Çocuklarda Görülen Cilt Problemleri

BEBEK BAKIMI
Paylaş
 


Bebek teninin ince ve hassas olması; isilikten konağa, pişikten egzamaya kadar birçok cilt hastalığına neden oluyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, “Onların cildini kurutmamak, güneşten korumak, kremlerini, şampuanlarını ve deterjanlarını doğru seçmek gerekir” diye anneleri uyarıyor. Okan, çocuklarda görülen cilt problemleri hakkında şu bilgileri veriyor:
FAZLA TERLETMEYİN KALIN GİYDİRMEYİN 
İSİLİK: Bebeklerin ter bezleri erişkinlere göre farklıdır, ter kanalları daha az çalışır. Yoğun sıcaklık ve nem, bebeklerde isiliğe neden olur. İsilik, vücudun her yerinde olabilir. Küçük sivilce başı gibi kabarıklar şeklinde kendini gösterir. Tedavisinde, bebeklere sık duş aldırmak, kalın giydirmemek, terletmemek ve serin ortamlarda bulundurmak etkili olur.
BEZİNİ SIK DEĞİŞTİRİN KREMİ EKSİK ETMEYİN 
KONAK:
Saçlı deride sık gözlenen, alın, kaş ve dış kulak yoluna da yerleşebilen bir durumdur. Bebeklerde yağ hücrelerinin düzensiz çalışmasından dolayı gelişir. Saçta yağlı sarı kabuklar ve kepeklerle kendini belli eder. Tedavisinde zeytinyağıyla saçı yumuşatmak, konak giderici şampuanlar ve yulaf özlü banyo yağlarına başvurulur.
PİŞİK:
Bebek 1 yaşına basana kadar sık görülen bir durumdur. Pişik tedavisinde bebeğin bezlerinin sık değiştirilmesi çok önemlidir. Derinin, idrar ve dışkıyla temas etmesine fırsat verilmemelidir. Bebeklerin bez bölgelerine, deriyi tahriş etmeyen malzemelerle yapılmalıdır. Her bez değiştirme sonrası pişik önleyici kremler kullanılmalıdır. İçeriğinde çinko oksit bulunan bariyer kremler ise pişik önleme açısından önemlidir.
EV TOZLARI EGZAMA İÇİN ORTAM HAZIRLAR 
EGZAMA:
Kızarıklık, pullanma ve kepeklenmeyle kendini belli eden bir cilt sorunudur. Genetiksel alerjiye yatkın olan bebeklerde daha sık görülür. 2-3 aylıkken başlar. Cildi kurutucu temizleyicilerden uzak durmak ve sık nemlendirmek önemlidir. Bazı durumlarda, evcil hayvanlar ve ev tozları egzamayı alevlendirir.
TIRNAK KESMEK İNCE İŞTİR 
Hamilelik bitti ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Emzirme, alt değiştirme, banyo, göbek bakımı derken sıra tırnak bakımına geldi… Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Süheyla Tekin, tırnak kesimiyle ilgili doğruları Anne Bebek dergisine anlattı…
MAKASI ÖZEL OLSUN 
Bebeğin tırnak etine zarar vermeden, minik parmaklarının yapısına uygun bir tırnak makası seçilmeli. Yetişkinlerin kullandığı makaslar bebek için uygun olmaz. Bazen anneler bebeğin kımıldamayacağını düşünerek uykuda tırmak kesmeye kalkar. Oysa, yakalama refleksi çok kuvvetli olan bebek ani bir şekilde elini çekebilir. Bu nedenle uyanıkken tırnak kesmek gerekir.
BANYO SONRASI İDEAL 
Her ne kadar bebek tırnakları ince görünse de keskin olduklarından, bu işlemi banyo sonrasında yapın. Elleri tek tek havludan çıkarıp tırnaklarını kesmek işinizi kolaylaştırabilir. Ayak tırnaklarını keserken de aynı yoldan gidin…
HAFTADA BİR YETER 
Bebeğin tırnağı, uzama hızına göre haftada bir-iki kez kesilir. Tırnakların çabuk uzamaması için çok kısa kesmek sakıncalıdır. Çok kısa kesilen tırnaklar diplerinde enfeksiyona veya kanamaya sebep olabilir.
Ayak tırnakları el tırnaklarına oranla daha çabuk aşınır. Birkaç haftada bir ayak tırnaklarını da kontrol edin ama muhtemelen ayda bir kere kesmek yeterli olacaktır. Yürümeye başladığında, ayak tırnaklarını daha sık kontrol etmeniz gerekir. Uzun ayak tırnakları yürümeyi zorlaştırır.
BICI BICI YAPTIRIRKEN SABUN SEÇİMİNE DİKKAT EDİN
Bebeklerin banyosuna dikkat edilmeli, yıkarken ılık su kullanılmalıdır. Göbek bağı düşene kadar, göbeğin su seviyesinin altına indirilmemesine özen gösterilmelidir. Kullanılacak sabunların yumuşak, nötr Pha sahip olmasına ve katkı maddesi içermemesine dikkat edilmelidir. Nötr sabun kullanımı önemlidir. Sabunlar yumuşak olarak fazla ovalamadan sürülmelidir.
GÖZÜ YANMASIN 
Bebeğin saçlı derisi, haftada bir veya iki kez gözleri yakmayan bebek şampuanlarıyla yıkanmalıdır. Kız çocuklarında genital bölge temizliğinde sabun tavsiye edilmez. Çünkü sabun o bölgeyi tahriş edebilir… Bebek yıkandıktan sonra cildinde sabun artığının kalmamasına dikkat edilmelidir.
Banyo sonrası mutlaka nemlendirici krem sürülmelidir. Nemlendirici alınırken mutlaka katkı maddesi içermeyen, kokusuz ve parfümsüz ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Hafif ıslak tene nemlendirici sürülüp ardından kıyafetler giydirilmelidir.
4 YAŞINDAN SONRA PARMAĞINI EMMESİN 
Çocuklarda 3-4 yaşına kadar görülen parmak emme alışkanlığının anne karnında başladığını belirten uzmanlar, “Bu alışkanlık 3-4 yaşını geçerse tehlikeli bir hal alır” diyor. Dr. Demet Matben ise parmak emmeyi önlemek için annelere şunları öneriyor:
GÜVEN ORTAMI YARATIN 
Bebeğinizi emzirirken veya biberonla beslerken göğsünüzün sıcaklığını duyacak şekilde kendinize yaklaştırın. Böylelikle bebeğiniz kendisini güvende hissedecektir. Memeden erken kesmeyin. Ona uygun oyun ortamı yaratarak meşgul olmasını sağlayın. Çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyecek davranışlarınızı düzeltin. Batıl fikirlerle korkutmayın.
Parmağını ağzına götürdüğü zaman ellerine eldiven takılabilir. Ona kendini kontrol edebilmesi için isterse bu alışkanlığı terk edebileceği inancını kazandırın. Parmak emmek, çocukların kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açabiliyor.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi

Evde İşinize Yarayacak 8 Pratik Bilgi Tebeşir nemi ve kokuları yok etme konusunda çok başarılıdır.

0 9 13 Şubat 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید