Aldatmanın Yeni Tanımı

Evlilik Hazırlıkları Genel

Aldatmanın Yeni Tanımı

*Gelişen teknoloji ile birlikte artan iletişim olanakları (internet, cep telefonu, sosyal ağlar vb.) sosyalliğin sınırlarını genişletti. Artık sadece yüz yüze iletişim halinde değiliz. Sosyal ağlar üzerinden sürekli birileriyle iletişim halindeyiz.

*Peki bu iletişimin ne kadarı masum, ne kadarı aldatmaya yönelik? İşte bütün dünya bu ara bu sorunun yanıtını arıyor. Sosyal ağlardaki arkadaş listemizde yer alan, hiç görmediğimiz, görüşmediğimiz kişilerle konuşmamız aldatma mı? *

*Açıkçası bunlara bir çeşit ‘sosyal flört’ adını verebiliriz. Ama sosyal flört ile aldatma arasında çok ince bir çizgi vardır. Bu çizgiyi belirleyen şey de sevgilimizin ya da eşimizin sınırlarıdır.

*Sosyal ağdaki bir arkadaşınıza gönderdiğiniz ve sizin için normal sayılan bir mesaj sevgiliniz ya da eşiniz için rahatsızlık verici olabilir.

*Facebook’taki arkadaş listenizde sadece karşı cinsten insanlar varsa bu da şüphe çekici bir durum yaratabilir. Bütün mesele sizin onlarla neyi, ne kadar paylaştığınız.

*Günlük hayattan, politikadan, spordan konuşmaktan keyif aldığınız ya da paylaşımlarını okuduğunuz kişiler tehlike yaratmayabilir. Ama bu insanlarla özel hayatınızın, hiç kimsenin bilmediği noktalarını paylaşıyorsanız, sevgilinizle yaşadığınız sorunları ona aktarıyorsanız bu durumda beklentiniz de farklı bir yöne doğru kaymış demektir.

*Elbette sosyal ağlardan ya da internet erişiminden uzak kalmamız içinde bulunduğumuz çağda mümkün değil. Ama bunun ölçüsünü iyi belirlememiz gerek. Şimdi kendinizi test etmenizi istiyorum.

  • İletişimde bulunduğunuz kişiden sürekli mesaj bekliyor musunuz?
  • -Sabah ilk iş olarak bilgisayarınızı ya da telefonunuzu açıp mesaj gelmiş mi diye bakıyor musunuz?
  • – Sürekli paylaşımlarını takip ediyor musunuz?
  • – Sevgilinizden çok onu arıyor musunuz?
  • – Sevgilinize karşı cinsel isteksizlik duyuyor musunuz?
  • – İletişimde bulunduğunuz o kişiyle cinsellik içeren konuşmalar yapıyor musunuz?

*Bu soruların çoğuna ‘Evet’ yanıtı veriyorsanız yazının başında söz ettiğim o ince çizgiyi aşmışsınız demektir. Henüz bir temasınız olmasa da çok yakında bunu sağlamak için harekete geçeceksiniz.

*Öyleyse kendinizi frenlemenin zamanı geldi. Eyleme geçmeyip sadece düşüncede kaldığı sürece bu davranış hoş görülebilir. Evet, kimileri buna ‘zihinsel aldatma’ diyor.

*Ama artık aldatmanın tanımı yeniden yapılıyor. Bu tür eylemler, teşebbüste kaldığı sürece pek de sorun yaratmıyor. Çünkü herkes eyleme bakıyor. Buraya kadar henüz ‘aldatmış’ sayılmazsınız. Öyleyse riske atacağınız şeyleri yeniden düşünmenizi öneriyorum.

*Çünkü ok yaydan çıktığı zaman bunun geri dönüşü olmuyor.

Yazan:Mehmet Coşkundeniz

Kaynak:http://www.posta.com.tr/