SABIR NEDİR?

SABIR NEDİR
Paylaş
 


NEDİR?

Sevgili Okurlarım Bugün Sizlere  Sabırın İnsanlar Ve islam Alemi Üzerindeki Etkileri Sonuçlarını Ve Dünya Hayatında Yaşadığımız Musibet Ve Sıkıntılara Sabretmenin Mükafatları Hakkında Bilgiler Vereceğim.

 

Müddessir Süresinden (Rabbin İçin Sabret) Ayetinde Anladığımız Gibi Allah Rızası Ve Ahiret Mükafatı İçin Dünya Sıkıntılarına Sabredeceğiz.Yaşadığımız her olaya bizlerin imtihanıdır aslında.Kader’e Ve Herşeyin Allah’ın Kontrolünde  Olduğunu Bilen  Mümin, her zorluğun ardından mutlaka bir kolaylık geleceğini  bilir.Sabır gösteremeyenler için bu durum bir isyan noktasıdır ve isyanları  ‘NEDEN BEN’ sorusuyla başlar.

Hak Teala Sevdiği Kullarına Bazı Dert,Keder,Gam Veya Hastalıklara Müptela Kılar.Eğer Kulları da Sabrederse Hak Teala Ondan Razı Olur. Belâ ve musibetlerin insanların üzerine yağmur gibi dökülmesinin nice hikmetleri vardır ki, onu Allah’tan (c.c) başka kimse bilemez.

İbrahim Bin Ethem buyurdular ki:

“Öbür dünyâda terâzide en ağır amel, burada bedene en zor gelenidir.”Cenab-ı Hak sevdiği bir kulunu bela ve musibetlerle imtihan eder. Bazen de bir dert ve keder onun geçmiş günahlarının affına vesile olur.

?”

SABIR Hazinedir.SABIR Peygamberlerin Özelliklerindendir.

SABIR Belalara Sabredip Kurtuluşa Ermektir.

Kuran’ı Kerim’de Sabrın Fazileti Ve Mükafatıyla İlgili Yetmişten Fazla Ayeti Kerime Bulunmaktadır.

”Sabredenler,Felaketlere Karşı Dişini Sıkıp Göğüs Gerenlere Mükafatları Hesapsız Ödenecektir”.  Zümer Süresi (39-10)

”Ey İman Edenler! Başınıza Gelecek  Her Şeye Sabretmekle Ve Namaz Kılmakla Allah’tan Yardım  İsteyin.Allah Sabredenlerle Beraberdir.Bakara Süresi (2-153)

Çaresiz Biz Sizi Biraz Korku,Biraz Açlık,Biraz da Mallardan,Canlardan Ve Ürünlerden Eksiltme İle İmtihan Edeceğiz.Müjdele O Sabredenleri.. Bakara Süresi (2-155)  

SABIR Değil midir?

Hz.Eyyüb ki; Çok Şiddetli Hastalığa Yakalanmış,Bütün Vücudunu Kurtlar Sarmış,Hastalığı Esnasında Çeşitli İmtihanlara,Musibetlere Maruz Kalmış.Fakat Eyyüb A.s  Musibetlere Sabredip SABIR KAHRAMANI Ünvanını Almıştır.

SABIR Değil midir?

Hz Yunus A.s  Kırk Gün Kaldığı Balığın Karnından Dua Ve Sabrederek Çıkan.

SABIR Değil midir?

Yusuf (a.s.) kardeşleri tarafından şiddetli bir kıskançlık yüzünden kuyuya atılmış ve yoldan geçen bir kervan tarafından bulunarak köle olarak satılmıştır. Sonrasında  Mısır Hükümdarı Köle olarak almış ve  yaşadığı bir çok olaya,züleyhanın iftirası yüzünden zindana atılması tüm bunlara sabreden Yusuf (a.s.),  Sabrının mükafatıyla  Mısır’da en  yüksek   makama çıkmıştır.

SABIR Değil midir?

H.z Âdem aleyhisselam, kupkuru bir dünyaya geldi, yüzyıllarca sıkıntı çekti. Sonra , iki evladından biri kâfir oldu ve Müslüman olanını öldürdü. Bir baba için ne zordur! Ama asla İsyan edenlerden olmadı.Sabredenlerden oldu.

SABIR Değil midir?  

Kızgın Güneş Altında,Kumların Alev Topu Gibi Olduğu,Sırtında Kaya Parçası,İmanından Dönmesi İçin Türlü İşkenceye Sabreden Bilali Habeşi..

Sabrın En Büyük Örneklerinden Biri Peygamberimiz (s.a.v) SABIR Kahramanı Olduğu Gibi Şükür Deryasıdır da.

Bir Çok Musibete Sabretmiştir.

Peygamber Efendimiz Yaşadığı Musibetlere Karşısında Gözlerinden Yaş Aksa da Asla Kaderi Suçlayıcı Söz Söylemeyip,Daima Sabretmiş,Yılgınlık Duymamıştır.

Peygamber efendimiz, (En çok sıkıntıyı ben çektim) buyuruyor.

Hadisi Şerifte:

”Allah’u Teala Buyurdu ki; Kimin Bedenine,Evladına Veya Malına Bir Musibet Gelir,O da Güzel Sabrederse. Kıyamette Ona Hesap Sormaya Haya Ederim. (Hakim)

”Geçim Sıkıntısına Sabredeni Allah’u Teala Firdevs Cennetine Koyar. (Ebuşşeyh)

SABIR HAZİNEDİR.

Sabretmek Kurtuluşa Ermektir.Atalarımızın Dediği Gibi Sabır Acı İse de Meyvesi Tatlıdır.Ayet Ve Hadislerde Gördüğümüz Gibi Dünya Sıkıntısı Ve Meşakkatlerine Sabretmek Kurtuluşa Ermektir.İnsan Dünya Hayatında İki Şeyle Karşılaşır.Ya İstediği Yada İstemediği.Sabır da İmanın Yarısı Olduğuna Göre İstediğin Şeyde Şükür,İstemediğin Şeyle Karşılaşınca da Sabretmek Lazım.

İman İki Eşit Parçadır.Yarısı SABIR Yarısı ŞÜKÜR’dür. H.z Muhammed (s.a.v)

”Sabır Ölçüdür”  ”Sabır Fakirliğin Gücüdür” ”Sabır Belayı Defeder” ””Sabırlı Ol Şüphesiz ki Sabır Tatlı Bir Akıbet Ve Uğurlu Bir Sondur”

Dünya Hayatı Hepimiz İçin İmtihan Yeridir.Kendimize Soralım Geçici Dünya Hayatı mı? Yoksa Ebedi Cennet mi?

Necip Fazıl Kısakürek’in Bir Şiiriyle Sizlere Bugün Veda Ediyorum.

SABIR..

Sabrın Sonu Selâmet,
Sabır Hayra Alâmet.
Belâ Sana Kahretsin;
Sen Belâya Selâm Et!

Felâh mı, Onda Felâh,
Silâh mı, Onda Silâh.
Sen de Kim Oluyorsun?
Asıl Sabreden Allah.

Sabır, İncecik Sırat;
Murat İçindeMurat.
Sabır Hakka Tevekkül.
Sabır Hakka İtimat.

Sabırla Pişer Koruk,
Yerle Bir Olur Doruk.
Sabır, Sabır Ve Sabır,
İşte Kur’anda Buyruk!

Bir Sır ki Aşikâre,
Avcı Yenik Şikâre.
Yalnız, Yalnız Sabırda
Çaresizliğe Çare…

Necip Fazıl Kısakürek

Arananlar :uzun saçlar için evde yapılabilecek saç modelleri,canlı çiçekler
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi Tebeşir nemi ve kokuları yok etme konusunda çok başarılıdır.

0 3 13 Şubat 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید