KAYLULE (Öğle Uykusu Ömre Ömür Katıyor )KAYLULE  (Öğle Uykusu Ömre Ömür Katıyor )

Kaylule; öğle uykusu anlamına gelir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) ‘in sünnetidir. Bir çok hadis kaynağında geçmektedir.“Öğleyin kaylule yapınız. Muhakkak şeytanlar öğle vaktinde kaylûle yapmazlar.” (Müslim)

Bu hadisden de hareketle kaylule Efendimizin sünnetidir.

Her müslümanın mümkünse bu sünneti yerine getirmesi gerekir.Gün içerisinde iki kez vücut ısısı düşer.Birisi sabaha karşı 03.00 sıralarında, diğeri ise öğleden sonra 14.00- 15.00 saatleri arasında olur. İnsanların öğle yemeğinin ağırlığına bağladığı bu rehavet dönemi, aslında vücudun uykuya en meyilli olduğu saat dilimidir.

Günümüzde bu konuda yapılan ciddi araştırmalardan bazıları:

-Öncelikle kaylule insanın dinç olmasını sağlar. Sabahtan başlayarak yorulan vücut ve zihin öğlen civarındaki 30dk-1 saat civarındaki uykuyla kendini yeniler sanki güne yeni başlıyormuş hissi uyandırır.Tıp açısından da incelendiği zaman bu uykunun insan için faydalı olduğu ve çalışma verimini arttırdığı söylenmektedir.

:

-Uzun zamanlı olarak stres giderir ve ömrü uzatır,
-Yorgunlukları azaltır ve hafızayı korur.
-Zihinsel yorgunlukları giderir,İş kazalarını azaltır,
-Kaylule, şeker ve kalbe iyi gelir kalp krizi riskini % 37 azalttığı söylenmektedir.

Tavsiye edilen formül ise;

5-6 saat gece uykusu + 30 dakîka öğlen uykusu ki bu 2 saate bedeldir.

Ayrıca;

*Japonya’da, öğle uykusu kanunî bir mecburiyet haline getirilmiş.

* Fransa’da da öğle uykusu devlet eliyle uygulamaya konuldu.

* Çoğu Akdeniz ve Güney Amerika ülkesinde bu uygulama başlatılmıştır.

* Almanya’nın değişik bölgelerinde açılan yaklaşık 200 uyku merkezi (Almanya uyku araştırma ve uyku hekimliği birliği) bu konuda çalışmalarına devam ediyor.

* Indiana Üniversitesi’nde öğrenciler şekerleme kulübü kurmuşlar. Üniversitede bir oda ayarlamışlar ve üye olan öğrenciler öğlen vaktinde gelir bir miktar uyumaktadırlar. Derslerde verimin artması ve beynin dinlendirilmesinin yanı sıra öğrenme yeteneğini de artırdığı için profesörler de buna destek olmuşlar.

İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Pensilvanya’daki Allegheny Üniversitesinden bir grup bilim adamı, araştırmaya katılan 85 sağlıklı üniversiteöğrencisinden önce uyku kalitelerine yönelik bir form doldurmalarını istedi. Karmaşık bir zihin egzersizinin ardından katılımcıların kan basınçlarını ölçen bilim adamları, her vakanın tansiyonlarının ve kalp atış hızlarının farklı seviyelerde de olsa arttığını tespit etti.

Daha sonra katılımcıları iki gruba ayıran bilim adamları, ilk gruptakilerden 1 saat kadar kaylule yapmasını istedi, ikinci gruptaki katılımcıların ise gün içinde uyuması yasaklandı.

Araştırmanın sonunda, gün içindeki 1 saatlik uykunun ardından kan basıncı seviyesinin nasıl normale döndüğünü gözlemleyen bilim adamları, insanların kendilerini stresli, yorgun ve sinirli hissettikleri anlarda uyumak için zaman ayırması önerisinde bulundu.

Bediüzzaman diyor ki…

Kaylûledir ki, bu uyku sünnet-i seniyyedir. Duhâ vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için sünnet olmakla beraber, Ceziretü’l-Arabda, vaktü’z-zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir tatil-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o sünnet-i seniyyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir. Bu uyku hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır. Çünkü yarım saat kaylûle, iki saat gece uykusuna muadil gelir. Demek, ömrüne hergün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızık için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saati, ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor. (Lem’alar)

 

Arananlar :kaylule
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi Tebeşir nemi ve kokuları yok etme konusunda çok başarılıdır.

0 5 13 Şubat 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید