Diyet Uzmanı Berna Çil’den Ramazanda Uzak Durulması Gerekenler

Diyet Uzmanı Berna Çil'den Ramazanda Uzak Durulması Gerekenler
Paylaş
 


Uzmanı Berna Çil’den Ramazanda Uzak Durulması Gerekenler

Bu yıl Ramazan ayı yaz mevsimine denk geldiği için oruçlu geçirilecek süre de 16-17 saati buluyor. Oruç tutarken özellikle de ilk 3-4 gün çok zor geçiyor. Vücudun bu başlangıcı yaparken zorlanmaması için de bazı kurallara dikkat edilmesi gerekiyor.

Aile Hastanesi Bahçelievler ve Diyet Uzmanı Berna Çil, midenin zorlanmaması için uzun açlık sürelerinden sonra özellikle de çok yağlı ağır yemekler, şekerli besinler ve aşırı tuzlu gıdaların aşırı miktarda tüketilmemesini öneriyor.

Ramazan ayında yapılan yanlışlara ve doğru besleme kurallarına dikkati çeken Berna Çil, bir ay boyunca yapılacaklar hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor.

Diyet Uzmanı Berna Çil'den Ramazanda Uzak Durulması Gerekenler

Diyet Uzmanı Berna Çil’den Ramazanda Uzak Durulması Gerekenler

 İftarda orucu bir bardak suyu yudum yudum, yavaşça içerek açmak uygundur. Ardından uzun açlık süresiyle birlikte artan şeker ihtiyacını gidermek için bir veya iki tane hurma yenilebilir.

❥ Çorba içildikten sonra 10-15 dakika kadar bir süre beklenerek; yemeğe az yağlı hafif bir ana yemek ( etli sebzeli bir yemek) ile devam edilmelidir. Yemekler yavaş ve bol çiğnenerek yutulmalıdır.

 Reflü sorunları ramazan döneminde çok sık ortaya çıkıyor, bu nedenle sulu ve katı karışık yemekler tercih edilmelidir. Çok tuzlu, çok şekerli, çok yağlı gıdalar tüketilmemelidir.

 Bol posalı besinler tercih edilmelidir. Sebze ve meyveler mevsime uygun, bol posalı olanlar tercih edilmelidir. Bol posalı besinler ramazan ayında daha da önem kazanıyor. Çünkü ramazanda kabızlık sorunu da artıyor.

 Genellikle pirinç pilavı yerine bulgur pilavı öneririz ancak ramazanda uzun açlık sonrası yenilen yemekler gaz sıkıntısına ve reflüye neden olabildiğinden bulgur pilavı dikkatle tüketilmelidir. Esmer pirinç burada tercih edilebilir veya makarna (kepekli-normal) yenilebilir.

 İftarda ve sahurda mutlaka yoğurt-süt-ayran-kefir-cacık gibi süt grubu besinlerden 2-3 bardak tüketilmelidir. Gaz yapmıyor ise salatalarda veya yemeklerde kuru baklagil (kuru fasülye, nohut, mercimek) katılabilir, böylece protein alımına katkı sağlayabilirsiniz.

 İftar ve sahur arasındaki sürede 2-2,5 Litre su içilmeye çalışılmalıdır. İftardan 1-1,5 saat sonra bir ara öğün ile meyve tüketimi, y ada meyveli veya sütlü bir tatlı tüketimi tercih edilebilir. Yine yatmadan 2 saat öncesinde de bir ara öğün yapılabilir.

❥ Ramazan ayı açlık sürelerinin uzaması, günlük sıvı ihtiyacının kısa saatler içerisinde yeterince karşılanamamasından dolayı beslenme düzeninin bozulduğu bir dönemdir. Kilo alımları bu dengesizlik nedeniyle artar ancak istisnai de olsa bazı insanlar bu dönemde kilo kaybı yaşayabilir.

 Son yıllarda ramazan ayının günlerin uzun olduğu yaz mevsimine gelmesi nedeniyle açlık süreleri uzamakta ve beslenme konusunda sıkıntı yaşanıyor. Sabah saat 04:00 civarı sahur yapılıp, saat 20:00-21:00 arası iftar yapılacak olması açlık süresini 16-17 saate çıkarıyor. Açlık sürelerinin uzaması yapılması gereken öğün sayısının azalmasına, tüketilecek su miktarının azalmasına, metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor. Böylece oruç tutulan dönemlerde kilo alımı artıyor.

 Sahurda bir kase çorba, börek, peynir, yumurta, meyve, yoğurt, sebze (salata veya yemek), 2-3 ceviz, 5 badem-fındık gibi bir öğün planlamak tercih edilmelidir.Tüm bunlardan daha önemlisi ise yazın en sıcak aylarına denk gelen Ramazan ayında risklerinin artmasıdır. Tansiyon, düşmeleri, yükselmeleri, şeker oranlarındaki düşüşler çıkışlar gibi etkilerle kalbinizde, beyninizde geri dönüşü zor rahatsızlıklar yaşanabilir.

 Oruç tutma döneminde bile 3-4 öğün ile beslenmek metabolizmanızın yavaşlamaması için gereklidir. Bir seferde çok fazla midenize yüklenmemek için, kan şekeri ve tansiyon dengeleri açısından sağlıklı beslenme kuralları ihlal edilmemelidir.

❥ Sahura mutlaka kalkılmalıdır. İftarda yenilen yemekle veya erken saatte yatarken yenilen yemekle oruç tutulmamalıdır. Yatarken yemek yemek zaten yağ oluşumunu artırdığı için sahurdan sonrada hemen yatılmazsa kilo konusundaki sıkıntılar azalabilir.

Ramazan’da, özellikle açlık süresinin 16-17 saatlere vardığı son yıllarda şeker hastaları, tansiyon hastaları, hipoglisemisi olanlar, kalp hastalığı olanların mutlaka oruç tutmadan önce doktorlarına, diyetisyenlerine danışmaları gerekiyor

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Eski Bebek Beşiğini Değerlendirmenin Yolları

Eski Bebek Beşiğini Değerlendirmenin Yolları  Kullanmadığınız  bebeğinizin eski beşiğini atmayı düşünüyorsanız sakın atmayın! Çünkü bebek

0 5 20 Nisan 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید