Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?Sevgili Ziyaretçiler bu konuda sizler için çok büyük bir kaynağa yani Diş Hekimi kardeşime sordum ve sizler için bir yazı dizisi hazırladım. sorununun cevabını sizler için araştırdım.

Diş macunu yapısında bulunan gerek Flour gerekse tatlandırıcı maddeleri kullanmak orucu bozar. Çünkü diş macunu bünyesinde buluna tatlandırıcılar dil altı yüzeyel damarları yardımıyla kolayca kana diffüze olur ve sonuçta kan şeker oranı yükselecektir.

Ancak kuru yada ıslatılmış diş fırçası bazı ayetlere göre Misvak gibidir ve orucu bozmaz. ANcak bazı rivayetlere göre de orucu bozabilir.

Bir kaynaktan aldığım yazıda şöyle yazıyordu.

Fırça, misvak gibidir. Hatta fıkha göre misvak sayılır. Hanefi mezhebine göre, oruçlu olan bir kimse misvak veya fırçayı, kuru olsun, yaş olsun, öğleden evvel olsun, öğleden sonra olsun her zaman kullanabilir.

Ancak bazı rivayetlere göre Ebû Yusuf oruçlu olan kimsenin yaş misvakı kullanmasının mekruh olduğunu söylüyor. Şafiî mezhebine göre öğleden evvel kullanılmasında bir sakınca yoktur. Öğleden sonra ise mekruhtur. Hülasa Hanefî mezhebinde müftabih olan kavle göre her zaman fırçanın kullanılması caizdir.

Oruçlu kimse için su ile ıslatılmış misvak ve fırça kullanmak, İmam Ebû Yûsuf’a göre mekruhtur. Ancak İmam-ı A’zam ile İmam-ı Muhammed’e göre ise oruçlunun su ile ıslatılmış misvak veya fırça kullanmasında hiç bir kerahet yoktur.

Oruçlu iken diş macunu sürülmüş fırça k

 

ullanmakta ise, mutlak mânada kerahet vardır. Sakınılması gerekir. Ancak macunu yutmadığı müddetce orucu bozulmaz.

Arananlar :zuhair murad gelinlikleri
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi Tebeşir nemi ve kokuları yok etme konusunda çok başarılıdır.

0 8 13 Şubat 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید