu yöntemleri uygulamadan önce uzmana danışın!
Kaynak: Milliyet