Yorgunluğunuzun Sebebi Apne Olabilir

Yorgunluğunuzun Sebebi Apne Olabilir
Paylaş
 


Yorgunluğunuzun Sebebi Apne Olabilir

Uykuda yaşanan solunum bozukluğu nedeniyle yaşayabileceğiniz ve oluşabilecek sağlık sorunlarını bilmiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu bilgilere bir göz atın.

Şiddetli ve sürekli horlama, obstrüktif uyku-apne sendromu olarak adlandırılan ve hayati tehlikesi olan bir hastalığın önemli belirtisidir.

Uykuda solunum bozukluğuna işaret eden bu durum, kişinin daralan hava yolundan nefes almak için aşırı güç harcaması ama dar yoldan geçen havanın horlamaya neden olmasıdır.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalara göre erişkinlerin %10-30’unda horlama görülmektedir.

Ülkemizde ise durum %26 seviyelerinde ve ayrıca her 100 kişiden en az 5’inde sadece horlama değil, aynı zamanda uyku-apnesi olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Obstrüktif uyku-apne sendromu olan hastalar gece düzenli nefes alamıyor, dokulara yeterli oksijen taşınmadığı için ertesi gün yorgun ve uykulu oluyorlar.

Uyku-apne sendromu olan kişilerde ayrıca hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi ve felç gibi hastalıklar da görülebiliyor.

Bu yüzden şiddetli ve sürekli horlaması olanların uyku bozukluğu merkezlerine başvurarak gerekli testlerden geçmesi büyük önem taşır.

Horlama bazen yan odalardan, hatta komşuların duyabileceği kadar bile şiddetli olabilir. Uyku apnesinde horlama kısa aralıklarla kesilir ve ardından derin ve gürültülü bir sesle tekrar başlar. Gece içinde de tekrarlanır.

Sonuçta kişi uykusunun %75’inde nefessiz kalabiliyor. Uykunun gecede 300-400 kez bölündüğü ancak hastaların fark edemediği bu durum, kalitesiz bir uykuya ve ertesi gün yaşanılan yorgunluğa neden oluyor.

Bu soruna sahip olan kişiler bazen uygunsuz yerlerde uyuyakabiliyorlar. Bu yüzden iş ve özel hayatlarında ciddi sorunlar yaşayabiliyorlar.

Yapılan çalışmalar zaman zaman bu kişilerin araba kullanırken de uyuya kalabildiklerini gösteriyor. olan kişilerin sağlıklı insanlara göre 2-3 kat daha fazla trafik kazası yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkıyor.

Ayrıca uyku apnesi sinir sistemi fonksiyonlarında bozukluk yapıyor. Kişilerde konsantrasyon eksikliğine ve unutkanlığa yol açıyor. İş veriminde düşüş ve unutkanlık gözleniyor.

Bu tür şikayetler birden başlayabildiği gibi, sıklıkla yavaş yavaş da gelişebiliyor. Hormonal değişikliğin etkisi ile hastaların cinsel ilgileri de azalabiliyor.

Genelde bu hastalığa sahip kişiler kolay uykuya daldıkları için, uykuyla ilgili şikayetleri olmadığını ifade ediyorlar. Bazıları ise gece boyunca sık sık hava açlığı ile uyanıp, geceleri tuvalet ihtiyacı duyduklarını belirtiyorlar.

Gece uykularında huzursuz olan bu kişiler boyun ve baş bölgesinde terleme, uyandıklarında ise baş ağrısı ve ağız kuruluğu hissediyorlar.

Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilmemiz için önemli olan ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir.

Bilinen 80’den fazla uyku hastalığı vardır. Çoğu yaşam kalitesinin azalmasına ve kişinin sağlığının bozulmasına neden olur.

Uykuyla ilgili hastalıkların tanı ve tedavileri, uyku konusunda uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılıyor.

Eğer anlatılanlara benzer sorunlar yaşıyorsanız, mutlaka bir uyku bozukluğu merkezine başvurun ve uzmanla görüşün.

msn

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Eski Bebek Beşiğini Değerlendirmenin Yolları

Eski Bebek Beşiğini Değerlendirmenin Yolları  Kullanmadığınız  bebeğinizin eski beşiğini atmayı düşünüyorsanız sakın atmayın! Çünkü bebek

0 5 20 Nisan 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید