ANTİK ÇAĞLARIN TAHILI: KİNOAANTİK ÇAĞLARIN TAHILI: KİNOA

(Quinoa)’nın, İnkalar tarafından 7 bin yıl önce yetiştirilen bir çeşit tahıl olduğu düşünülmekltedir. Ama, İşin aslı, ıspanak veya pancar ailesinden gelen, Güney Amerika Andlarında yetişen bir otsu bitki çeşitidir. Etli, besleyici yaprakları vardır.

Salkım salkım bol çiçek açar ve bu çiçekler zengin besin değeri olan minik tohumlara dönüşürler. Tohumlar da kurutularak tahıl olarak tüketilir.Bu sebeple tahıl olduğu söylenmektedir. Bulgur kıvamında bir tahıldır.
İnkalar Kinoa bitkisini tahıl ana olarak nitelendirmişlerdir.

Özellikle son 3 yıldır kinoanın besin değeri keşfedilmiş ve tüketimine önem verilmiştir. NASA tarafından, astronotların beslenmesinde kullanılan kinoa Bİrleşmiş Mİlletler tarafından da beslenmedeki önemi açısından önemle tavsiye edilen bir besindir. Öyleki 2013 yılı kinoa yılı olarak ilan edilmiştir.

Kinoa Nereden alınır,Kinoa Nerede Bulunur,Kinoa Nerede,Kinoa Fiyatı
Özellikle Amerikada son derece gözde olan ve yeni bir beslenme trendi olarak adlandırılan Kinoa henüz Türkiyede yeni yeni tanınıyor. İnternet üzerinden veya büyük marketlerden kinoa temin etmek mümkün. Kinoa fiyatı, 8,5 TL den başlıyor.
Kinoa Faydaları,


* Çok iyi bir protein kaynağı olduğundan besin değeri oldukça yüksek.
* Tüm aminoasitleri, A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içeriyor.
* Lif oranı çok yüksek.
* Üstelik tadı da lezzetli…
* Yüksek oranda demir içerdiği için, kansızlık, kabızlık ve vegan yaşayanlara özellikle önerilen bir besin.
* İçerdiği bir bardak sütün içerdiği kalsiyumdan daha fazladır. Salatalara eklenerek kullanılırsa, günlük ihtiyacını karşılar.
* Zayıflamaya yardımcıdır. Zayıflamak isteyenler içn, pişirilerek tüketilmesi uygundur.
* Az yağlı ve kolesterol içermeyen bir besin olduğu için, sindirim oldukça kolaydır.

Yaşlanmayı geciktiriyor
Kinoanın en önemli özelliği süper oksit dismutaz enzimi içermesi. Bu enzim yaşlanmayı geciktiriyor, cildi yıpranmaya karşı koruyor. Doku yenilenmesini sağlarken, serbest radikallerin verdiği zarardan modern yaşamın hücreleri hırpalamasına kadar koruyor. Böylece çağın veremi denilen kanser hastalığını da önlemiş oluyor.
Kinoa içeriğindeki lignin hormonunun sebep olduğu kanser türlerine karşı da koruyor. Meme kanserini önleyici özelliğe sahip; kalbi de kuvvetlendiriyor. Kuersetin adlı madde de kinoayı vazgeçilmez kılıyor. Kuersetin anti oksidan olmasının yanısıra, bahar alerjilerine karşı da iyi bir destek.
Gluten tahıllarda bulunan ve un yoğurulduğunda hamura yapışkan formu veren proteindir. Bu sayede hamur maya tutar. Çölyak hastaları glutene karşı alerjiktir. Unlu mamüller tükettiklerinde sorunlar yaşayabilirler. Kinoa gluten içermediği için alerjisi olanların protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kinoa Kullanımı,Kinoa Nasıl Kullanılır,Kinoa Nasıl Pişirilir
Kinoa kullanım alanı oldukça fazla olan bir tahıldır.

İster pilav yapabilirsiniz, i,ster salatada kullanabilirsiniz, İster, sabah kahvaltısında, müslinin içine katabilirsiniz… İsterseniz de un haline getirip tatlı yapabilirsiniz

. Tercih sizin. Kinoayı pişirmeden önce yapmanız gereken şey, birkaç saat suda bekletmek. Bu sayede içindeki enzimler harekete geçiyor. Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişiyor. Eğer suda bekletmek için vaktiniz yoksa pişirmeden önce bolca yıkamalısınız. Her koşulda pişme süresi 15 dakikayı geçmiyor. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz.

TÜKETİMİ GİDEREK ARTACAK
Kinoa, elzem amino asitleri içeren harika bir protein kaynağıdır. Yüksek demir içeriği nedeni ile vegan yaşayanlara, kansızlık problemi olanlara ve kabızlık problemiyle karşılaşanlara önerdiğim bir besin.

Son üç yıldır Amerika’da büyük rağbet gören ve mağazalarında tonlarca satılan kinoa; Peru ve Bolivya gibi ülkelerden ABD’ye bol miktarda ithal ediliyor.

Türkiye’de de kısa bir süre sonra çok yaygınlaşacağını düşünüyorum.
Özellikle veganlar günde bir öğün, kinoayla yapılmış pilav, kısır veya dolmayı tercih edebilirler. Zayıflamak için de pişmişi yenebilir.
Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak amacıyla salataların içine eklenerek tüketilebilir. İçindeki kalsiyum ise bir bardak sütteki kalsiyumdan daha fazla.

Bir önceki yazımızda Kinoa Salatası Veya Kısırı tarifine bakabilirsiniz
Arananlar :kinoa,kinoa nerede satilir
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Siyah Kuru Erik ,Sağlam Kemik

Siyah Kuru Erik ,Sağlam Kemik  Prof Dr Müftüoğlu siyah kuru eriğin Kalsiyum zengini bir besin

0 1 6 Aralık 2018
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید