Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırları

osmanlı kadını
Paylaş
 


Osmanlı Kadınlarının Mükemmel Saç Formulu

Osmanlı kadını saçlarını akasya, defne ve zeytinyağıyla gürleştiriyor, nilüferle parlatıyordu

GÜZELLİĞİN saçla değer bulduğu Osmanlı döneminde hekimler kelliği, saç kırılmalarını, hatta vaktinden önce beyazlamayı engelleyecek formülleri biliyordu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Ayten Altıntaş, “Saç sorunlarına dair Osmanlı hekimlerinin uyguladığı yöntemlerin belgeleri korunuyor. Kimyasallar yerine doğanın tılsımına el uzatabiliriz” dedi. Tıp tarihi kitaplarından saçla ilgili formülleri veren Prof. Dr. Altıntaş, dönemin hekimlerinin saç bakımında özellikle kil ve sabunu tavsiye ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Altıntaş, “Özellikle zeytinyağlı sabun kullanılırdı. Saraya gidecek olanlar gül suyunda eritilir içine misk, amber, karanfil, mahlep, kakule gibi kokular katılırdı” dedi. Kadınların sembolünün topuklara kadar uzun, gür ve siyah saçlar olduğunu belirten  Altınbaş, bunun formülünü şöyle açıkladı: Kadınlar ‘baş yumağa’ formülü uyguluyordu. Saçlar yıkandıktan sonra nilüfer, menekşe, gül ile yumuşatıcı etkisi olan haşhaş kabuğu, onarıcı etkisi olan papatya, hatmi ve ebegümeci karışımı saça sürülürdü.”

Akşemseddin kelliğe çare buldu 

Osmanlı’da kelliğe ve saç dökülmesine karşı formüllerin de yer aldığını söyleyen Altıntaş, şöyle devam etti: “Saç çıkaran, gürleştiren ve parlaklaştıran formüller içinde en çok tekrar edilenler defne yağı, çörek otu, zeytinyağı ve akasya zamklı reçetelerdir.

Fatih Sultan Mehmet’in hocası ve hekimi Akşemseddin’in ‘Ma-i kibrit-i şerif’ ilacının ise kelliği sonlandırdığı söylenir.” Prof. Altıntaş, Osmanlı hekimlerinin saç ve sakalların erken aklaşmasını önlemek için de formüller geliştirdiğini belirterek, dönemin hekimlerinin zencefil ve helile gibi bitkileri içeren macunları önerdiğini, ancak bu uygulamaya rağmen saç ve sakalların ağarmasından kaçınılamazsa kına ve ceviz kabuğuyla boyanmasını tavsiye ettiklerini sözlerine ekledi.

Osmanlı Kadınların güzellik sırları

Güzellik ve ; günümüz de olduğu kadar Osmanlı kadınlarının da kaygısıymış. O dönem saray kadınları yüzlerinin beyazlığı, saçlarının gür ve ipeksi olmaları ile meşhurlarmış. Bunun için de şimdilerde olduğu gibi hem zararlı hem de maliyetli değilmiş güzel ve bakımlı olmak, biz de ilk araştırmamızı en şaşalı dönem olan Osmanlı hareminden yapmak istedik. Yumuşacık saçlar için ebegümeci, bembeyaz dişler için kaya tuzu…

   Saray kadınları kendi saç tiplerine göre bitkisel sabunlarla saçlarını yıkarlarmış. Sabunun saçları sertleştirmesi sonucunda hatmi çiçeği ve ebegümecini suda kaynattıktan sonra en son durulamayı bununla yaparlarmış ki bir nevi saç kremi yerine  geçermiş.
   Cildin fazla yağını  ve gözeneklerin sıkılaşmasını her gün yüzü yıkadıktan sonra   sürerek cildin  canlanmasını ve beyazlamasını sağlarlarmış . Sivilceli ve akneli cilde mürdüm eriğinin iç kısmını yüze sürerek  tedavi edilirmiş .
    Dişlerin temizliğini misvakla ,beyazlığını ise bir miktar kaya tuzunun suyla karışımı sonucunda ağızda çalkalanarak sağlanıyormuş .Çürükler ise her gün   ve sirkeden oluşan bir karışımla korunurmuş.
Arananlar :
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi Tebeşir nemi ve kokuları yok etme konusunda çok başarılıdır.

0 5 13 Şubat 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید