Evimizdeki Renklerin Bize Etkileri Neler?

Evimizdeki Renklerin Bize Etkileri Neler
Paylaş
 


Evimizdeki Renklerin Bize Etkileri Neler?

Renklerle ilgili araştırmalar, renklerin insan psikolojisinde büyük etkiler yarattığını ve çoğu insanında bundan etkilendiğini açıklıyor. Özellikle Kanada’da yapılan bir araştırmada öğrencilerin başarı grafiklerinin basit renk değişimleri ile yükseltilebileceği gösterildi.


Aynı araştırmada davranış bozukluğu, gösteren öğrencilerin sınıflarının farklı renklere boyanması ile düzelme gösterdikleri de belirlendi.

Aslında gözümüze gelen görüntü iki çesit görme hücresi aracılığı ile taranıyor. Silindir şeklinde olanlar ışığı, koni şeklinde olanlar ise rengi algılıyor. Gözümüzde 7 milyon konik ve 100 milyon kadar silindirik hücre var. Renge duyarlı konik hücreler ağ tabakasının ortasında ışığa duyarlı silindirik hücreler ise kenarında daha yoğun. Görme merkezleri, her iki beyinin arka bölümlerinde yer alıyor. önce bu oksipital loblardaki merkezlerde analiz ediliyor. Sonra karmaşık bir işlemle derin beyin yapılarındaki imbik merkezlerle iletişim başlıyor.

Renklerin etkileri

Araştırmaya göre, her renk kendine özgü anlamlar taşıyor. Ateş kırmızısı, kişi üzerinde gerilim uyandırırken, yeşil renginin rahatlatıcı bir özelliği olduğunu kullanıldığı alanlarda kişilerin huzur bulabiliyor.

Mavi, en popüler renklerden biri olmasına rağmen yiyeceklerle ilgili konularda mavi kullanılacaksa dikkatli olmak gerekir. Çünkü mavi doğal bir iştah kapatıcı ve bazı durumlarda itici etki yapabildiğinden kilo almak isteyenlerin mavi renkten uzak durmaları gerekir. Kilo problemi olanların evlerini maviye boyamaları, onların zayıflamalarına sebep olabilir. Bu sebeple kilo problemi olanların, özellikle yemek odalarını ve mutfaklarını mavi renge boyatmaları gerekir. Hatta tencere, tava, yemek masası, masa örtüsü gibi mutfak malzemelerinin bile maviden seçilmesi zayıflama için çözüm olabilir.

Sarı renk kullananlar, saldırgan tavırlar sergilerken, aynı zamanda özgürlüğüne düşkün olanlar da yine bu rengi tercih ediyor. Sarı renginin insanı huzursuz eden etkisinden dolayı evlerde ve dekorasyonda kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.

Beyazın saf ve temiz etkisinin yanında siyah güven ve sadakati sembolize ediyor. Mor renk lüks hayatın ve asaletin rengi. Mor ile birlikte kahverengi de pozitif etkisi sebebiyle tercih edilmeli.

haber7.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Tatlı Krizine Avokado Puding

Tatlı Krizine Avokado Puding Suçluluk hissine kapılmadan yiyebileceğiniz bir tatlı tarifimiz olduğunu söylesek? Ne dersiniz?

0 8 13 Ocak 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید