Gebelik döneminde tansiyon ve baş dönmesi

woman with a strong toxicosis
Paylaş
 


Gebelik döneminde tansiyon ve baş dönmesi

Gebelikte tansiyon baş dönmesi rahatsızlığı neden olur nasıl tedavi edilir

Gebelik döneminde sıklıkla rastlanılan rahatsızlıklar içerisinde tansiyon ve baş dönmesi rahatsızlıklarıda yer alır. Anne adaylarının bir hayli zorlanmasına etken olabilen bu rahatsızlıklar, çeşitli etkenlerden dolayı oluşabilirler. Peki gebelik döneminde oluşan tansiyon ve baş dönmesi etkenleri hangi sebeplerden dolayı oluşur ve nasıl tedavi edilirler? Gelin bunları hep birlikte öğrenelim..

Gebelikte genellikle kalp damar sistemine bir yüklenme sözkonusudur. Bu da gebe hanımlarda tansiyon oynamalarının olmasına sebep olmaktadır. kalp yükünün artmasının nedeni, dokuların oksijen gereksiniminin fazlalaşmasıdır:

Fetusun vücudu ve organları hızla büyür; dokularının hacim birimi başına oksijen tüketimi, anneninkilerdendaha yüksektir
Yalnızca memeler ve uterus değil,annenin dokularının çoğu hipertrofiye olur ve oksijen gereksinimi artar.Annenin kaslarına düşen iş, hem kendi hem de fetus bedenininbüyümesi sonucu artar.

Gebeliğin ilk döneminde kadınların çoğu kendilerini normalden daha yorgun hissederler. Yeni duygu ve düşünceler ve fiziksel yükle karşı karşıya kalan vücut bir takım zorlukları aşmak durumundadır. Fiziksel olarak kan hacminin hızla artması, vücutta su tutulması, hızla büyüyen bebek ve hormonların etkisiyle oluşan kas-iskelet sistemi değişiklikleri başlıca yorgunluk nedenleridir.

    Yorgunluk ve tansiyon oynamaları ile baş edebilmenin yöntemleri:

  •     İhtiyacınız kadar dinlenin,
  •     Gün içerisinde ara sıra şekerleme yapın,
  •     Dinlenirken bacaklarınızı yukarıya kaldırın,
  •     Enerjik olmanın ve vücudu zinde tutmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktır. Her gün yapılacak orta derecede bir egzersiz (örneğin eşinizle yürüyüş) vücudunuzun adaptasyon mekanizmalarının daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.
  •     Uygun beslenin! Gebeliğin başlangıcında yeterli demir, vitamin ve protein desteği almıyorsanız yorgunluk/halsizlik hissiniz şiddetlenebilir.
  •     Sigara ve alkol kullanılıyorsa bırakılmalıdır.

Baş Dönmesi ve Bayılma

Baş dönmesi ve bayılma hamileliklerde sık karşılaşılan problemlerdendir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki ana sebep geçici süre ile beyne yeterli kanın gidememesidir. Buna gebelik sırasında kan damarlarının gevşemesi ve sonuçta vücudun duruşuna göre kanın vücudun belli bölgelerinde toplanması neden olmaktadır. Sıklıkla sırtüstü yatan hamile bir hanımın hızla ayağa kalkmak istemesi sırasında baş dönmesi, hatta bayılma hissine benzer bir durumun ortaya çıkması mümkündür; bu nedenle hamile hanımlar yatarken ayağa kalkmaları sırasında daha ağır hareketlerle kalkmaları önerilmektedir. Genellikle baş dönmeleri ortaya çıktıktan bir kaç dakika sonra geçecektir. Eğer daha uzun sürerse doktorunuza danışmakta fayda bulunmaktadır.

HAMİLELİĞE BAĞLI KAN BASINCI YÜKSEKLİĞİ

Halk arasında “gebelik zehirlenmesi” olarak da bilinen “Toxemi” veya preeklampsi durumu hamilelikte görülebilen bir yüksek tansiyon hastalığıdır. Bunun sebebi bilinmemekle beraber özellikle ilk gebeliğini yaşayan hanımlarda daha sık karşılaşıldığı bilinmektedir. Vücutta normalden fazla su tutulmasına bağlı olarak hızlı aşırı kilo artışı yanında yüzde ve ellerde şişme, yüksek kan basıncı (Büyük tansiyon 14 veya daha yüksek, Küçük tansiyon 90 veya daha yüksek) ve idrarda protein atılımı ile belirti vermektedir. Tansiyon yüksekliğinin şiddetine göre görme bulanıklığı, baş ağrısı,huzursuzluk, bilinç bulanıklığı, karaciğer ve böbrek işlevlerinde bozulmaya yol açarak anne hayatını tehdit edici bir durum ortaya çıkabilir. Preeklampsi hamileliklerin yaklaşık %10′unda ortaya çıkmaktadır. Yakından takibi gereken ve mutlaka doktor denetiminde olunması gereken ciddi bir gebelik komplikasyonudur. Annede sinir sistemi, damarlar veya böbreklerde kalıcı hasara olabilmesi dışında bebekte büyüme geriliği (plasentadan bebeğe akan kan miktarı azaldığı için), veya oksijen yoksunluğuna bağlı strese neden olabilir. Gebelikteki tansiyon değişikleri arasında en önemli klinik tablo olması nedeniyle mutlaka yakın takibi gereken bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Arananlar :sünnet anne kıyafetleri,hamile gelinlik modelleri
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi Tebeşir nemi ve kokuları yok etme konusunda çok başarılıdır.

0 5 13 Şubat 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید