Kıskançlığı Azaltmanın 10 Yolu

Kıskançlığı Azaltmanın 10 Yolu
Paylaş
 


Kıskançlığı Azaltmanın 10 Yolu

Aşk’ı Yaşayın

Çok önemli bir konudur . Burada hem kızlar hem erkekler korkunç bir yanılgı içindeler. herkes, herkesin hayatının içine çok fazla bir şekilde girmiş. Herkes herkesi cendere altına almış, sürekli kısıtlamalar getiriyor. Böyle yaparak da güya sevgilerini gösterdiklerini sanıyorlar. Aşırı , sevginin göstergesi değildir. Evet, gereklidir ama dozunda. Ki zaten her insanın içinde vardır . Buna ‘ilkel ’ deriz. İlkel olması, insanın varoluşundan kaynaklanmasıdır. Yani ilk insanda da vardı, şimdi de var. Ama sizinki artık ‘patolojik kıskançlığa’ giriyor. Her biriniz ruh hastası gibi davranıyorsunuz. Geçen gün bir okurumu sevgilisi, telefonuna gelen mesaj yüzünden terk etmiş. Mesaj da şu: Beni Facebook’ta niye engelledin… E ne güzel işte, madem kıskançsın kız engellemiş çocuğu, daha ne istiyorsun?

Kıskançlığı Azaltmanın 10 Yolu

Kıskançlığı Azaltmanın 10 Yolu

Aşk, bu tür ego gösterilerine kurban ediliyor ne yazık ki. Gördüm ki; birbirini gerçekten sevebilen yok. Hep kurallar, zorunluluklar… Bir aşkı yaşayabilmek için ona benliğinizi vermelisiniz. Yani kendiniz ‘aşk’ olmalısınız. Aşkın içine dalmalısınız. Bu yüzden ‘aşka düşmek’ diye bir deyim vardır zaten. Siz aşkı yaşamak yerine birbirinizin hayatlarını kısıtlıyorsunuz. Sürekli birbirinizden bir şeyler bekliyorsunuz. Bekledikleriniz olmadığında da arıza çıkarıyorsunuz. Aşkınızı belirleyen şey Facebook’taki ‘ durumunuz’ değildir. Onunla paylaştıklarınız. Gerçek dünyada yaşadıklarınızdır. Aşkı yaşamak yerine birbirinizin hayatlarına müdahale ederek yanlış yapıyorsunuz. Sonra da ayrılıyor ve acı çekiyorsunuz. Uyarmak istedim.

Kıskançlığı Azaltmanın 10 Yolu

1. KENDİNİZE GÜVENİN

Kıskançlığın en büyük nedenlerinden biri öz güven eksikliğidir. Unutmayın ki siz sevdiğiniz kişi tarafından seçilmiş insansınız. Yani diğer seçenekler arasında bir farkınız vardı ki; sevgiliniz sizi seçti. Öyleyse artık onun sizi sevip sevmediğini sorgulamaktan vazgeçin.

2. KİŞİLİĞİNİZİ TOPLUMA EZDİRMEYİN

Kıskançlığın bir başka nedeni de içinde bulunulan toplumun dayatmalarıdır. Arkadaş grubunuz, aileniz ya da çevreniz kendilerinin sevgililerine davrandığı gibi davranmanızı isteyebilir. Siz de o toplum tarafından dışlanmamak için aynı şekilde davranmaya başlarsınız. Yani onlar sevgililerine, eşlerine sürekli hesap soruyorsa siz de hesap sorarsınız. Kişiliğinizi topluma ezdirmeyin. Doğru olan onlarınki değil, sizinki.

3. TEHDİT ETMEYİN

Tehdit ve baskı sevgiliyi size bağlamaz aksine uzaklaştırır. “Bana haber vermeden dışarı çıkarsan şunu yaparım”, “Şu arkadaşınla görüşürsen bunu yaparım” demek sevgilinize eziyet anlamına gelir. Eziyete uğrayan kişi de günün birinde mutlaka zincirlerini kırar.

4. KISKANÇLIK SEVGİ BİTİRİR

Kıskançlık sevginin ölçütü değildir. Yani birini ne kadar sevdiğiniz, ne kadar kıskandığınızla paralel değildir. Aksine kıskançlık çoğunlukla hastalıklı bir durum olduğundan bir süre sonra sevgi falan kalmaz ortada. Kıskançlık gösterileriyle sevginizi ifade edemezsiniz.

5. KİŞİSEL ÖZGÜRLÜĞÜNE SALDIRMAYIN

Sevgilinin her hareketini takip etmek, cep telefonlarını karıştırmak, internet adreslerinin şifrelerini ele geçirmek gibi, kendinizi de küçük düşürecek hareketlere girişmeyin. Bu hem kişisel özgürlüğe saldırıdır hem de kendinize olan saygınızı azaltır. Sevgi, güven demektir. Güvenmediğiniz kişiyle de olmayın.

6. ÖNCESİNİ SORGULAMAYIN

İlişkinizin başladığı tarihten önce tarafların yaşadığı her şey kendisine aittir. Geçmişte yaşanan bir ilişkiyi kıskanmak sizi, yeldeğirmenleriyle savaşan Don Kişot’tan farksız kılar. Geçmiş geçmişte kalmıştır ve sizi sadece şimdiki durumunuz ilgilendirmelidir.

7. KURAL DAYATMAYIN

Unutmayın ki; sizin, sevgili olmadan önce kendinize ait hayatlarınız vardı. Kıskançlığınız nedeniyle sevgilinizi sizin hayatınızı yaşamaya, sizin kurallarınızla yaşamaya mahkum etmeyin. Başta bunu kabul etse bile bir süre sonra dayanamayacaktır.

8. ALDATILCAM KORKUSUNU BİR KENARA BIRAKIN

Aldatmak isteyen mutlaka aldatır. Siz ne yaparsanız yapın bir yolunu bulur. Sadakati, bir insanın üzerinde baskı kurarak elde edemezsiniz. Sadakati sadece sevgi sağlayabilir.

9. ARKADAŞLARIYLA GÖRÜŞMESİNİ ENGELLEMEYİN

İnsan sosyal varlıktır. Sevgilinizin mutlaka bir arkadaş çevresi vardır. Onlarla görüşmesini engellemek sevgilinize yapacağınız en büyük haksızlıktır. Görüşmesini engellemek yerine onun arkadaş çevresine siz de girin. “Beni sokmuyor” diyorsanız, o zaman sizin sorununuz zaten kıskançlık değil. Siz hiç sevgili olamamışsınız demektir.

10. EN İYİ KISKANÇLIK ‘İLKEL KISKANÇLIK’TIR.

Yani insan olmamızdan kaynaklanan ve içimizden gelen kıskançlık. “Herkes sevdiğini kıskanır” sözüyle belirtilen kıskançlık. Ama bu kıskançlık dozundadır, insanın hayatını etkilemez. Böyle bir kıskançlıkta baskı yoktur, tehdit yoktur. Sevgilinize kıskandığınızı sevgi sözcükleriyle söylerseniz bunun hoşuna gittiğini göreceksiniz. Örneğin o dekolte bluzu giymesini “Seni o bluzla sadece ben görmek istiyorum” diyerek engellemek onun da kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

(Mehmet Coşkundeniz)

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu 10 Şey

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu 10 Şey Hemen hemen hepimiz karşı cinste çekici bulduğumuz tuhaf seyleri

0 1 15 Temmuz 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید