Yağlar Vücutta Ne işe Yarar?Vücutta Ne işe Yarar?

Aktif ve sağlıklı kalabilmemiz için vücudumuzun belli oranlarda yağa ihtiyacı vardır. Vücudumuz beslenme ile aldığı yağı depolar ve enerjiye ihtiyacı olduğunda bu depoları kullanır. Vücudun yağ depolama kapasitesi sınırsızdır.

Yağ tipleri, farklı özellikleri olan yağ asitlerinin değişik karışımları ile oluşur. Yağlar üç gruba ayrılır: Doymuş yağlar, tekli doymamış yağlar, çoğul doymamış yağlar.

Doymuş yağlar

Et, süt, tereyağı, yumurta (özellikle yumurta beyazı) gibi hayvansal kaynaklı besin maddelerinde bulunan yağlar bu gruptadır. Bir başka deyişle oda sıcaklığında katı olan tereyağı, kuyruk yağı, iç yağları olan hayvansal yağlardır bunlar.

Fazla doymuş yağ tüketiminin zararları

Fazla doymuş yağ, kalp-damar hastalığı, diyabet, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlar.

Tekli doymamış yağlar

Konala, yer fıstığı ve zeytin yağları bu gruba girer. Bunlar bitkisel kaynaklı yağlardır. Bu nedenle kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Tek bir yağ asidi zinciri içeren tekli doymamış yağlar, kalp açısından sağlıklıdır.

Çoklu doymamış yağlar

Mısır, ayçiçeği ve soya yağlarının dahil olduğu bu gruptaki yağların, tüm yağ grupları arasında en sağlıklısı olduğu bilinir. Bu yağlar omega 3 ve omega 6 olarak gruplandırılır. Omega 3 kanın akışkanlığını olumlu yönde etkileyen bir yapıya sahiptir. omega 6 ise kanın pıhtılaşmamasını sağlar.

Vücutta yağ depolanması

Besinlerle aldığımız yağlar değişikliğe uğramadan, olduğu gibi yağ hücrelerine taşınır. Vücuda gerekenden fazla karbonhidrat girdiğinde de fazla karbonhidrat hemen karaciğerde trigliserite (yağa) dönüştürülür ve bu biçimiyle yağ dokusunda depolanır. Vücudumuz, karbonhidrat olarak depolayabileceği miktardan 200 kat fazla yağ depolayabilir.

Yağların görevleri

 

  • Hücrenin yapı maddelerinden olan yağlar; A, D, E, K vitamini gibi yağda eriyen vitaminlerin emilimini sağlar.
  • Vücut ısısının korunmasını ve organların dış darbelerden korunmasını sağlar.
  • Karbonhidratlardan yeterince enerji sağlanamadığı durumlarda enerji ihtiyacını karşılar.
  • Yağlar, vücutta sentezlenemeyen yağ asitlerinin alınmasını sağlar. Bu yağ asitleri büyüme, gelişme ve deri sağlığı için gereklidir.
  • Yağlar, hücre zarına ve deriye esneklik kazandırır.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Doğru yağ seçimi

Hayvansal yağlar ile işlenmiş yiyeceklerde kullanılan trans yağların yerine zeytinyağı ve diğer bitkisel yağları tercih etmek uzmanların önerdiği bir uygulaması. Çünkü zeytinyağı ve diğer bitkisel sıvı yağlar gibi doymamış yağları tüketmek, hayvansal katı yağları (tereyağı, iç yağı, kuyruk yağı vb.) ve trans yağları (margarinler) tüketmeye göre daha az zararlıdır.

Ancak unutmamak gerekir ki zeytinyağı da olsa fazla tüketmek zararlıdır. Çünkü zeytinyağı kalorisi tereyağından da çok olan, en şişmanlatıcı besin maddelerinden biridir.

Vücudun ne kadar yağa ihtiyacı var?

Uzmanlar, yağın fazlasının obezite, kalp hastalıkları ve kansere neden olabileceğini söylüyor. Uzmanlara göre önerilen günlük yağ alımı, günlük gereksinim duyulan kalorinin yüzde 25-35’ini karşılayacak miktarlarda olmalıdır.

Bu Linki Tıklayarak  Tembeller İçin 10 Zayıflama Tüyosu Konumuzu Okuyabilirsiniz

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu 10 Şey

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu 10 Şey Hemen hemen hepimiz karşı cinste çekici bulduğumuz tuhaf seyleri

0 2 15 Temmuz 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید