Evlilik Korkusu Nedir?Korkusu Nedir?

Aslında evlilik ALLAH’ın bizlere emrettiği en güzel bir şey aslında, insan eğer Allah’a tevekkül ederse ve kadere gönülden inanırsa evlilik korkusundan geriye hiç bir şey kalmaz aslında. Birde uzmanlardan dinleyelim evlillik korkusunu sizi bu güzel yazı ile başbaşa bırakıyorum.

, gelişimini tamamlayamamış kişilerde daha fazla görülen bir korkudur. ve evliliği düşünmemek ile evlilikten korkmak çok ayrı şeylerdir. Evlilik bireylere sorumluluk yükler, artık hayatı tek olarak değil çift olarak yaşamaktır. Aile kurmak çoluk çocuk sahibi olmak, yeni nesiller yetiştirmektir. Bu gibi insan hayatını her yönüyle değiştiren ve kişilere bambaşka bir hayat yaşatan evlilik, bazı kişilerde korku yaratır. Tüm bunların üstesinden gelemeyeceğini, zor dönemlerde başarılı olamayacağını düşünen kişiler evlilikten korkar.

 

Bireyselleşemeyen, kendi kişiliğini oturtamamış, olgunlaşamamış, bağımsız olamamış, ailesinden kopamayan, birilerinin desteği olmadan ayakta duramayan insanlar, evlilikten, evliliğin kişiye yüklediği görev ve sorumluluklardan korkarlar.

 

Evlilikte kadın için erkeğinin ve çocuklarının, erkek için ise kadınının ve çocuklarının sorumluluğunu almaktır evlilik. Kişiler evlendiklerinde kendinden çok ailesini düşünmeye onlar için yaşamaya başlar. Bu durum da aşırı özgür, önce kendini düşünen aşırı bencil insanların gözünde evliliği ürkütücü kılar. Evlilik korkusu yaşatır.

 

Evlilik Korkusu

Kimi kişiler de anne ve baba olmaya hazır değillerdir. Evlendiklerin de özgürlüklerinin kısıtlanacağı, başkasına göre özgürlüğünün sınırının çizileceği, çocuk bakmak, eşe hizmet etmek gibi kavramlardan dolayı evlilikten korkarlar.

 

İşte bu nedenlerden dolayı, birey olmanın sorumluluğuna erişemeyen ve zorluklarla mücadele etmekten kaçınan insanlar, evliliğe karşı da bir savunma mekanizması yaratırlar ve evlilikten uzak dururlar. Kimileri evlenmemek için okullarını uzatır, taliplerini de hep bir kusur arar beğenmez, bahaneler uydurur. Bu da evlilik korkusunun yarattığı bir kaçıştır.

 

Evlilik korkusunun arka planında yatan gerçek hayatın sorumluluğunu alma korkusudur. Evlilik her insanın başarabileceği bir durum değildir. Sorumluluk almaktan korkan insanlar evlilikten de korkar. Bazı kişiler evliliklerinde başarısız olup boşanırlar. İlk evliliklerde yaşanan sorun ve sıkıntıları bir dahakinde de yaşayacaklar düşüncesiyle evlilik korkusuyla bir daha evlenmezler.

 

Bazı kişiler de kendi aileleri veya çevresindeki ailelerde yaşanan bozuk evlilikleri göz önünde bulundurarak evliliği kötü görür. Evlilikten soğur. Evliliğe sıcak bakmaz. Kendi evliliğinde de aynı şeylerin yaşanabileceğini düşünür. Korkar. Bu nedenle de evlilikten de korkar.

 

Tüm bu etkenler kişilerde evlilik korkusu yaşatır ve onları evlilikten uzaklaştırır.

 

Arananlar :damat saci modelleri 2013
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi Tebeşir nemi ve kokuları yok etme konusunda çok başarılıdır.

0 8 13 Şubat 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید