ŞİFANIN YEDİ RENGİŞİFANIN YEDİ RENGİ

“İnsanlar, diyor Hz. Ali; ömürlerinin kısalığından şikayet ediyorlar; ancak, onu kısaltmak için de ellerinden geleni yapıyorlar.” Ömür törpüleri ile hayatımızı eritip duruyoruz, bazen de aklımıza geliveriyor. Biraz daha uzun yaşamanın, 100 yılın ötesine taşmanın veya  bize sunulan hayatımızı sağlıklı ve mutlu yaşamanın çareleri nelerdir diye, hesaba kattığımız da oluveriyor.Günlük fizyolojik ihtiyacımızın en önemlisi olan beslenmeyi bir sanat haline acaba, dönüştürebilir miyiz?

Hayatımızı güzelleştirmenin, beslenmemizi şirinleştirmenin, yollarından biri de yemeğimizi renklerle süslemektir.Soframızda açan beş renk şifanın da ta kendisi olarak gözlerimize bayram ettirebilir, bedenimize zindelik verirken…

Kırmızı, sarı,turuncu, mavi_mor,yeşil, beyaz ve siyah şifanın yedi rengi

Bu beş rengi soframıza nasıl taşıyabiliriz?

KIRMIZI

Kırmızı lahana, kırmızı dolmalık biber, kırmızı soğan, domates, kırmızı turp,şalgam, yiyeceklere ve özellikle proteine, bilhassa balıklara serpilmiş kaliteli isot yani kırmızı pul biber, havuç. Ayrıca kırmızı elma, kırmızı mercimek, barbunya, nohut. Fırında pişmiş patatesin üzerine kırmızı biber serpmeyi unutmayalım.Eriştenin, balığın üzerine de.

SARI

Yumurta, mısır, kabak, mantar başta olmak üzere pek çok bitki,sarı fasülye, sarı biber,limon, özellikle ceviz ve fındık, fıstık ,greyfurt,bulgur.Sarı zerdeçal taneciklerini arayıp bulalım.Beyaz çorba üzerinde yada pilav yapımında pirinçle karıştırılabilir.                

YEŞİL

Alternatifler sebil gibidir.Sofranıza bir ormanı adeta dizebilirsiniz.Bütün yeşil sebzeler,otlar,salata, avokado, kabak,kalın doğranmış domates dilimleri üzerine fesleğen yaprakları, ıspanak, pırasa, pancar,marul, bakla, yeşil mercimekroka, yeşil soğan,fasülye,biber.Ve hele maydanoz..Yeşil nane yapraklarını asla unutmayalım.Sadece grip olmayı beklemeyelim.Limon kabuğu ile kaynatmak için. Zaten nane yaprakları gribin oluşmasına imkan bırakmıyor.

BEYAZ

Beyaz soğan, beyaz lahana, pirinç, beyaz ekmek, makarna, patates, karnabahar, kereviz, beyaz turp, kuru fasülye. Beyaz susam hoş kokulu tadı, diğer maddelerin tadını bozmayan özelliğiyle kenarda unutulacak bir besin değildir.Yeşil yapraklı salataların üzerini mükemmelen süsleyebilir.

 SİYAH

Siyah zeytin,börülce(salataların içine, veya çorbalara),siyah fasülye.Son zamanlarda uzak doğudan büyük market raflarına ithal edilen siyah yosun balık, patates, salata üzerini süslerken vücutlardan kanseri kovalamak için de emrimize hazır beklemektedir.

Bu beş renk soframızı nasıl süsleyecek

 Bir gurme havasında bir sanat eseri hazırlamamız gerekmiyor. Saatlerce uğraşmamızın lüzumu yoktur. Mesela bir sebze köftesi veya tonbalığı salatası örneğini hatırlayabiliriz.

Ton balığını yeşil salata yaprakları üzerineyerleştirip, çevresine dilimlenmiş kırmızı biber, domates ve minik doğranmış havuç koyabiliriz.Böylece beyaz bir tabağın ortasındaki, beyaz tonbalığını, çok fazla uğraşmadan bir hoş görünüme kavuşturabiliriz. Türk kadınlarının pratik zekası renklerle kimbilir ne armoniler oluşturabilir diye düşünüyorum

Bu arada evdeki yemek servis takımlarını değiştirmek isteyenler yada yeni yuva kuracaklar için alışveriş ip uçlarını hatırlamakta fayda var.

            *Kapaklı küçüklake çorba kaseleri

            *Ekmek için oval bambu sepet

            *Küçük , büyük tabaklar

            *Baharatlar için5 cm. çapında minik tabakçıklar

            *Çay servisi için uygun fincanlar

            *Kullanışlı bir çaydanlık, çay servisi için lake geniş yuvarlak, oval tepsi

            *Büyük yuvarlak tencereler

            *Yemek çubukları ve ahşap, bambu şişler, tahta kaşıklar

            *Soya sosu, sirke, acı biber ve baharat için minik toprak çanaklar

Şimdi değilse ne zaman?

Aneannelerimiz, annelerimiz, ablalarımız gibi girilmeyen oturma odalarındaki dolaplarda vitrin süsü olan, kullanılmayan, asla kırılmasına müsaade edilmeyen sofra takımlarını düşürelim, kullanalım kırılsınlar…Harika sofra takımları, tavan aralarından çıksınlar.Dolaplardaki esaretten kurtulsunlar. Bırakın kırılsınlar, eksilsinler. Evler kullanılmayan hazinelere dönüşmesin.Sadece misafir için değil, bizim için de göz zevkine hitap etsin sofralarımız. Zira tabiatta muhteşem renklerde olağanüstü güzel besinler yemek masalarımızı süslemek için bizleri bekliyor…

 Evimiz, yaşamak için değil mi Ertelemeye çalıştığıımız kimin hayatı?

Halil İbrahim Erbıyık

Arananlar :Popcake dekor
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Eski Bebek Beşiğini Değerlendirmenin Yolları

Eski Bebek Beşiğini Değerlendirmenin Yolları  Kullanmadığınız  bebeğinizin eski beşiğini atmayı düşünüyorsanız sakın atmayın! Çünkü bebek

0 5 20 Nisan 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید