Kum Dökme 

Kum dökme olarak ifade edilen sorun, açısından taş dökme, taş düşürme olarak bilinir. Kum dökme aslında çok küçük taş dökme olayıdır. Yani dökülen aslında kum değil çok ufak parçalar halindeki taşıdır. Bu dökülen taşları çok ufalanmış halde olduğu halk arasında kum dökme olarak ifade edilir.

 


Kum dökme belirtileri

Kum dökmenin, yani , dökmenin en net belirtisi aniden şiddetli derecede, boşluklarda ve kasıklarda hissedilen kolik tipte ağrılardır.

Kum dökmenin diğer bir belirtisi ise idrar öncesinde veya idrardan sonra ağrılı veya ağrısız olarak örülen kandır. Aynı zamanda üreter kanala düşen böbrek kumu yani böbrek taşı idrara çıkmayı engelleyebildiği gibi idrarı yokken idrarı varmış gibi hissetmek.

Bunun yanında kişide mide bulantısı, kusma, hafif derecede ateş görülebildiği gibi kabızlık ve ishal de görülebilir.

Kum dökme ağrılarını diğer ağrılardan ayıran en önemli özellik birden bire aniden bıçak ağrısı gibi şiddetli bir şekilde duyulması ve birden geçebilmesidir.

Kum dökme, böbrek taşı dökme ağrıları genelde kasıklardan vurmaktadır. Kum dökme ağrıları genelde hareket ettiğinizde artarken hareketsiz kaldığınızda hissedilmez hale gelebilir.
Kum dökmeyi kolaylaştırmak için neler yenilmesi gerekir?

Böbrek kumu, böbrek taşı döküyorsanız ve bunun en rahat şekilde olmasını istiyorsanız bol bol içmeniz, maden suyu tüketmeniz( soda değil maden suyu), yaz mevsiminde bol bol ev yapımı limonata içmeniz, tuz tüketimini ve yağ tüketimini en az seviyeye indirmek gerekir.

Bunların yanında da spor, düzenli egzersiz böbrek kumu, böbrek taşı dökerken acı ve ağrı eşiğini azaltmakta son derece önemlidir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Mucize İçecek Altın Süt

 Mucize İçecek Altın Süt Altın süt dediğimiz içeceğin içerisindeki Kurkumin sayesinde Hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor.

0 3 5 Kasım 2018
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید