Evde Elma Şekeri YapımıEvde Elma Şekeri Yapımı

Çocukluktan çıkıp gelen gerçek, samimi, neşeli ve hayalci, kıpkırmızı bir elma şekeri…

Karemel yaparken tabanı kalın çelik bir tava şart. Tabanı kalın olmasına dikkat etmek gerekiyor aksi halde şekeri karamelize edemezsiniz. Kulağa çok basit gelse de karamel yapmak marifet istiyor. Ilk bir kaç denemede şekeriniz kristalleşebilir.

Hiç üzülmeyin, ben defalarca uğraşmıştım. Tavayı ocağa alın orta ateş uygun. Şeker ve suyu döküp sallayarak karıştırmaya başlayın. Kesinlikle kaşık vb bir şey içine sokmayın, sadece tavayı sallayarak karıştırın.

Yumuşak hareketlerle sallamanızda fayda var, erimeye başlayan şekeri sallarken tavanın kenarlarına yukarılara doğru çok bulaştırırsanız onlar çabuk yanar. Şeker eridikten sonra yavaşça sallamaya devam edin. Rengi yavaş yavaş sarı, daha sarı, altın rengi ve bal rengine dönecektir.

Bal rengi olduğunda tavayı ocaktan alın ve üzerine kremayı boşaltıp hemen sallamaya devam edin. Krema hızla kaynayacaktır, endişelenmeyin. Hızlı ama dikkatlice sallamaya devam edin. Şekerin ısısı çok yüksektir. Bu işlemleri yaparken çok dikkatli olun.

Herhangi bir yanıktan çok daha fazla acı verir ve tehlikelidir. Artık karışımı bir kaşık yardımıyla karıştırabilirsiniz, ocağın üzerinde yarım dakika daha tuttuktan sonra çukur bir kaseye boşaltın. Elmaları yıkadıktan sonra kuru bir bezle parlatın.

Saplarını zarar vermeden kopartın ve çubukları saplarının olduğu kısımdan saplayın. Elmaları karamele batırın ve biraz süzdürdükten sonra servis edeceğiniz kaba alın. Karamel soğumadan bu işlemi bitirmelisiniz. Bu sosu hazırladıktan sonra ısıtarak başka tatlılarda, keklerde de kullanmanız mümkün.

alıntı

 

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. bywolf diyor ki:

    harika

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi Tebeşir nemi ve kokuları yok etme konusunda çok başarılıdır.

0 5 13 Şubat 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید