Sürekli Üşüme Nedenleri ve TedavisiNedenleri ve Tedavisi

Kimi insanlar, sürekli üşüme duygusu ile karşı karşıya kalırlar. Bu öyle bir hal alır ki, kalorifer karşısında kat kat giyinen insanlar görürüz; yazın kavurucu sıcaklıklarında, belki üşüyebilme ihtimalini göz önünde bulundurarak, yanında hırka taşır sürekli üşüme duygusu hisseden kişiler.

 

Sürekli üşümek, bariz bir problemi olmamakla birlikte, sürekli üşümenin nedenlerinin olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Sürekli üşümenin nedenlerini bulup ortadan kaldıran kişiler, için doktora gitmek durumunda da değildirler.

Sürekli üşümenin tedavisinde sağlıklı beslenme, spor yapma; ve stresten kurtulmanın büyük faydası olacağının unutulmaması gerekmektedir…

Sürekli üşümenin tedavisi için, kendi kendinize uygulayabileceğiniz, düzenli spor alışkanlığından sizlere bahsetmiştik.

Vücut ısısı, vücut tarafından, farklı yöntemlerle düzenlenmektedir. Vücut ısısını öncelikle kaslar düzenler. Vücut ısısının düzenlenmesine kasların, hareketsiz olsalar dahi katkıları %25 oranındadır.

Kaslar hareketli bir hal alırlarsa, vücut ısısı daha dengeli bir şekilde yükseltilecektir. Bu nedenle, düzenli spor yapan kişiler kaslarını çalıştırmakta; ve vücut ısısını düzenlemede kasların katkısını daha fazla arttırabilmektedirler.

Vücut ısısı düzenlenirken, şu şekilde bir yol izlenmektedir: beyinde bir termostat görevi üstlenmiş olan hipotalamus, vücudun ısı düzeyini ayarlamaktadır.

Vücudumuzda çok ısınma söz konusu olduğunda, hipotalamus, vücudun dış yüzeyine yakın olan damarların genişlemesine neden olur; bu sayede, vücut ısısı dışarıya doğru aktarılmaya başlanır; yani terleme olayı gerçekleşir. Sürekli üşüme duygusu olan kişiler ise titrerler.

Titreme ile, vücudun kaslarının çalışması; ve ısı üretmesi, hipotalamus tarafından olumlu hale getirilmektedir. Bu nedenle, aslında hem terlemek; hem de üşüyerek titremek, bir hastalık belirtisi değildir. Fakat, sürekli üşüme hissi, bazen, bir takım hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Bundan dolayı, sürekli üşüme problemi yaşayan kişilerin bir doktora başvurması önerilmektedir.

Sürekli üşümenin nedenlerinden bir tanesi olabilir. Raynaud hastalığında kişinin parmakları çok soğuktur; kişi, raynaud hastalığından şikayetçi ise, duygusal strese bağlı olarak üşüyor demektir.

Raynaud hastalığında, bir müddet sonra morarma problemi ile de karşılaşılabilir. Raynaud hastalığında bazı zamanlarda, uyuşma problemi görülebilirken, raynaud hastalığında bazen ağrı sorunu ile de karşı karşıya kalınabilir. Raynaud hastalığı, sürekli üşüme hissinin ortadan kaldırılmasının sonrasında, vücutta karıncalanmanın gelişmesine de sebebiyet verebilmektedir.

Sürekli üşümenin nedenlerinden biri olabilecek olan raynaud hastalığından, erkeklerden daha çok kadınlar etkilenmektedir. Raynaud hastalığı ile ilgili belirtilen durumlardan bir tanesi ya da bir kaç tanesi sizde mevcut ise, kısa zamanda bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Aksi halde reynaud hastalığı, bazen, eklem hastalıklarına da neden olabilmektedir.

Sürekli üşümenin nedenlerinden bir diğeri de hipotiroidizm hastalığıdır. da sürekli üşümeye neden olabilmektedir. , tiroidbezlerinin, yeteri miktarda hormon üretemediği durumlarda görülmektedir.

Hipotiroidizm sürekli üşüme ile kendini gösteriyorsa, hipotiroidizm hastalığındaki belirtilerin bilinmesi gerekmektedir. Hipotiroidizm hastalığının belirtilerinden ilki, kişinin sürekli kilo almasıdır.

Hipotiroidizm hastalığının belirtilerinden bir başkası da, kişinin kendisini sürekli olarak yorgun hissetmesidir. Hipotiroidizm hastalığının belirtilerinden bir başkası da, hipotiroidizmden bahsetmemize de neden olan, sürekli üşüme hissidir. Hipotiroidizm hastalığının teşhis edilebilmesi için basit bir kan testinin uygulanması gerekmektedir.

Sürekli üşüme ve hakkında kısaca bilgi sahibi olduk; ve sürekli üşümenin tedavisi hakkında da fikir sahibi olmaya çalıştık. Fakat, sürekli üşüme duygusu ile tek başınıza başa çıkamıyorsanız, sürekli üşüme sebebiyle bir doktora başvurmanızda fayda bulunmaktadır.

Arananlar :2012 en güzel salon takımı iğne oyası modelleri
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Uz.Dr Ender Saraç’tan Yağ Yakan Acı Kahve Çayı

Uz.Dr Ender Saraç’tan Yağ Yakan Acı Kahve Çayı  Uzman Dr Ender Saraç Zayıflatan Hurma Diyeti

0 12 5 Mart 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید