Hamilelikte Şeker Belirtileri

Hamilelikte Şeker Belirtileri
Paylaş
 


Hamilelikte Şeker Belirtileri

Şeker hastalığı, vücudun insülin yapımında yada kullanımında bir problem olduğunda ortaya çıkar. İnsülin bir hormon olup, vücudun temel yakıt kaynağı olan glikozun vücut tarafından kullanılmasına yardım eder. Eğer vücut yeterince insülin yapamazsa yada insülinle glikoz yeterince etkileşemezse, kandaki şeker düzeyi yükselir. Gebelikten önce şeker hastalığınız olabileceği gibi şeker hastalığı ilk kez gebelikte de çıkabilir.

Bir kadında, şeker hastalığı ilk defa gebelik sırasında ortaya çıkmışsa buna “gebelikte çıkan şeker hastalığı” (gebelik diyabeti, gebelik şekeri) denir. Bu hastalık, gebelik sırasında plasenta (bebeği besleyen eş) tarafından üretilen hormonların etkisiyle oluşmaktadır. Bu hormonlar, insülinin çalışma mekanizmasını değiştirmektedirler. Gebelik şekeri olan bir hastada genellikle hiçbir belirti görülmez. Yine de şeker seviyesi doğumdan sonra normal sınırlarına inmektedir. Genel olarak, gebelik şekeri olan bir kadında, sonraki hayatında şeker hastalığı gelişme riski daha yüksektir. Gebelik şekeri olan kadınların 20 yıl içinde yarısı şeker hastası olurlar.

Kimler Gebelik Şekeri (Gebelik Diyabeti) İçin Risk Altındadırlar?
Gebelik diyabeti için birçok risk faktörü vardır. Gebelik diyabeti hiçbir risk faktörü bulunmayan kadınlarda da görülür. Ancak risk faktörleri bulunan kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır. Risk faktörü bulunan kadınlar şunlardır:  25 yaşından büyük, fazla kilolu, eskiden gebelik diyabeti olmuş, iri bebek doğurmuş, şeker hastası yakın akrabası olan, önceki gebeliğinde problem yaşamış (örneğin ölü doğum), polikistik yumurtalık sendromu olan

Tüm gebe kadınlar bu risk faktörleri için taranmaları gerekir. Gebelik diyabeti tanısını koymak için kan testleri yapılır.

Gebelik Şekeri (Gebelik Diyabeti) Tanısı Nasıl Konur?
Gebelikte, şeker hastalığı için test yaptırabilirsiniz. Bu güvenli ve basit test genellikle gebeliğin 24-28. haftaları arasında yapılır. Ancak bazı durumlarda gebelik saptanır saptanmaz da yapılabilir. Özel bir şeker karışımı içtikten bir saat sonra, bir kan örneği alınır. Eğer sonuç kandaki şeker düzeyinizin yüksek olduğunu gösterirse, buna benzer fakat genelde 3 saat sürecek başka bir test yapılacaktır. Bu teste “glikoz tolerans testi” adı verilir.

Gebelik Şekerinin, Gebelik Diyabetinin Bebeğe Zararları
Gebelik şekerinin kesin tedavisi olmamasına rağmen şeker seviyeleri kontrol altında tutulabilir. Gebelik şekeri gebelik boyunca kontrol altında tutulursa bebeği daha az riske sokacaktır. Gebelik şekeri olan kadınlar tedavi olmazlarsa bebekte aşağıdaki zararlara neden olurlar:

1. Preeklampsi ya da gebelik zehirlenmesi (gebelik sırasında tansiyon yükselmesi ile birlikte idrarda albümin çıkması), bebeğin erken doğurtulmasını gerektirebilir. Veya bebeğin anne karnında gelişimini yavaşlatabilir.

2. Hidramnios (bebeğin içinde yüzdüğü kesede çok fazla su bulunması) annenin nefes almasını zorlaştırabilir. Aynı zamanda erken doğuma da yol açabilir.

3. İri bebek (tosuncuk) daha hafif olgularda söz konusudur. Kiloları 4 kg. yada daha fazla olan bu bebekleri doğurmak çok zordur. Özellikle omuz zor doğar. Omzu zor doğan bebeklerde doğumdan sonra el ve kollarında felç oluşabilir. Bunu önlemek için bebek doğurtulmadan önce, özel testlerle kontrolü yapılabilir. Ultrasonla bebeğin kilosu hesaplanabilir yada çocuk normal doğum tarihinden önce doğurtulacaksa akciğerlerinin tam gelişip gelişmediğinin anlaşılması için amniyosentez yapılabilir. Fazla kilolu bebekler, daha sağlıklı olacaklar diye bir şey yoktur.

4. Solunum Sıkıntısı Sendromu: akciğerler tam olarak olgunlaşmadığı için doğumdan sonra bebek solunum zorluğu çekebilir. Çünkü şeker hastası annelerin bebeklerinin akciğerleri daha geç olgunlaşırlar.

5. Ölü doğum, nadiren de olsa şekerli annelerin çocuklarında daha sık görülmektedir.

Gebelik Şekeri Tedavisi
Komplikasyonsuz gebelik şekeri olan kadınlar insüline ihtiyaç duymayabilirler. Bunun yerine, özel bir ve düzenli egzersizle kan şekeri düzeyi normal sınırlarda tutulabilir. Bu durumda, kan glikoz düzeyleri genelde günlük olarak test edilmez. İnsülin, gebelik şekerinin tedavisinde kullanıldığı zaman ve insülinin dozu, yüksek ve düşük kan glikoz seviyelerinin zararlı etkilerini önlemek için çok iyi düzenlenmelidirler.

Diyet, kan şekerinin kontrol altında tutulması için önemli bir yoldur. Gebelik diyabeti olan hastaların yaklaşık %90′ı sadece diyetle başarılı olarak tedavi edilebilirler. Diyetinizdeki kalori miktarı, kilonuza bağlı olarak hesaplanır. Gebelikten önceki durumunuzdan farklı olarak, gebelikte farklı bir diyet yapmanız gerekebilir. Bu durum şekerinizi sürekli kontrol altında tutmuş olsanız bile geçerlidir. Diyetiniz, zaman zaman, gelişen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için değiştirilebilir. Genel olarak diyet, özel gıdalar ve bütün güne yayılmış küçük atıştırmalardan ibarettir. Yatmadan önce hafif atıştırmak, gece boyunca, kanın glikoz düzeyinin normal sınırlarda tutulmasına yardım edebilir.

Egzersiz, gebelik şekerinin tedavisinde anahtar bir rol oynar. Kan şekeri düzeyini normal sınırlarda tutmak için gerekli olan insülin miktarı egzersizle azalmaktadır. Her kadın için ne kadar egzersizin yeterli olacağı gebeliğin dönemine ve başka bazı faktörlere bağlıdır.

İlaç: Bazı kadınlar, kan şekeri düzeylerini normal sınırlarda tutmak için insüline ihtiyaç duyabilirler. İnsülin ağızdan alınmaz, iğne ile yapılır. Plasentayı (bebeğin sonu, eşi) geçmediği için, anne karnındaki bebeği doğrudan etkilemez. Gün boyunca    kan  glikoz  düzeyini normal sınırlar içinde tutmak için gerekli olan insülin miktarı, kadından kadına değişmektedir. Birçok vakada, gebelik boyunca günde en az iki defa insülin kullanılmalıdır. Genelde, gebelik ilerledikçe insüline olan ihtiyaç artmaktadır. Bu bazen, kanın glikoz düzeyinin iyi kontrol edilmesi için, insülin dozunun ayarlanması gerektiği anlamına gelir. Evde kan glikoz düzeyinin takip edilmesi, ne kadar insüline ihtiyaç duyulduğunu tespit etmek için gereklidir. Son yıllarda bebeğe geçmeyen şeker haplarını da hamilelerde başarıyla kullanmaya başladık. Bu haplar sayesinde gebelik diyabeti olan birçok kadın insülin iğnelerini yaptırmaktan kurtulmaktadırlar.  Gebelik diyabeti olan hastalar uygun bir şekilde tedavi edildiklerinde hamilelikleri hiç şeker hastalıkları yokmuş kadar başarılı sonuçlanır.

Kan Şekerine Nasıl Bakılır?
Gebelik şekeri olan kadınların kan şekeri düzeylerinin normal sınırlarda tutulması için çok iyi takip edilmeleri gerekir. Bunu yapmak için çok güvenli ve basit yöntemler bulunmaktadır. Doktorunuzla beraber sizin için en iyi yöntemi seçebilirsiniz.

Kan şekerini ölçen aletler evde kan glikoz düzeyinin ölçülmesi için kullanılabilirler. Genelde parmağın ucundan küçük bir damla kan almak için basit bir alet kullanılır. Kan bir şerit üzerine konur ve şerit, kanın glikoz düzeyini ölçen bir alete yerleştirilir. Eğer doğru kullanılırsa bu metot doğru sonuçlar vermektedir. Kan şekeri düzeyleri gün boyunca değiştiği için, bir günde birkaç defa kontrol edilmelidir. Ne kadar sıklıkla ölçüm yapacağınız size söylenecektir.

Özel Bakım
Gebelik şekeri olan bir kadın, gebeliği boyunca bazı testlerin yapılmasına daha sık ihtiyaç duyar. Bu testler, erkenden oluşabilecek problemlerin teşhis edilmesine, tedavi yada önlemler için adım atılmasına yardımcı olabilirler. Bu testlerden bir tanesi, kadının kanında olan bir madde olan “Hemoglobin A1C”nin ölçülmesidir. Eğer düzeyler normalden yüksekse kan şekerinin birkaç aydır normalden yüksek seyrettiğini gösterir. Bu testler, bebek erken doğurtulmak zorunda ise daha çok önem kazanırlar. Bazen hastanede yatmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir zamanlar, şekerli kadınların hemen hemen hepsi, gebelik sırasında şeker hastalığından dolayı oluşan bazı problemlerin, normal doğumun oluşturduğu streslere yenilerini eklediğinden genelde sezaryenle doğum yapmaktaydılar. Bugün özel test ve takiplerle şekerli kadınların çoğu güvenle normal doğum yapabilmektedirler.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Uz.Dr Ender Saraç’tan Yağ Yakan Acı Kahve Çayı

Uz.Dr Ender Saraç’tan Yağ Yakan Acı Kahve Çayı  Uzman Dr Ender Saraç Zayıflatan Hurma Diyeti

0 11 5 Mart 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید