Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Mutfak Gereçleri

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Mutfak Gereçleri
Paylaş
 


Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Gereçleri

 her ne kadar hayatımızı kolaylaştıran önemli icatlardan biri olsa da bulaşık makinesinde yıkanmaması gereen bazı mutfak gereçleri var. .

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Mutfak Gereçleri

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Mutfak Gereçleri

Peki Bunlar Nelerdir?

AHŞAP 

Ahşap kesme tahtası, Bambu kahvaltılık, Ahşap çerezlikler, ahşap dövücü, Ahşap kaşıklar, Ahşap menşei olan mutfak gereçlerini de makinede yıkamak doğru değildir. makinede yıkandığında üzerinin matlaşıp parlaklığının gittiğini göreceksiniz. en güzeli elde yıkamak

BAKIR 

Bakır mutfak gereçleri de sert yüzeylerinin matlaşmasına neden olacağı için bulaşık makinesinde yıkanmaz. Püf Noktası:limon, sirke ve yumuşak dokulu bir beze ihtiyacınız var. Yarım limonun suyunu ve iki yemek kaşığı sirkeyi bezi üzerine dökün. Ardından bez ile bakır eşyanızın her yerini iyice silin. Eğer bakır eşyanız girintili çıkıntılı bir forma sahipse, yumuşak tüylü bir fırça yardımıyla araları temizleyin. İşlem bittikten sonra duru suyla iyice yıkayın ve kurumaya bırakın.

 DÖKÜM 

Dökme demir tava, tendere, pişiriciler  bulaşık makinesine atmak yerine elde ılık suyla yıkayın ya da tuz ile ovup durulayın.

SERAMİK TENCERE, TAVALAR

  • Seramik tencere ve tavalar bulaşık makinesinde yıkanmamalı, elde yıkanmalıdırlar.
  • Bulaşık süngerinin yumuşak tarafı yıkama esnasında tercih edilmelidir. Zaten kir ve yağı tutmayan aşırı kaygan yapısı sayesinde çok kolay temizlenebilmektedir.

Püf noktası: Çoğu seramik tava ve tencerenin tabanı bal peteği kabartma deseniyle üretilmektedir. Uzun zaman kullanılan tava ve tencerelerde bu petekli yapının aralarında yemek artıkları birikebilir. Bu da siyahlaşmalara neden olacaktır. Bu kesinlikle tavanın bozulduğu anlamına gelmez. Bu durumdaki tava ve tencerelerinizin içine dibini kapatacak kadar süt koyup kısık ateşte yarım saat kaynatın. Ürününüzün tertemiz olduğunu göreceksiniz.

KRİSTAL, ANTİKA 

Kristal ve Antikaların da  bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekir zira çok narin parçalar olduğu için kırılma ve çizilme riskleri her zaman vardır. Üreticiler tarafından önerilmedikçe elde yıkamakta fayda var.

RENDE

Rende, çoğu ev hanımının bulaşık makinesine atıp çıkardıktan sonra direk kullandığı mutfak aletlerindendir. Hâlbuki rende makinede tam olarak temizlenmez. Aralarında kalan peynir vb. artıklar daha sonradan bakteri üretmeye yatkındır

DİBİ TUTMUŞ TENCERELER 

Dibi tutmuş bir tavayı da bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler listesine alabiliriz. Bu tavaların tam olarak makinede temizlenmediğini ev hanımları da bilir. Püf noktası: dibi tutmuş tencerelerinize  karbonat ve kola ekleyin bir gece bekletin, sabah temizleyin ,tencerenizyeni almış gibi olacaktır.

BIÇAK 

Bulaşık makinenizde şef bıçakları denilen büyük ve uzun bıçakları yıkayacak özel bir bölüm yoksa en güzeli bu bıçakları elde yıkamaktır. Çünkü bıçaklar makinenizdeki dönen ve su bırakan pervaneye zarar verebilir.aynı zamanda bıçaklar çok kısa sürede körelme özelliği gösterir.

 TERMOS 

Büyük boyutlu olduğu için suyun ve temizleyicinin ulaşmama durumu oluşabilir.  Yüksek ısıdaki su ve basınç, termosların sıcak tutma özelliklerinin kaybolmasına neden olmaktadır.

SARMISAK SIKICI   

Rende gibi temizlenmeme ve bakteri oluşturma riski vardır.

PLASTİK MUTFAK GEREÇLERİ 

Hazır alınan birçok yoğurt ve dondurma gibi yiyeceklerin kapları birçok kişiye kullanışlı geldiklerinden dolayı atmak yerine mutfakta bir şekilde değerlendirilir. Kullandıktan sonra elde yıkamak yerine bulaşık makinesinde yer alan plastik kapların yüksek sıcaklıkta erime ihtimalleri oldukça yüksektir. Maddi değeri çok yüksek olmayan plastik kapların eğilip bükülmesi çok sorun edilmese de, ayriyeten plastiğin kıymetli bir mutfak eşyası üzerine gelmesi ihtimali vardır.

Erkan ŞAMCI

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu 10 Şey

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu 10 Şey Hemen hemen hepimiz karşı cinste çekici bulduğumuz tuhaf seyleri

0 2 15 Temmuz 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید