Öfkenin Vücuda Verdiği Kötü Etkileri

ÖFKENİN VÜCUDA VERDİĞİ KÖTÜ ETKİLER
Paylaş
 


Öfkenin Vücuda Verdiği Kötü Etkileri

Bir olaya çok sinirlendiğimiz de veya çok üzüldüğümüzde öfkeyle vücudumuz adeta iç içe geçmiş gibi oluyor.

Günlük yaşantımızdaki küçük sorunlar bir anda patlaması olarak gün yüzüne çıkabiliyor. Bir düşünün; trafikte size yapılan bir hata veya evinizin önünde biriken çöplere siz de bazı anlarda aşırı tepkiler vermediniz mi?

Peki öfkelenmenizin vücudunuzda yarattığı etkileri biliyor musunuz?

ÖFKENİN VÜCUDA VERDİĞİ KÖTÜ ETKİLER

ÖFKENİN VÜCUDA VERDİĞİ KÖTÜ ETKİLER

Duygusal Yük

Bir şeye çok kızdığımızda stres hormonları kan basıncının yükselmesine sebep oluyor. Bu da kalbimizin hızlı atmasına ve nefeslerimizin düzensizleşmesine yol açıyor.

Öfke ve vücut reaksiyonları, adeta iç içe geçmiş reaksiyonlar ortaya çıkarır. Bu durumla sık sık karşı karşıya kalıyorsanız bilmelisiniz ki kendinize zarar veriyorsunuz…

Kalp Hastalığı

Eğer kronik bir kalp rahatsızlığınız yoksa dahi sürekli öfkelenmek sizi diğer insanlara göre daha fazla kalp rahatsızlıklarına yakalanma yoluna götürür.

Zaten bir kalp rahatsızlığınız varsa, öfke sağlığınız açısından daha da büyük tehditler oluşturacak. Öfke, hastalıklar için oldukça önemli bir düşmandır.

Yüz Bozuklukları

Gün geçtikçe anlam veremediğiniz yüz bozukluklarınızın sebebi öfke olabilir.

Her öfkelendiğinizde özellikle yüzünüz bu izleri adeta kaydeder ve bozukluklar gösterebilir. Özellikle gözler, kaşlar ve dudaklarınız bu bozukluklardan en çok nasibini alan yerlerdir ve kalıcı kırışıklıklar en çok bu bölgelerde olur.

Vücut Tepkileri

Fiziksel reaksiyonlar sadece yüz bölgenizde meydana gelmez. Vucudumuz da öfkelenmelere kayıtsız kalmayacaktır.

Birçoğumuz öfkelendiğimizde çenemizi veya dişlerimizi sıkarız. Bu baş ağrılarına neden olabilir. Ayrıca aşırı terleme ve boyun kaslarında yumrular stresin sonucunda ortaya çıkar.

Çevre Enfeksiyonları

Kahkahanın bulaşıcı olduğu gibi öfke de bulaşıcıdır.

Çok negatif, sorunlu ve sinirli insanlar ile dialog halindeyseniz bir süre sonra siz de de öfke reaksiyonları olması mümkün. Bu sebeple girdiğiniz ortamlardaki insanların tutumlarını görmezden gelmenizde fayda var.

Öfke Sırasında Ne Olur?

Öfke doğal bir duygudur ve beklentilerimizin olmaması halinde fiziksel bir reaksiyona dönüşür.

Bu beklentiler herkes için farklıdır, bölge ve kültürlere göre değişir. Beklediğimiz şeylerin tıkanması veya kesilmeye uğraması sonucunda öfke bizi kendine adeta bir mıknatıs gibi çeker.

Çeşitli Tepkiler

Öfkeyi genelde dışa vurma şekillerimiz her zaman farklılık gösterebilir.

Olumsuz davranışlara olan tepkimiz sözlü dışa vurumlara, bağarmaya yol açtığı gibi fiziksel şiddet gösterileriyle de kendini gösterebilir. Eğer bu şekilde insanlara ve kendinize zarar verecek tutumlara kalkışmaya meğiliniz varsa kesinlikle uzman birinden yardım isteyin.

Riskleri Azaltın

İyi haber, kronik öfke kaynaklı kalp rahatsızlığı riskini azaltmanız mümkün.
Bunu yapabilmek için kendinize rahatlatıcı metodlar bulabilirsiniz. Sizi dinlendirecek ve stres hormon seviyenizi azaltmak için bir mantra okumanız bile size yardım edebilir.

İnternet te sizi pozitife yöneltecek bir çok uygulamalı metodlar var bunlardan kendinize uygun olanı seçin ve öfkenizi kontrol altında tutun.

Profesyonel Yardım

Öfekeni kontrol altına alabilmek, seni yavaşlatmak ve sakinleşmeni sağlayabilecek en iyi yöntem kendini uzman birinin ellerine bırakmaktır.

Profesyonel birinden yardım almanız sizi her zaman kalıcı çözümlere ulaştırır. İşinde başarılı bir psikolog veya iletişim uzmanı size herkesden daha iyi hizmet verecektir

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Siyah Kuru Erik ,Sağlam Kemik

Siyah Kuru Erik ,Sağlam Kemik  Prof Dr Müftüoğlu siyah kuru eriğin Kalsiyum zengini bir besin

0 1 6 Aralık 2018
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید