Ekinezya Çayı’nın Faydaları’nın Faydaları

Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç, son yıllarda kış aylarında soğuk algınlığından korunmak için ekinezya çayının daha fazla tercih edildiğini bildirdi.

Dinç, yaptığı yazılı açıklamada, kış aylarının en büyük sıkıntısının soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonlar olduğunu belirterek, “Bu aylarda en fazla sıcak bitki çaylarına sarılırız. Soğuk algınlığından korunmak için ıhlamur, kuşburnu, adaçayı, nane-limon gibi pek çok bitki çayına başvururuz. Son yıllarda ekinezya bitkisi de bu bitkiler arasında yerini aldı. Diğer bitki çaylarına oranla ekinezya artık daha fazla tercih ediliyor” ifadesini kullandı.

Sağlığa faydalı 14 etken madde 

Dinç, ekinezya bitkisini ilk olarak Kızılderililer tarafından kullanıldığını, daha sonra Alman bilim adamlarının bu bitki üzerinde önemli çalışmalar yaptığını aktararak, şunları kaydetti: “Almanya’ya baktığımızda bu bitkinin kışın çok fazla tüketildiğini görmekteyiz.

İçinde insan sağlığına faydası olan 14 etken madde saptanmıştır. Araştırmalar sonucunda ekinezya bitkisinde polisakkarit ve glikoprotein bileşimleri ile echinazin, betain, echinazoid terpenoid, inüin, betain ve echnacein gibi önemli bileşenler içerdiği tespit edilmiştir. Bu etken maddelerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği, üst solunum yolları enfeksiyonları için etkili olduğu gözlenmiştir.

Ekinezya bitkisi kapsül ya da şurup olarak tüketildiği gibi çay olarak da tüketiliyor, ancak hamile ya da emziren bayanların doktora danışmadan kullanmamaları gerekiyor. Ekinezya bitkisinin faydasını görebilmek için ise çay ya da takviyeleri en az 3 hafta düzenli kullanmak lazım. 3 hafta sonunda 15 gün ara verilip tekrar 3 hafta kullanılması çok daha uygun. “

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi Tebeşir nemi ve kokuları yok etme konusunda çok başarılıdır.

0 8 13 Şubat 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید