Ergenlikte Kafein’in Beyin Üzerindeki Olumsuz EtkisiErgenlikte ’in Beyin Üzerindeki Olumsuz Etkisi

İsviçre’de yapılan bir araştırma, kafein verilen ergenlik dönemindeki farelerin beyninin olgunlaşma sürecinin yavaşladığını ortaya koydu.

İsviçre’deki Zürih Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nden Reto Huber ve ekibinin yaptığı araştırma, kafein verilen ergenlik dönemindeki farelerin beyninin olgunlaşma sürecinin yavaşladığını gösterdi.

30 günlük farelere, insanlarda günde 3-4 fincan kahveye eşit kafein veren bilim adamları hayvanların derin uykusunun azaldığını ve beyin gelişiminin engellendiğini belirtti.

5 gün boyunca kafein verilen farelerin beyninin akımı ölçüldü. Derin uyku dönemlerinin 31. gününden 42. güne kadar (kafein verilmesinin kesilmesinden çok sonra) azaldığı görüldü. Araştırma sonunda, sadece su verilen farelerin sinir hücresi bağlantılarının çok daha fazla olduğu belirlendi.

Huber, insanlarda ve farelerde, derin uykunun süresi ve yoğunluğu ile beyindeki hücreler arasındaki bağlantıların çocuklukta arttığını, ergenlikte en üst düzeye çıktığını ve yetişkinlikte azaldığını açıkladı.

Bilim adamı, ergenlikte beynin olgunlaşmaya başlamasıyla bağlantıların büyük kısmının kaybedildiğini ve bunun derin uykuda meydana geldiğinin sanıldığını belirterek, asıl önemli olan bağlantıların uzadığını, diğerlerinin azaldığını, söz konusu durumun ağın daha etkin, beynin ise daha güçlü olmasını sağladığını vurguladı.

Araştırmada, beynin yavaş olgunlaşmasının davranışsal sonuçlarının olduğu da belirlendi. Normalde yaş ilerledikçe daha meraklı hale gelen farelerin, kafein verildiğinde “utangaç ve ihtiyatlı” hale geldiği belirtildi.

Kaynak: AA

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Eski Bebek Beşiğini Değerlendirmenin Yolları

Eski Bebek Beşiğini Değerlendirmenin Yolları  Kullanmadığınız  bebeğinizin eski beşiğini atmayı düşünüyorsanız sakın atmayın! Çünkü bebek

0 8 20 Nisan 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید