Vücut Sistemimize Yeniden Hayran Kalacağımız 9 Hareketi

Vücut Sistemimize Yeniden Hayran Kalacağımız 9 Hareketi
Paylaş
 


Vücut Sistemimize Yeniden Hayran Kalacağımız 9 Hareketi

Vücudunuzda hiçbir işlevi olmadığını düşündüğünüz hareketlerin aslında vücudun  koruma mekanizmasına dahil olduğunu biliyor muydunuz? Biz bilmiyorduk, epey şaşırdık ve vücut sistemimize yeniden hayran kaldık :)

Vücut Sistemimize Yeniden Hayran Kalacağımız 9 Hareketi

Vücut Sistemimize Yeniden Hayran Kalacağımız 9 Hareketi

hapsirmak-www-sosyetikcadde-com

Nezleyle, veya griple ilişkilendirdiğimiz, pek de hoşlanmadığımız o hapşırma hareketi, aslında vücudumuzun sağlığına kavuşma sürecinin bir parçası.

Hapşırma sayesinde, solunum sistemimizde ve burun yollarımızda bulunan mikroplar ve diğer tüm rahatsız edici maddeler dışarı atılıyor.

esnemek-www-sosyetikcadde-com

Her sabah uykusuzlukla ağzınızı sonuna kadar açtığınız, yorgun olduğunuzda ya da sıkıcı konuşmaları dinlerken atmosfere saldığınız o esnemelerin aslında çok büyük bir yararı var; Beynimizdeki fazla ısınmayı ve aşırı yüklenmeyi azaltmak için esniyoruz!

 

gerinmek-www-sosyetikcadde-com

İyi kötü pek bir şey düşünmüyoruz biz bu hareketimiz hakkında. Son derece sıradan, her sabahımızın üzerinde çok da durmadığımız bir parçası gerinmek…

Halbuki; bu davranışımız sayesinde aslında vücut kendisini gün boyunca edeceği hareketlere hazırlıyor, kasları ısıtıyor, kan dolaşımını tetikliyor!

hickirmak-www-sosyetikcadde-com

Nefret ediyoruz bu hareketten, kim etmez ki zaten?

Oysa hıçkırıklar, vücudumuzun bize ”Dur azıcık, yavaş ol!” deme biçimi.     Çok hızlı ve büyük lokmalarla yediğimizde akciğer-mide siniri (onuncu kafa siniri)  alarma geçiyor ve büyük lokmaları hızlı hızlı yememizi engelleyen hıçkırık hareketine sebep oluyor.

myoklonik-hareketler-www-sosyetikcadde-com

Önce bu hareketin ne olduğunu açıklayalım: Hani gece uykuya dalmadan önce, ya da yorganın altına ilk girdiğinizdeki o hafif ürperme esnasında tüm vücudunuz kasılır, kaslarınıza elektrik verilmiş gibi hissedersiniz ya… İşte ona myoklonik hareket deniyor :)

Bunun sebebi uykuya dalmadan hemen önce nefesinizin sert bir şekilde yavaşlaması, kan dolaşımınızın yavaşlaması, kaslarınızın hızla gevşemesi, beyninizin de tüm bu semptomları ölüm zannetmesi. Basitçe, beyniniz ölüyorsunuz sandığı için size bu şoku veriyor!

Parmak Derimizin Buruşması

parmak-derimizin-burusmasi-www-sosyetikcadde-com

Vücudunuzun eliniz kaymasın diye aldığı bir önlem bu da :)

Elinizi uzun süre suda tuttuğunuzda, beyniniz etrafın çok nemli olduğunu algılıyor; parmak derinizin şeklini değiştirerek, pürüssüzden engebeli hale getirerek bir şeyi tutarken elinizin kaymamasını, zeminlere daha sağlam tutunabilmenizi sağlıyor!

Gözyaşı

Gözyaşı

Yabancı maddeler gözümüze temas ettiğinde mukoza zarını korumak ve duygusal defans görevi görür.Stresli durumlarda vücut yeni ve güçlü bir iritasyon kaynağı bularak kişinin dikkatini yaşadığı acıdan uzaklaştırıyor.

Unutkanlık

unutkanlik-www-sosyetikcadde-com

Unutkanlık en çok kötü anıların, rahatsız edici hatıraların silinmesi şeklinde gerçekleşiyor, değil mi?
Çünkü mantık son derece basit; beyniniz aslında akıl ve ruh sağlığınızı koruyor :)

Ürpermek

urpermek-www-sosyetikcadde-com

Bu sayede vücut ısımızı ayarladığımızı, ani hava değişikliğine karşı vücudumuzu korumaya aldığımızı biliyor muydunuz?

Hattâ müzik dinlerken tüylerimizin diken diken olmasının da yine genetik mirasımızla bağlantılı bir sebebi var! İşin ayrıntısı için buyrun tıklayın.:)

Kaynak:Kadın mynet

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu 10 Şey

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu 10 Şey Hemen hemen hepimiz karşı cinste çekici bulduğumuz tuhaf seyleri

0 2 15 Temmuz 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید