Misvak’ın Faydaları ve Kullanma Rehberi

Misvak'ın Faydaları ve Kullanma Rehberi
Paylaş
 


Misvak’ın Faydaları ve Kullanma Rehberi

Misvak kullanma alışkanlığı ülkemizde pek yaygın olmasa da,misvağın insan sağlığı için faydaları hem bilimsel olarak kanıtlanmış hem de hadislerde ifade edilmiştir.Bir şeyi sevmenin ve onu yaşamımıza dahil etmenin ilk koşulu, o şeyi tanımaktır.

Misvak genelde fırçalama aracı olarak düşünülür ve sadece diş, diş eti ve ağız sağlığına faydaları olduğu sanılır. Fakat şimdiye kadar misvakla ilgili yapılan bir çok araştırma misfakın açısından başka faydalarının olduğunu ortaya koymaktadır.

Misvakın güçlü anti bakteriyel özelliği ve dik kıllardan oluşması doğal diş fırçası olmasını sağlamaktadır. Bunun dışında içerdiği mineraller yardımıyla zihinsel sağlıktan, diş sağlığına, göz sağlığına kadar çok geniş yelpazade sağlığımıza hizmet eder.Şimid misvakın bu faydalarını inceleyelim;

Misvak'ın Faydaları ve Kullanma Rehberi

Diş Sağlığı:  Misvak sert kılları yardımıyla dişlerin ince aralıklarına girerek temizlenmesini sağlar, bunun yanında diş minelerine zarar vermeden dişlerde plaklar oluşmasına engel olarak diş sağlığını korur

Misvak ayrıca dişlerdeki sarılığı ortadan kaldırarak beyazlaşmasını sağlar, bu özelliğinden dolayı sigara kullanan kişiler tarafından kullanılabilir. Sigaranın diş ve ağıza verdiği zararları azaltıcı özelliği vardır.

Diş Etlerini Korur:  diş etleri sağlığı açısından da önemlidir. İçerdiği mineraller yardımıyla diş etlerini korur aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı diş eti ve dişlerin birleştiği kısımda mikropların barınmasına izin vermez.

Ağız Kokusunu Giderir: Akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalasanız bile bazı nedenlerden dolayı mideden geriye doğru gelen gazlar ağızda kötü kokulara neden olabilir, misvakın aromalı tadı bu tür kötü kokuların giderilmesini sağlar.

Baş Ağrısı: Misvak üzreine yapılan araştırmalar mivakın içerdiği madde ve minerallerin baş ağrısına iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanında misvakın hafızayı güçlendirdiği düşünülmektedir.

Bakterileri Öldürür: Misvakın bakterileri öldürücü özelliğinden dolayı genel ağız sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Mineleri Korur: Misvakın kök  veya dalı sodyum, potasyum ve klorür içerdiği için  diş minelerinin güçlenmesini sağlar.

Organik: Misvak %100 organik olduğu için her hangi bir zararı veya yan etkisi yoktur.

Misvakın Diğer Faydaları

Misvak Erak ağaçtan elde edildiği için bazı tıbbi özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin sağlık açısından bazı faydaları şunlardır;

 • Misvakın çok etkili antibakteriyel özelliği vardır, bundan dolayı bakterile başarıyla ortadan kaldırır.
 • Kan pıhtılaşmasını misvakın içerdiği ihtiva önler.
 • Misvakın içerdiği mineral ve bileşenler, safra kesesi sağlığı için fadalıdır.
 • Misvak bağırsak solucanlarının temizlenmesine yardımcı olur.
 • Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Çocuk felcine karşı mivakın faydalı olduğu bilimsel olarak ıspatlanmıştır.
 • Misvak ağacının taze kök ve kabuğu mesane, nezle düşük ateş, bronşite iyi gelir.
 • Aynı şekilde taze misvak kökü ve kabuğu mide ve karaciğer sağlığı için faydaldır. Mide ve karaciğeri temizler, dalağın üzerinde yükü hafifletir.
 • Misvak kaynatılarak içildiğinde astım semptomlarını azaltır, öksürüğü azaltır.
 • Misvakla alakalı yapılan bilimsel araştırmalar, misvakın ağız içinde yer alan 750 den fazla zararlı bakteri türünün etkisini azalttığını ortaya koymuştur.
 • Misvakın bağışıklığı arttırarak vücudun çeşitli hastalıklara karşı direnci arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Misvakla İlgili Yapılan Bazı Araştırmalar:  Misvakın sağlık açısından faydaları hakkında bazı araştırmalar şöyledir.

 1. Naneli ürünleriyle tanınan Wirgley şirketinin yaptığı araştırmalara göre misvak ekstresinin nane ve diğer bazı sebzelere göre 20 kat daha fazla bakteri öldürücü etkisinin olduğu ortaya konulmuştur.
 2. 2008 yılında İsveçte yapılan araşturamaya göre, dışarıdan yapılan temas sonucu ortaya çıkan periodontal hastalıklara karşı misvak ve misvak kullanımının oldukça etkili olduğu ortaya konulmuştur.
 3. Amerikada Pubmed Tıp Hizmetleri kurmunun yaptığı araştırmalar sonucu misvakla diş temizliğinin normal diş fırçalarından daha etkili olduğunu Diş ve diş eti hastalıklarını ortadan kaldırma başarısının yapay diş fırçası ve macunlarından daha fazla olduğu ortaya konulmuştur.

Misvakın Zararları

 Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ağız temizliği olarak kullanıldığında her hangi bir zararı olduğuna dair bir bilgiye rastlanmamıştır.

 • Misvak kanatılarak suyunun içilmesi mümkündür, dozu ve ne kadar kullanılması gerektiği konusunda bir bilgi yoktur. Kaynatıp suyunu içerek tüketmek isteyenlere uzman desteği almalarını öneririz.

Tavsiyeler

1400 yıl önce Peygamber efendimiz tarafından kullanılan ve daha sonra onun takipçileri tarafından günümüze kadar onun bir sünneti olarak sürdürülen misvak kullanımının sağlık açısından bir çok faydası olduğunu modern tıp da ortaya koymaktadır. Misvakın sağlık açısından hiçbir yan etkisinin olmaması özellikle çocuklar tarafından kullanılmasını önemli kılmaktadır. Misvakla ilgili başta Amerikada olmak üzere yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları ve dayatları kaynaklar kısımında mevcuttur.

Misvak Nedir?

Erak ağacından kesilen ince çubuklar olan misvaklar, kendine has hoş bir kokusu olan bir ağız bakım aracıdır. Misvakın içindeki ince lifler, tükürüğünüzle etkileşime girerek şifalı bir sıvı salgılar.

Bu sıvı; doğal antiseptiktir ve ağız kokusunu giderir, diş çürümelerini önler, diş etlerini güçlendirir, diş eti kanamalarını sonlandırır, balgamın azalmasına yardımcı olur, ağız kuruluğunu gidererek tane tane konuşmanıza yardımcı olur.

Misvak Kullanıma Nasıl Hazırlanır?

Misvak alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey, misavağın taze ve yaş olmasıdır. Misvağın kuru olması demek; içindeki faydalı liflerin kuruduğu anlamına gelir. Aldığınız misvak yeterince taze ise ucunu suda bekletmenize gerek yoktur.

Misvağı ucundan 1 cm kadar soyup, sert bir kıskaçla sıkarak tel tel ayırmalısınız. Eğer misvağınızın ucu kolayca soyulmuyorsa yumuşayana kadar içme suyunda bekletmeniz gerekebilir. Ayrılan lifleri dişlerinizle yumuşatarak, misavağınızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Misvak Kullanımı Diş Fırçası Kullanımından Farklıdır…

Misvak kullanımı, diş fırçası gibi ağız içinde aşağı yukarı değil enlemesinedir. Misvağı ağzınızın içinde enlemesine gezdirerek dişlerinize sürtebilirsiniz.

Hanımların diş etleri daha hassas olduğu için özellikle taze ve yaş misvakları tercih etmeleri gerekmektedir. Aksi halde, sert bir misvak alışma sürecinde diş etlerinize zarar verebilir.

Misvağınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Misvak her ne kadar ağaçtan koparılmış bir dal da olsa, onu hafif nemli tutmanız gerekmektedir. Eğer misvağınız için uygun bir koruyucu kap kullanmazsanız misvağınız kısa sürede kuruyacaktır. Tamamen kapalı bir kap ise misvağınızın küflenip kokmasına neden olur.

Son zamanlarda misvaklarla beraber veya ayrı satılan misvak kapları ise misvak taşımak ve saklamak için oldukça uygundur. Bu delikli kaplar, misvağınızın yapısına uygun olarak taze kalmasına yardımcı oluyor.

Misvak İle İlgili Bir Hadis

“Cebrail aleyhisselam, misvak kullanmayı o kadar tavsiye etti ki, misvakın farz olacağından korktum.”

İbni Mace

 

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Uz.Dr Ender Saraç’tan Yağ Yakan Acı Kahve Çayı

Uz.Dr Ender Saraç’tan Yağ Yakan Acı Kahve Çayı  Uzman Dr Ender Saraç Zayıflatan Hurma Diyeti

0 11 5 Mart 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید