ALLAH’I SEVİYOR MUYUZ?.ALLAH’I SEVİYOR MUYUZ?.
Rabbimizi sevmenin yolu onu tanımaktan ve itaat etmekden geçer.Peki ALLAH (c.c)  yu tanımak ne demektir?Allah’ı tanımak demek kainattaki her şeyde onu görmek ,verdiği her nimette onu hissetmekle olur.
ALLAH’ı tanımaya Marifetullah denir.Marifetullah,ALLAH’ı  isim ve sıfatlarını tanımak ile olur.HAY,BAKİ,GAYYUM gibi isimleri ALLAH’ın varlığını,VAHİD,EHAD,SAMED gibi isimleri ise birliğini gösterir.
Her insan tanınmak ister, bu insanın fıtratında vardır.Mesela birine yardım etsek bir ihtiyacını gidersek iyilik yapsak sonra bizim yüzümüze bakmasa nasıl düşünürüz?Bak yüzümüze bile bakmıyor deriz, işte bu duygu insandaki tanınma duygusundan gelir.
Bu duyguyu bize bahşeden ALLAH dır.Sebebide ALLAH’ı tanınmak içindir.Bir hadis-i Kudsi de ALLAH’u Teala” Ben bir hazine idim .Tanınmak için mahlukatı yarattım” buyuruyor.
ALLAH’ı tanımanın yolu isimlerini bilmekden geçer .ALLAH’u Teala dikkat edersenız Kuran-ı Kerimde isimlerini özellikle ayet sonlarında bir çok yerde zikretmişdir.Bediüzzaman Hazretlerinin Risale-i Nur Külliyatında bu konuya cok ehemmiyet verilmiş ve ALLAH’ı tanımanın yolları gösterilmiştir.
Rabbimizi sevmek sevgilerin en mükemmeli, en mukaddesi.İnsan sevdiğini nedensiz ve niçinsiz sevmeli.RABBİMİZİN bize verdiği her nimete için şükretmeli ,verdiği her bela ve musibet için SABIR ismi ile sabretmeli ve her an yanımızda hissetmeliyiz.
ALLAHI sevmenin yolu itaatten geçer ,hemde kayıtsız bir itaatten.Buyurduğu hem emri başım gözüm üstüne deyip yerine geçirmekten geçer.
NEYİ ÇOK SEVERSEN,ONDAN GELEN IZDIRABI ÇEKERSİN.NEYE ÇOK GÜVENİRSEN,ONA HAVALE EDİLİRSİN..
Izdırabın kimden geldiğini bilmeli ve ona göre davranmalı.
Kuran-ı Kerim’in ayetlerinde bazı kimselerin Allah’ın sevgisine ulaştıkları ve Allah’ın onları sevdiği buyrulmaktadır. Şimdi bu ayetlerden bir kaç tanesini örnek olarak getirelim:
1. Sabredenler: “…Allah sabredenleri sever.”A-li İmran146
2. Sakınanlar: “Her kim sözünü yerine getirir ve kötülükten sakınırsa, bilsin ki Allah sakınanları sever.”Al-i İmran 76
3. Tevekkül edenler: “Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.”Al-i İmran 159
4. Tevbe edenler: “Şunu iyi bilin ki, Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.”Bakara 222
5. İyilik edenler: “Şüphe yok ki Allah, iyilik edenleri sever.Bakara 195
6. Cihad edenler: “Allah, taşları birbirine kenetlenmiş bir bina gibi saflar halinde, Kendi yolunda savaşanları sever.”Saf-4
7. Adil olanlar: “Allah âdil olanları sever Maide 42
Hemedanlı Ebü’l–Kasım, bir yolculuk sırasında yolunun üzerinde cahil insanların ilâh edindikleri putların toplandığı bir puthane gördü.Merak etti. İzin isteyip içeri girdi. Bir kenarda durarak, olup biteni seyretmeye başladı.Ortada bir ateş yakılmış, üzerine içi yağ dolu bir kazan konmuştu. Ateş alevlendikçe yağ fokurduyor, coşup köpüren bir deniz gibi kaynıyordu.
Kenarda bir grup insan bekliyordu.İçeri bir adam geldi. Gayet saygılı bir şekilde putlardan birine yaklaştı, eğildi, önünde secde etti. Putun yanındaki görevli:
– Ey secde eden! Tanrının nesisin sen?, dedi.
Adam başını secdeden kaldırmaksızın:
– Kuluyum, diye cevap verdi.
– O hâlde armağanını ver, dedi görevli.
Adam, puta bir hediye sunarak, aynı saygı içerisinde geri çekildi, savrulup gittiBir başkası geldi ardından. O da tazim ve aynı hürmeti gösterip, secde etti.
Ona da sordular:
– Sen secde ettiğin bu tanrının neyisin?
O da:
– Kulu ve kölesiyim, dedi. Armağanlarını sunup gitti.
İki, üç, on, yirmi derken, birçok insan gelip gitti.
Sonunda zayıf, çelimsiz, ayakta durmakta dahi zorlanan biri geldi. Rengi solgun, kurumuş dudaklarıyla perişan bir hâlde idi.
Ona da
– Kimsin sen? Tanrının neyi oluyorsun?’ diye soruldu. Adam:
– Ben bir parça deriden ibaretim, dedi ve ekledi: “Tanrıma aşığım ben.”
– Öyleyse otur şuraya, dediler.
Ateşin yanına oturttular.
Kızgın yağ kabını getirdiler, başından aşağı döktüler.Adamın attığı çığlık içime gömülmüştü.
Başı lime lime olmuştu, bedeni eriyivermişti.Hemen bedeninin geri kalanını yaktılar. Onlara göre; bu cesedin külleri kutsal ve mübarekti ve her derdin ilacı idi.Herkes bir parçasını alarak paylaştı.Gördükleri karşısında hayret ve dehşete düşen Ebü’l–Kasım hemen çıktı oradan. Adımlarını sıklaştırarak kaçar gibi uzaklaşıyordu oradan.Hem yürüyor hem de:
– Ey gönül oyunuyla ömrünü boşa geçiren! diyordu. “Kâfirin aşkı mecazî olduğu hâlde bedenini küle çevirdi. Haydi, bakalım, sen de Allah’ın sevgisinde böyle ol. O, bir put için canından vazgeçerken, senin âlemlerin Rabbi için neler yapman gerekir iyi düşün.”Ben o yanıp kül olan o adama gerçekten hayran oldum. Zira Bir puta bu kadar âşık olan o zat yüce Allah’ı bulsaydı, bilseydi, kim bilir nasıl mübarek bir veli olurdu!
.Allah’a karşı duyulan bağlılık ve teslimiyet ne kadar içten ve kuvvetli olursa, insan Allah’a  o denli yakınlaşma fırsatı elde edecek ve O’nun rızasını kazanmakta göstereceği çaba ve şevk de o kadar artacaktır.Rabbim cümlemizi rızasını kazanan sevgisini kazanan kullarından olabilmeyi nasip etsin.
(AMİN)
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Tatlı Krizine Avokado Puding

Tatlı Krizine Avokado Puding Suçluluk hissine kapılmadan yiyebileceğiniz bir tatlı tarifimiz olduğunu söylesek? Ne dersiniz?

0 3 13 Ocak 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید